| anonim_4396 a întrebat:

URGENT!
Am o problema legata de o posibila sarcina nedorita sad
Aseara am ejaculat din greseala, foarte putin in prietena mea si vreau sa stiu neaparat daca trebuie sa ii iau pastila de a doua zi sau nu.Nu as vrea sa risc...Am patit sa mi sa rupa prezervativul si acum o luna si atunci i-am dat cele doua pastile care le-am luat de la farmacie.Este o problema daca mai ia si luna aceasta? Intrebarea principala este: sa ii dau sau nu pastila de a doua zi, avand in vedere cantitatea mica de sperma?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai poate lua minim 6 luni pilula de a doua zi. Este complet interzis. Nu conteaza cat de mica e cantitatea de sperma, riscul de sarcina ramana acelasi, dar este complet interzis sa ia pilula de a doua zi mai des de o data la 6 luni.

| Derye a răspuns:

Dereglari vor fii destul de mari, dar cred ca este mai bine decat o sarcina. Trebuia sa ia pastilele in cursul zilei de azi, fugi ACUM si ia'le.

| GyeBaek a răspuns:

Nu, cred ca nu ramane insarcinata.

| danielagoldica a răspuns:

Nu e cazul mai ales ca a luat si luna trecuta.

| G0oLaN a răspuns:

NU ramane ma insarcinatarolling on the floor)stai fara griji-rolling on the floornumai bagati ma nene sperietii in ell! stai frate lin ca nu ramane!

| jjijnbbhfsrt a răspuns:

Problema e ca pastila de a doua zi se ia cam de 2 ori pe am si la o distanta de 6 luni intre ele. e cam aiurea pentru ea pentru ca in viitor pot aparea probleme...sincer cea mai buna solutie ar fi sa ia pastile anticonceptionale, la recomandarea unui medic bineinteles daca aveti chiar atat de mult ghinion...
p. s. nu conteaza cantitatea de sperma, riscul e destul de mare oricum...

| jjijnbbhfsrt a răspuns:

Luand acea pastila oricum si-a dereglat menstruatia si aceasta ar putea veni cu 10 zile inainte sau 10 zile dupa data la care trebuia sa apara...stiu ca pentru linistea voastra e mai ok sa ia pastila de a doua zi, dar ti-am zis pe viitor doamne fereste se trezeste cu probleme si nu cred ca merita...si chiar daca ii dai pastila mergeti amandoi la un medic ginecolog si discutati care e cea mai buna metoda de contraceptie, dar si problemele pe care le-ati intampinat (cu prezervative rupte)de cand aveti o viata sexuala activa

| jjijnbbhfsrt a răspuns:

Pai dereglarea organismului in primul rand si infertilitate.Gandeste-te doar la faptul ca acele pastile ard totul pe interior...asta cred ca spune totul.Sunt destul de periculoase, este o metoda de contraceptie de urgenta nu trebuie sa devina una de zi cu zi pentru voi, de aceea prezervativul folosit cu foarte mare grija dar si anticonceptionalele sunt cele mai sigure metode contraceptive

| Catalin91Cata a răspuns:

Inca ceva:
Ultima data a avut ciclu pe 2 oct.
Zile intre menstruatii 31 zile (oricum ii vine la inceputul lunii)
Zile de menstruatie 5 zile
Chestia s-a intamplat ieri noapte si am vazut pe un grafic mai jos ca sunt in zone de "liber la sex" si sunt sanse minime sa ramana insarcinata.
http://www.femeiok.ro/....../index.php

| Catalin91Cata a răspuns:

Ce efecte negative ar putea aparea? cryingcrying

| Catalin91Cata a răspuns:

Totusi, graficul de mai sus nu ma ajuta? adica ce sanse ar putea fi sa ramana? :-s

| Catalin91Cata a răspuns:

Salut, din nou! Astazi am vb cu prietena mea si mi-a spus ca i-a venit ciclul menstrual, dar treaba este ca a venit cu 8 zile mai devreme...este vreo problema? worried

| Catalin91Cata a răspuns:

Va multumesc foarte mult! happy:*:*:*