| TsunadeSama a întrebat:

V-ati da viata (la propriu) pentru partener/a?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O sa te anunt cand o sa iubesc din nou, in prezent da mi as da viata persoanelor care le iubesc

| Violleta2022 a răspuns:

Da, chiar fara ezitare!

| SilentRain a răspuns:

Nu

| OldSoul a răspuns:

O intrebare destul de buna.

Acum ceva timp, probabil as fi spus ca da, categoric.
Insa, intre timp, am inceput sa mai am dubii, si tind sa cred ca in majoritate cazurilor raspunsul ar fi Nu.
Nu mi-as da viata pentru partenera, sau cel putin, nu pentru o oarecare partenera.
Poate daca mi-ar fi sotie, sau mama copiilor da.

Totul tine de iubirea care exista, daca exista, desigur.
Daca o iubesc si ma simt iubit si apreciat, daca totul a fost frumos intre noi, atunci da, in caz contrar, daca pe parcurs mi-a dat de gandit, ei bine, in acel caz raspunsul va fi nu.

| SkyPilot a răspuns:

Acum catava vreme as fi raspuns "da" Acum insa voi raspunde "nu", pentru ca avem copii. Mi-as da-o fara nicio ezitare pentru ei.

| sofisis a răspuns (pentru SkyPilot):

Exact asa si eu happy

| Annabella9719 a răspuns (pentru SkyPilot):

Exact.Cand apar copiii ei devin TOTUL!

| Hammurabi a răspuns:

Pentru parteneră nu.
Pentru soție, da.

| Plato a răspuns:

Profunda intrebare, in mod normal nu ar trebui sa existe raspunsul "nu", mai ales in randul celor casatoriti. Cred ca depinde foarte mult de caracter dar mai ales de tipul relatiei. Personal, da, cu siguranta.

| Emma30555 a răspuns:

Nimeni nu știe cum reacționează într o situație de genul. Este ceva instinctiv nu e ceva ce poți sa o gândești dinainte. Sunt eroi care și au dat viata încercând sa salveze niște necunoscuți în situații de criza

| GoldenZenith a răspuns:

Probabil.

| Irinel15123532 a răspuns:

Multi vor rasunde cu ''da'' daca nu chiar toti. Dar nici unul nu ar face-o, daca am fi pusi in situatia aceea, nu o vom face. Imi aduc aminte de aterizarea putin fortata si gresita a unui avion a lui air france, povesteau oamenii de 90 de ani despre ea, stiti care a fost punctul tragic? Ca nimeni nu si-a mai luat sotiile sau sotii, toti au fugit fiecare in alta parte, fiecare pentru el, nimeni nu s-a mai gandit la sotiile sau sotii lor, toti au fost gata sa lase totul doar pentru a se salva pe ei insisi, asa ca nu mai spuneti ca ati da totul, pentru ca nu ati vinde nici masina din curte pentru a imprumuta un prieten care are probleme mari din punct de vedere economic, ce sa mai vorbim de datul vietii pentru ei. Dragostea noastra este atat de mica si de nesimnificativa, dar Domnul nostru Iisus Hristos ne iubeste si asa, dragostea Lui este intr-adevar una care se jertfeste, pe cruce, Isus a demonstrat testul suprem, si-a dat viata pentru noi. Mie nu imi este rusine cu prietenul nostru Isus Hristos care m-a iubit atat de mult si care mi-a dat tot ce imi trebuie pentru a trai o viata frumoasa, si pentru a darui si altora.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Doar daca e unul din membrii BTS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parte din ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca nu.

| Jay1 a răspuns:

Pentru parteneră nu, dar pentru copii sigur mi-aş da viaţa.

| Treaem24 a răspuns:

Normal ca da

| Atlas33 a răspuns:

La un moment dat a-ti da viata pentru cineva era doar un cliseu, dar priveste in urma in timp si vei observa ca nimeni nu s-a omorat pentru Dumnezeu, pentru un barbat sau o femeie au facut-o multi, doar ca nu vad esentialul, si de ce ai face-o sau poate ca depinde de circumstante.Sa-i oferi inima ta pentru a trai ea sau el, sa te arunci in foc pentru a o salva, sa te arunci in ape involburate cu riscul ca ea va iesi la liman si tu vei sfarsi pe fundul apei..circumstantele astea nu lasa de dorit si chiar exista si unii au facut-o cu drag.Dar pentru a-ti lua viata asa,pur si simplu doar pentru a demonstra ca iubesti,mi-se pare o prostie, nimeni nu merita viata nimanui in iubire, pentru ca iubirea este cel mai egoist sentiment posibil.Ori daca acel cineva te iubesti si tu la fel, nu vad de ce ti-ai da viata pentru el, deci intelgi circumstantele?

| Plato a răspuns (pentru Atlas33):

Ma indoiesc ca se referea a te sinucide pur si simplu pentru a demonstra ceva, ci daca ai fi dispus sa-ti dai viata in caz de nevoie, ca in cazurile mentionate initial de tine.

| AverageTitel a răspuns:

Da ce, el/ea n-are?