| Lolituta a întrebat:

Va rog dati-va si voi cu parerea! Am o relatie destul de stabila, am 17 ani, sunt virgina, eu si prietenul meu am vrea sa o facem. Uneori ma gandesc ca ar fi foarte placut dar am auzit ca peroana cu care iti incepi viata sexuala este cea mai importanta din viata ta, ca este un pas foarte important, ca gandeste-te de doua ori si lucruri de genul asta. Voi ce parere aveti? Va rooog nu ma luati cu mistouri imi doresc un raspuns sincer si care sa ma ajute(in cazul vostru cum a fost?)

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Avand in vedere ca pierderea virginitatii este un lucru unic in viata fiecarei fete,trebuie sa te gandesti foarte bine.
E ceea ce nu pricep cele mai multe fete si,in jumatate de ora renunta la unica lor avere de la natura,de parca pot spune pe urma,pardon,am gresit,s-o luam de la inceput!
Virginitatea o pierzi o singura data.
Fa-o cu cineva pe care il iubesti,care e special pentru tine,pentru ca acest episod intr-adevar iti va ramane in memorie toata viata.
Instinctiv,iti va reveni in minte aceasta "prima oara",poate din dorinta de a compara, poate razand de naivitatea ta, poate din nostalgie...sunt multe motive,dar "prima oara",va fi mereu punct de referinta!
Sa iubesti si sa fii iubita,sa doresti mult,sa stii ce pericol exista,cum te poti proteja de boli si sarcini nedorite,sa nu intri in asta cu ochii legati,sexul este placut si minunat,dar cere sa fii si responsabila!
Cauta pe net,vei gasi absolut tot ce iti trebuie sa stii si cum e si la ce sa te astepti,doar tastezi cuvintele cheie pe google,esti la un click distanta.
Trebuie sa fii pregatita psihologic si fizic,motiv pentru care, eu te-as sfatui sa mai astepti nitelus, daca tot ai rezistat pana la 17 ani,un an nu-i foc!
In rest,protejata,informata,dezvoltata, cu un partener grijuliu si iubitor alaturi, nu exista nici un impediment si iti doresc sa-ti fie cat mai bine!
Mult noroc si minte!

13 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

E într-adevăr un lucru important să ştii cu cine alegi să faci pasul acesta, dar nici chiar aşa. Contează foarte mult şi cât timp aveţi împreună,şi cum se comportă cu tine, tu îl cunoşti cel mai bine.
Înainte să îţi începi viaţa sexuală trebuie să ţii cont de anumite aspecte cum ar fi metodele de contracepţie, riscurile începerii vieţii sexuale de la vârste fragede, BTS-urile (bolile cu transmitere sexuală) etc., etc. Uite un site care te va ajuta foarte mult:
http://www.seximus.ro/
Baftă!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Alin19,
Omule, eşti bolnav psihic? Pe lângă faptul că arunci cu stupizi, mai şi aberezi! Trăim în secolul XXI! Ce să facem, să nu ne începem viaţa sexuală înainte de căsătorie pentru că încălcăm o poruncă? Câteodată stau şi mă gândesc; mai sunt mulţi creştinopaţi ca tine? Am cam început să mă satur de voi. La categoria ştiinţă şi filozofie, habotnici care, la mintea lor, consideră că ne vor "deschide orizonturile", cu câteva citate din biblie şi fragmente extrase din diferite bloguri ale preoţilor.Mă gândeam că la dragoste şi sex, nu am "onoarea" să găsesc tot oameni de genul ăsta. Dumnezeul tău nu te învaţă că trebuie să respecţi răspunsurile celorlalţi indiferent care ar fi ele? Parcă trufia era un păcat, acum nu mai e?

| RXN a răspuns:

Da,e importanta dintr-un singur punct de vedere persoana cu care iti incepi viata sexuala-sa stie cum sa se poarte cu tine, sa nu te lase cu vreo trauma fizica sau psihica. Daca e primul cu care faci sex nu inseamna ca o sa ramana cu tine pentru tot restul vietii.

| Zenithf a răspuns:

There are many things at stake here, and most important is your relationship.
De multe ori, pasul acesta a dus multe relatii la faliment. Nu zic sa nu faci pasul asta, ci atunci cand il faci sa fi sigura de mai multe lucruri.

| TitiDrLove a răspuns:

Trebuie sa fiiu foarte sigura pe persoana cu care faci acest pas.Sunt baiat, stiu cum gandesc...dar stiu ca sunt si altii care au o masca atat de buna incat pot pacali o fata...ca o iubesc, cand de fapt asteapta doar un lucru de la ea.Ai mare grija ca relatia dintre voi doi sa nu se schimbe dupa acest lucru! Si daca spui "destul de stabila" inseamna ca ceva nu merge! AI grija!

| MMihai a răspuns:

Înainte să îți începi viața sexuală trebuie să înveți nu doar de pe net ci și din cărți medicale (sexologie & dermato venerologie), cum se evită o sarcină nedorită, - metode de evitare, ale unei sarcini nedorite utilizate simultan în asociere -- & riscurile medicale ale unui avort la cerere & bolile venerice / cu transmitere sexuală.
Persoanele care consideră suficientă informarea numai de pe net, despre aceste subiecte, să își pună talangă și să meargă să pască iarbă, păstrând fânul pentru la iarnă.

| MMihai a răspuns:

Alte aspecte care merită discutate : momentul optim când să îți începi viața sexuală, ( preferabil când poți crește și educa singură un copil ), persoana cu care să îți începi viața sexuală și cât este și el de pregătit pentru acceptarea unui accident de viață sexuală care gungure / respectiv orăcăie, ( Al meu gungure, iar al vecinului orăcăie, chit că zgomotele sunt aceleași!), etc...etc!

| EuCuTine a răspuns:

Vrei sinceritate pai atunci uite aici sinceritate. Daca vrei sa faci sex atunci poti si la 13 ani dar daca vrei sa simti dragostea atunci varsta si timpul nu mai conteaza. Este importanta persoana cu care iti incepi viata sexuala si este important si la ce vasrsta si etc dar cel mai important este sa te simti bine pentru ca prima data nu se uita. Daca sti pe cine va care zice ca nu mai stie cu cine a facut o prima data inseamna ca :
1. a fost naspa
2. cu o persoana naspa
3. vrea sa uite.
Daca crezi ca merita tipu si te simti pregatita atunci mai asteapta putin si dupa actioneaza. Nu uita, nu te arunca cu capul inainte.
Ciusss DLD.

| DeeaBlondiii a răspuns:

Daca il iubesti cu ADEVARAT si este si reciproc, nu vad de ce nu...Dar daca el nu te iubeste cu adevarat si vrea doar sa te f***...tu o sa cazi in capcana lui el o sa te f*** si o sa ramai cu ochii in soarewinking

| UPT a răspuns:

Intr-adevar, conteaza cu cine iti incepi viata sexuala. Conteaza in sensul ca trebuie sa ai mare incredere in persoana respectiva, si sa aveti o legatura sentimentala puternica.
Daca zici ca relatia este stabila, eu zic ca nu ai nici un motiv sa nu o faci cu baiatul respectiv. (daca simti ca si el tine la tine)
Dar totusi propun sa astepti sa faci 18 ani. Sa fie legalwinking

Sa stii ca prima data intotdeauna doare, dar nu este obligatoriu sa se intample la fel la toate fetele. Depinde cel mai mult cat esti de excitata. Asa ca daca vrei sa o faci, fa-o cand esti incinsa destul de bine. Fara mistouri.

Bafta multa.

| Fetitza_9736 a răspuns:

Prima persoana cu care faci sex nu o uiti niciodatata. Eu zic sa mai astepti pana dupa 18 ani. Daca crezi ca nu o sa il uiti niciodata dar se poate sa te desparti de el nu o fa cu el si asteapta sa o faci cu e persoana care chiar crezi ca o sa iti fie alatri toata viata. Eu sunt de aceeasi varsta cu tine si tot virgina si nu ma grabesc sa o fac. Sex faci si cand te simti pregatita.

| AbyAndrei a răspuns:

Da intr-adevar e foarte important, insa sa ai grija ca multe persoane au patit-o sa nu fie cealalta persoana cu vreo boala ca se transmite imediat sad.

| alin192792 a răspuns:

Sfatul meau este SA ITI PASTREZI FECIORIA! E trist ca tot mai multi tineri in special minori, cauta sa-si inceapa viata sexuala- cata inconstienta... dezamagitor de altfel. Daca ai refuza nu ati mai fi impreuna? daca te iubeste poate astepta pana dupa casatorie. E trist daca doar sexul va tine impreuna... in primul si in primul rand e pacat => desfranare! gandeste-te ca vei calca o porunca! insa tu alegi