| ByBy9518 a întrebat:

URGENT sad Hey TPU sad De curand mi-am inceput viata sexuala sad au trecut deja 4 zile si am dureri foarte mari de burta si o usturime ingrozitoare jos sad.Va rog din suflet fetele sau cei care stiti astept sfaturi sad AJUTATI-MA sad (app, astazi cand am fost la baie am inceput sa sangerez )

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este cazul sa te vada foarte repede un ginecolog, de preferat maine dimineata la prima ora. Ai contactat o boala cu transmitere sexuala.

greece12
| greece12 a răspuns:

Urgent la medic!
Lasa calculatorul si du-te imediat, orice intarziere lucreaza in defavoarea ta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE cum a decurs deflorarea ( actul vostru sexual )!
Voi ştiţi mai bine ce şi cum aţi făcut :(

Posibil să fi luat o INFECŢIE genitală/BTS.

Sau, să fie doar urmările unui act sexual destul de brutal, FĂRĂ preludiu corespunzător; ori poate aţi exagerat cu sex de vreo 2-4 ore...

În cazul acesta, având în vedere sângerarea de ieri, sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

TREBUIE să faci URGENT un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

După părerea mea, cred că e vorba de o infecţie genitală/vaginită ( posibil chiar BTS ), ori o infecţie urinară ( sau chiar o cistită )!

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Probabil ai luat o boala de la prietenul tau. Pe viitor, sa fii atenta, sa nu mai intretii relatii sexuale fara prezervativ, fiindca baietii sunt purtatori de tot soiul de BTS-uri care la ei nu se manifesta. Mergi la medic.

| SefaTa97 a răspuns:

Bună.
Poate nu e o infecţie. Dacă prietenul tău e perfect sănătos, nu ai avea cum.
E posibil de la dezvirginare, ruperea himenului, iar mergând la baie ai sângerat probabil tot de la el.
Mergi la ginecolog cel mai bine, şi nu te mai lăsa speriată de oamenii care nu ştiu, şi doar îşi dau cu părerea.

| PsychologistT a răspuns:

Te-ai protejat?

| ByBy9518 explică (pentru PsychologistT):

Nu

| PsychologistT a răspuns (pentru ByBy9518):

Simptomele astea nu-s chiar asa normale. Au trecut atatea zile.
Sigur ai luat ceva cu transmitere sexuala.
Trebuie sa mergi sa te vada un ginecolog.

| Kirito21 a răspuns:

Ati folosit prezervativ? daca nu, exista posibilitatea sa te fi ales cu un BTS sad

| ByBy9518 explică (pentru Kirito21):

Nu, nu ne-am protejat sad multi mi-au spus ca este posibil sa ma fi ales cu BTS in schimb la fel de multi imi spun ca este normalsad

| Kirito21 a răspuns (pentru ByBy9518):

Cel mai bine ar fi sa mergi la ginecolog nu este normal sa ai usturimi foarte mari si sangerari si sa persiste atatea zile.

| SarcasmBoy a răspuns:

Mergi la un ginecolog si explica-i problema.

| teetrrerretre a răspuns:

Saracuta de tine sad...

| ByBy9518 explică (pentru teetrrerretre):

Buna, eu vorbesc serios sad daca ma poti ajuta cu un sfat e ok dar nu cu ** Saracuta de tine sad **

| Rome0Oo a răspuns:

Prima data trebuia sa vi la un specialist ca minelaughing)

| ByBy9518 explică (pentru Rome0Oo):

Ha Ha Ha mai dar ce glumet esti tu, stai linistit a avut grija de mine un specialist nu am nevoie de altul sad

| teetrrerretre a răspuns (pentru ByBy9518):

Ce te face sa crezi ca eu nu vorbeam serios? Consulta un medic! nu poate stie nici dracu din fata unui calculator ce ai putea tu sa ai!

| ByBy9518 explică:

Musca-ti limba si da-ti si una peste gura asa din partea mea angry esti nebun/a la cap? Mai bine nu mai comentai sad sad

| teetrrerretre a răspuns (pentru ByBy9518):

Pai oricum si daca ai SIDA si e descoperita la timp din cate imi aduc aminte exista metode de a fi tratata sau mentinuta sub control. Asta daca e descoperita la timp desigur. Nu dupa ani sau mai stiu eu in ce faza terminala.

| ByBy9518 explică:

Pff ai noroc ca stiu sa imi pastrez calmul si nu iti zic ceva de dulce in momentul asta angry EU NU AM SIDAAAA de unde dq sa iau daca prietenul e perfect sanatos si eu la fel happy

| ByBy9518 explică:

Salut, multumesc happy numai la SIDA va ganditi happy