| RAY a întrebat:

V-ați jucat vreodată un joc? In acel joc ați acumulat noi puteri,acum imaginativă că omul în jocul evoluției a avut inițial creierul de nuca care a tot crescut,cum a crescut asta sa adăugat partea primitivă aia se ocupa cu supraviețuirea și reproducerea,astea sunt involuntare nu le putem controla,nu tu decizi când îți este sete,foame,atracție sexuală,a doua bucata adaugă e partea emoționala,afecțiune,socializare,iubire,a treia parte e rațiunea - auto controlul,partea congitiva,conștientă a creierului,omul da poate inhiba prin auto control totul dar e limitat de genetica și glugoza, întrebări?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Noi nu decidem mai nimic, nici macar ce mancare ne place, tu alegi doar din ce-ti place. Si cu asta am zis cam tot, asa e la toate.

Poate inhiba pe naiba prin autocontrol, poate inhiba ce s-a dorit a putea fi inhibat.
De aia cand ne indragostim nu mai putem controla nimic? Ca putem inhiba prin autocontrol? Deci ne referim la a doua bucata.
De prima nici nu mai vorbesc.

Deci partea 3 merge doar asa la ceva ce nu face parte din 1 si 2, dar oare ce nu face parte?

De ex si la slabire fi atent, vrei sa slabesti da? Okey, desi corpul isi ia cele 2200 kcal zilnic din grasime, deci se verifica ca e full hranit si s-a verificat si la mine, iti e foame de rupi! Pai de ce, daca corpul e hranit full?!
Cum sa slabesti daca partea 1 te rupe in 14? Te obliga sa mananci prin disconfortul pe care ti-l da.

Pai probleme ca grasimea nu se transforma in glucoza! De aia ti-e foame desi ai kg in plus. Ca sa te faca sa pui pe tine de fapt, vezi? Daca nu mananci nimic, corpul descompune grasimea in corpi cetonici si aia te hranesc, dar interesul e sa nu slabesti!
Dictatura ma, ce zice relian ca nu e dictatura.

Ce sa controlezi daca te indoaie pofta si foamea?
Dar baietii acum trebuie sa faca patch-uri cum s-ar spune, si sa corecteze ce natura (sau materialul din care suntem facuti cum zice relian) a facut anapoda ca sa ne strice smecheriile noua.
Au scos sa reduca pofta de mancare si merge f bine.

Au scos (ketohexokinaza inhibitor) ca fructoza din zahar si amidon sa nu mai fie transformata in grasime in ficat, ci sa iasa afara neprocesata.
Deci noi acum trebuie sa facem update ca sa fim la zi, sa ne fie bine mancand duiciuri.
Avem depaglifozin care scoate un 60-80 g de glucoza prin urina zilnic, deci mai pierzi min 200 kcal asa gratis, glucoza care nu iesea (alt jigodism natural, pai daca e in plus, scoate-o in mama ta afara, vezi ca e in plus, protejeaza-te, ia masuri sa nu-ti faca rau).

Intrebare, de ce oamenii nu se prind ca nu prea avem liberul arbitru?! Desi faptele sunt evidente, mai ales cand iti si explica cineva sa zicem.
Mai ales pe axa relatii ma refer.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Pentru că religia spune că omul are rațiune,liber arbitru,auto control iar gândurile sunt de la Satana,dacă te atrage o fata ești ispitit de Satana,dacă tu că fata vrei sex ești Satana,dacă ai omorât pe cineva a fost Satana,dacă ți foame și ești la dietă e Satana,acest Satana e de vina pentru orice ))))) de ce să se maturizeze romanul când poate da vina pe Satana, inundațiile le-a dat Satana, Dumnezeu pedepsește omul curios, tot ce e rău e Satana, glicemia e Satana, Satana creste glicemia?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai si in religie satana a fost facuta de dzeu, deci e sub el, asta se stie! De ce a lasat-o sa faca prostii? Daca luam si in fantasma povestea ca reala.
Nu da nici in poveste.

Si dzeu de ce nu zice "beeei sclavule, vezi ca eu te-am facut, nu mai urca glicemia si greutatea lu` Ray, ca-i plac vivele da-te dreacu de satana ca te fac praf acu`".

Deci daca ii permite, e complice clar.
Satana nu e egalul lui dzeu!
E exact cum te-as face eu sef de spital si eu is patronu, tu iti bati joc de pacienti si eu sa nu fac nimic, ce inseamna? Ca si eu sunt la fel.

Nu e cum sunt rusii cu sua doua puteri cam egale si nu ai ce face, ca aia mai intelegeam.