| Gafsfsh a întrebat:

! URGENT!
Ar trebui să iau pastila de a doua zi în cazul unui contact sexual fără ejaculare, dar în care prezervativul a alunecat la ieșirea penisului deci e posibil să fi intrat în vagin lichid preejaculator.
Lichidul preejaculator conține sau nu spermatozoizi?
Actul sexual s-a petrecut pe 10-seara, ciclul ar trebui să îmi vină pe 19.
Care sunt efectele adverse ale folosirii pastilei de a doua zi?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu nu erai in perioada fertila, deci nu-i nevoie sa o iei.
Totusi, spune-ne cand ti-a venit ciclul?

| Gafsfsh explică (pentru Violleta2022):

Ciclul îmi vine de obicei în data de 19 a fiecărei luni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gafsfsh):

Ma indoiesc ca-ti vine pe 19 ale fiecarei luni, pentru ca luna are cand 30 de zile, cand 31, dci, la cate zile iti vine?

| Gafsfsh explică (pentru Violleta2022):

De obicei menstruatia îmi vine în aceeași zi a lunii, câteodată mai întârzie între 1-2 zile, schimbând data, în ultimele luni mi-a venit pe data de 19

| Violleta2022 a răspuns:

Conform datelor tale, ciclul de 30-31 de zile, raport sexual in data de 10, fiind departe de perioada fertila, deci in afara oricarui pericol de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este regulat si data de incepere a urmatoarei menstruatii este certa/sigura, atunci sexul a fost intretinut intr-o zi care a fost in afara perioadei fertile. Intr-o astfel de situatie in caresexul a fost intretinut in perioada celor 9-10 zile de dinainte de menstruatia urmatoare, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA chiar si in cazul in care ar fi ajuns in vagin sperma adevarata si nu acel lichid preejeculator inofensiv. Efectele adverse ale hormonilor proveniti din pastila de a 2-a zi se manifesta diferit in cazul fiecarei femei, fiindca depinde de caracteristicile fiecarui organism in parte si din acest motiv efectele pot fi mai mult sau mai putin severe sau dezastruoase. Intr-un astfel de caz, folosirea pastilei de a 2-a zi aproape sigur ar fi inutila si din acest motiv nu este recomandata. Multa sanatate!

| anamariarot a răspuns:

Pot exista si spermatozoizi in lichidul preseminal, iar in cazul in care exista sunt intr-un numar extrem de mic. Pentru a avea loc fecundatia, e nevoie de un numar mare de spermatozoizi. Chiar daca doar unul fecundeaza ovulul, are nevoie de enzime de la ceilalti.
Pastila de a doua zi o sa iti deregleze menstruatia, poti avea dureri de cap, stari de voma, diferite scurgeri intre menstre.
Momentan nu esti la ovulatie, deci sansele de a ramane insarcinata (care oricum erau foarte mici daca ejacularea nu a avut loc in vagin) scad si mai mult, insa riscul de sarcina nu este chiar 0, ci 0 virgula putin.
Aveti mai multa grija data viitoare! Multa sanatate