| Alexaaaara a întrebat:

VA ROG CITIȚI TOT! Simt ca clachez...Am 16 ani și am cunoscut un băiat prin niște prieteni comuni, am vorbit câteva luni iar apoi am avut o relație de un an.In perioada asta ne am despărțit și impacat de multe ori, am rezistat fostei lui care ne deranja, i am iertat multe iar indiferent de ce făcea la mine se întorcea.Ma iubea și se vedea asta, era atent, protectiv și destul de gelos.Eram de nedespărțit,la cine in familie,afara cu prietenii, la medic, la nunți și evenimente de familie absolut oriunde! M a făcut sa îl iubesc enorm la rândul meu.A fost primul băiat din viata mea și as fi vrut sa fie și primul care se atinge de mine.Totul bine pana acum 7 luni cand ne am despărțit pe motiv ca l am mințit in legătura cu locul in care plec.Stiam ca îl deranjează și am preferat sa mint pentru a evita o cearta.Mi a reproșat ca tot ce am făcut și fac este o minciuna, ca nu este prima oară cand o fac iar într-un final mi-a zis ca l am pierdut și i am spulberat sentimentele fata de mine.La o luna de la despărțire si a făcut o alta iubita despre care prietenii noștri mi au zis ca este prima care i-a iesit in cale și ca relația lor este diferită de a noastră.Cu ea nu se afișează și nu le vorbește despre ea.Simtind ca ma usuc de dor acum câteva zile i am zis ca nu l am uitat și ca as vrea sa ne impacam.Stiam ca inca e cu fata aia dar nu m-a interesat informata fiind ca nu o iubeste.La început a acceptat imediat și am început sa vorbim iar, mi-a zis ca i am lipsit și a zis și familiei lui ca suntem Iar împreuna.Ne am vazut și părea entuziasmat de împăcare.S a despărțit de cea cu care era, ea a făcut un șoc și a zis ca nu poate trai fără el și ca se va sinucide.Asa ca el m-a sunat și mi-a zis ca nu mai putem continua,ca nu se simte ok cu ce se întâmpla și ca este confuz,eu i am zis ca dacă se răzgândește sa ma caute și a zis ca asa va face. Mi a rupt sufletul și ma simt groaznic! Nu stiu ce sa fac sa îl aduc înapoi! Toti prietenii i au zis ca ii este mai bine lângă mine, dar nu știm ce este in capul lui! Ce sa fac? Sa aștept sa termine socotelile cu aceea fata și sa mai incerc? Il iubesc și nu vreau sa renunț, simt ca nu trebuie sa o fac...Ne vedem destul de des având grup de prieteni comuni.Ce ma sfătuiți? Va rog ajutor

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O relatie care nu a mers inainte, nu va functiona niciodata!
Nu vad dragoste aici, doar o incapatanare acerba ca sa-l ai tu si sa nu-l vezi cu alta.
Asemenea relatii nu au viitor, doar certuri si despartiri, dar pot pune asta si pe seama varstei foarte mici pe care o ai, aveai 15 ani cand te-ai imprietenit cu el, acum ai 16... cand abia de acum incepi sa descoperi viata si sa o intelegi.
Sfatul meu este sa iti veiz de drum si sa-ti cauti un baiat pe masura ta, unul care sa te respecte sis a te iubeasca asa cum esti.
Incearca sa nu mai interferezi cu relatia acestui baiat, ca nu este normal ceea ce faci.

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Deci tu l-ai tot mintit, aia se sinucide...are baiatul asta un noroc cu voi de mama mama. Stai calma. Ai 16 ani. O sa mai traiesti o groaza de dramewinking Trece-o a capitolul lectii de viata si gata.

| Pool77 a răspuns:

Corect, stai si asteapta-l laughing))

Baaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi este si milã de Saracu baiat, nici una nu Il iubiti doar va folositi de el, prima datã l-ai mintit cu nerusinare dupã a mai apãrut incã o nebunã, aia ca se sinucide, nu o face e doar de scamatorie, e chiar mai rea decât tine.
Cel mai bine te linistesti o perioadã, stai 1-2 saptamani si dupa il suni tu, te arãti ok cu asta, eu zis sa incerci dar nu de fata prietenilor sau acelei fete, pastreaza un secret cu el nu lasa pe toti sa stie.

| BryBard a răspuns:

Bai serios,lasa-ti telenovelele astea,Logic ca omu se simte vinovat,doar nu vrea sa o aibe pe aia pe cunostinta ca s-a sinucis din cauza lui,am vazut un caz de genul asta si a ramas cu ea si a ajuns s-a o si iubeasca, dar s-au despartit dupa un timp, oricum ce zici tu aicia nu e de tine, ala nu stie ce vrea de la viata, ori esti cu una, ori cu alta.Si nu iei de pe strada pe orisicine asa la intamplare(L-a mancat s-a ars)N.ai ce face mai bine ramaneti prieteni, ca sa nu va afecteze "Gasca" oricum nu inteleg de ce vorbea cu prieteni, despre relatia voastra, asta ar trebui sa fie ceva intim.Dar nu vad vreo solutie cu prietena aia a lui disperata. Oricum baiatului nu cred ca i v-a mai arde de vreo dragoste dupa cele petrecute.Doar lasa treaba asa cum e si treci peste.

| tpu12121222 a răspuns:

Mind your business.
Lasa timpul sa curga, iar tu bucura-te de viata.
Pastreaza amintirile frumoase, fa un pas un urma si analizeaza ce poti invata din aceasta relatie.
Cum spun si ceilalti, e cazul sa treci peste aceasta poveste pe care tu o consideri frumoasa. Fii pregatita pentru lucrurile frumoase pe care ti le va aduce viata, ai 16 ani!

Daca el nu stie ce vrea, fii mai inteleapta (nu neaparat matura), multumeste-i pentru tot, intreaba-te pe tine ce ti-a placut la el, ce nu ti-a placut, ce lucruri/valori aveti impreuna.
Ia-ti un timp de reflectie de cateva luni, in care sa nu fii obsedata de el, ci sa te explorezi pe tine mai bine.
Poate e cazul sa mai schimbi si grupul de prieteni. Insa, oricum, ramai in relatii civilizate cu el.

| AlexBV2002 a răspuns:

E un baiat nehotarat! Trebuie sa-ti gasesti alta persoana! De obicei aceste persoane nu stiu ce vor de la viata si din pacate ranesc si alte persoane! Eu am avut multe despartiri doar ca nu m-a afectat mult! Normal ca la cald ai reactia asta! Incearca sa vorbesti cu multa lume si sa umbli ca sa te poti maturiza si sa cunosti mai multe feluri de persoane! Sper ca ti-am fost de folos happy!