| Lubeniță38900 a întrebat:

Unii zic că de la lichidul prejeculator poți rămâne însărcinată alții că nu, numai știu ce să mai cred, până la urmă se rămâne sau nu însărcinată de la lichidul prejeculator? Dau fundă

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Deci, lichidul preejaculator atunci când este secretat, el nu conține spermatozoizi, și prin urmare, nu poate lăsa o femeie gravida, dar atenție, DACĂ și numai DACĂ bărbatul respectiv nu a mai avut o altă ejaculare în ultimele 24 ore, si DOAR dacă se poate abține corect când îi vine să ejaculeze. Aici este problemă pentru că mulți bărbați, mai ales cei care sunt la începutul vieții sexuale, nu poți să ai bază în ei că se abțin și o scot la timp, e mai bine să nu te joci si să nu riști, e de ajuns și o picătură să lase înăuntru și poate rămâne gravidă femeia.
La partide repetate mai ales, e obligatoriu să se folosească prezervativul dacă nu se vrea o sarcină, pentru că dacă bărbatul a mai avut ejaculare înainte cu cateva ore, la urmatorul contact sexual el secreta iar lichid preejaculator, care de data aceasta va conține spermatozoizi, pentru că se amesteca cu cei de pe uretră de la ejacularea anterioară, astfel, chiar dacă nu ejaculează, se poate obține o sarcină din lichidul preejaculator.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Desigur ca lichidul pre-ejaclultaor poate contine sperma si poate lasa o femeie gravida, numai cand a ejaculat inainte, in urma unei masturbarii sau a unei partide de sex, fiindca ramane intotdeauna sperma pe teava care se scurge involuntar in vaginul femeii, in primele secunde cand este introdus.

| mihai69 a răspuns:

Da. Șansele sunt extrem de mici, dar nu zero.
Vrei să joci ruleta rusească?

| doctorandus a răspuns:

Sfatul general este: nicio metoda de contraceptie nu e 100% sigura.

| Delllla a răspuns:

Da.

| andreierdna91 a răspuns:

In general se spune ca da. Dar cum ai spus si tu exista si cei care spun ca nu. Deci nu putem fi siguri, de ce sa risti?
Prezervativul nu a omorat pe nimeni.
Evita prezervativele no-name, ia si tu Durex ca sa nu se rupa dupa 30 secunde de utilizare si sa te trezesti cu surprize la final.

| Rayyy2005 a răspuns:

Da, poți, nu este imposibil. Lichidul preejaculator poate conține spermatozoizi, dar sansele nu sunt foarte mari.

| Eduardrusu14 a răspuns:

Eu stiam ca poti ramane gravida dar sunt sanse mai mici, dar e posibil pentru ca contine spermatozoizii.