| cristina1998i a întrebat:

Va rog ajutati-ma dau funda, vot, ce vreti. Dati-mi si mie definitiile si din ce sunt compuse bazele, acizii, oxizii si sarurile de la chimi ca maine ne intreaba si daca nu stim ne pune 2. Pe caietul de anul trecut nu ne-a dat definitia iar pe net nu gasesc. Va rog, daca se poate, la nivel de clasa a 7-a ca la alt nivel am gasit.

Răspuns Câştigător
| AlexutzaG a răspuns:

Oxizi - sunt compuşi binari ai oxigenului cu alte elemente, metale sau nemetale; CaO, Na20, Al2O3

Baze – sunt substanţe compuse în alcătuirea cărora intră un metal şi una sau mai multe grupări hidroxil – OH; NaOH.

Acizi – sunt substanţe compuse cu molecule formate din unul sau mai mulţi atomi de hidrogen şi un radical acid; HC1, H2S04, HNO3, H3PO4.

Săruri – sunt substanţe compuse formate din metale şi radicali acizi; NaCl, FeS, formula Reacţiile chimice se pot produce între:
- două substanţe simple;
- o substanţă simplă şi una compusă;
– două substanţe compuse.

Mie asa mi a predat profa anul trecut acu fiind a VIII-a