| tasw a întrebat:

Va rog cititi pana la capat, am mare nevoie de ajutor si sfaturi.
Acum cateva zile fosta mea s-a despartit de mine (fara sa zica nimic) si nu intelegeam de ce. Inainte sa stiu ca s-a despartit de mine i-am trimis o gramada de mesaje dar nu imi raspundea la nici unul, asa ca m-am gandit sa ii scriu de pe un cont fals si sa aflu motivul.
Ea mi-a raspuns la mesajele de pe contul fals (nu stia ca sunt eu), am vorbit destul de mult si am intrebat-o cum de nu are iubit si a raspuns ca ultima ei relatie (aceea fiind cu mine) a fost oribila si ca eu am inselat-o si mi-a zis ca a primit screenshoturi de la cineva care dovedesc ca am inselat-o. Am ramas socat, eu nu am facut asa ceva.

Deci ideea e ca ea crede ca am inselat-o chiar daca nu am facut asta si vreau sa ii pot dovedi ca nu am facut asta, dar ea nu imi raspunde si nu pot.

Asa ca i-am zis ca sunt un prieten de al meu pe contul acela fals si i-am explicat ca nu am inselat-o, nu stiu daca m-a crezut sau nu.

Cu o zi inainte sa ne despartim (cand nu-mi mai raspundea la mesaje si ca sa va faceti o idee, ea nu-mi mai raspundea la mesaje cu trei zile inainte de despartire), i-am zis unei prietene de a ei (de pe contul meu, nu ala fals) ca iubita mea este o falsa (eram foarte nervos atunci pentru ca nu-mi raspundea si credeam ca ii place de altcineva si ca vrea sa scape de mine, dar eu in sinea mea stiu ca ea nu e asa). Revenind la momentul cand vorbeam cu fosta de pe contul fals, ea mi-a zis (crezand ca vorbeste cu un prieten de al meu) sa imi zica ca nu mai am ce vorbi cu ea pentru ca am zis ca e falsa si ca din momentul in care am facut-o falsa, nu mai are deloc incredere in mine.

Si tot atunci am aflat si de ce nu-mi raspundea, pentru ca in acele zile ea s-a simtit foarte rau si lua o gramada de medicamente si a mers chiar si la spital si nu mai avea chef de nimeni si nimic atunci, insa ea nu mi-a spus toata treaba asta cand eram impreuna si cum eu eram iubitul ei, ar fi trebuit sa stiu.

Deci ideea e ca eu inca o iubesc si nu vreau sa o pierd. Cum sa o conving ca nu am inselat-o (pentru ca eu chiar nu am facut asa ceva, eu nu sunt genul ala) si cum sa o fac sa inteleaga ca nu cred despre ea ca e falsa si in special, cum sa fac sa fim ca inainte, toate astea avand in vedere faptul ca ea nu vrea sa mai vorbeasca cu mine?

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Eu zic să o lași un timp. După să-ți rogi un prieten să o cheme pe afară și să ieși tu în locul lui, ca să puteți discuta f2f. Spune-i tot ce ai pe suflet, încearcă să o convingi că nu ai înșelat-o, cere-i măcar să se gândească un timp înainte de a lua decizia finală. Însă dacă ea nu-și va mai dori să se implice într-o relație cu tine, nu ai ce să-i faci. Nu o poți obliga, așa că n-ai decât să treci peste.
Mult noroc!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Lasa-o câteva zile să se calmeze după care încearcă să îi explici cum au stat lucrurile.

| Crackman a răspuns:

Renunta, ciorba reincalzita nu este la fel de buna prima data facuta