| Bella_3622 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu o problema foarte grava. O sa fiu cat mai explicita sa puteti sa intelegeti happy. Sunt cu un baiat de un an jumate, insa nu mai tin la el, stau asa degeaba cu el. El e la liceu, si eu sunt in clasa a 7-a, si in clasa a 8-a, am un prieten foarte bun. Ma inteleg bine cu el de anul trecut. Dar se pare ca numai acum ceva timp am inceput sa tin extrem de mult, mai mult ca la un prieten crying. Prietena mea ce mai buna mi-a zis ca daca ca trebuie sa ma hotarasc cu cine sa raman, si m-a pus sa aleg intre cei 2. Mi-a zis ca daca il aleg pe baiatu cu care sunt acum raman si cu ea.(pentru ca ea e foarte buna prietena cu el ), si daca il aleg pe baiatul din a 8-a nici nu mai are ce vorbi cu mine. Nustiu ce sa fac. Ea zicea ca nu sunt prieteni cei care te pun sa alegi. Si nu as vrea sa renunt la ea pentru un baiat. Sunt asa de derutata. Ajutati-ma cu un sfat va rog happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa ramai cu baiatul cu care esti de un an jumate, e mai bine asa. Te rog asculta-mi sfatul.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ai renunta la ea pentru un baiat dar ea ar renunta... urata miscare.pai daca e prietena cu tine nu te pune sa alegi si u daca nu mai tii la baiatul de la liceu dc mai stai cu el? sau poata inca mai tii dar a intervenit monotonia. mai da`i totusi o sansa faceti lucruri noi, incercati diverse lucruri si poate se schimba situatia.nu`i bine sa dai cu piciorul unei relatii de un an jumate.si incearca, ca pe parcursul relatiilor sa nu mai ai legaturi cu alti baieti pentru ca nu`i frumos, e lipsa de respect.

| oz a răspuns:

Atat de grava este aceasta problema...incat parctic imi este imposibil sa raspund, imi pare rau.Totusi,neuroni mei au ceva de obiectat...

Atat de cool esti, incat esti cu 2 baieti in acelasi timp.Pardon,esti cu unu "el e la liceu" dar nu mai tii la el, stai asa, degeaba. Dar, acum e altul, asta dintr'a opta e "da oan", care ti-a furat inima, si e, clar, in cardasie cu prietena ta. Ce sa faci, mai mai mai, sa vedem sa vedem. Evrika! daca stai degeaba cu ala, nu il lasi din cauza prietenei tale? ce rezulta din treaba asta? ca de fapt prietena ta taie si spanzura.Nu vrei sa renunti la ea pentru un baiat? discutia de mai sus nu isi are rostul, lasa-i pe aia, si stai cu prietena ta.Esti asa de derutata... te cred, se vede...

Ce sa faci, il lasi pe ala din liceu, ii spui prietenei tale motivul, daca se supara nu prea e prietena ta. Te "combini" cu al de-a opta, si peste o luna vii si ne postezi cum ca ala era un combinatozaur si tu te-ai indragostit de altul...asta e.

m-am plictisit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prerea mea este ca daca acea prietena a ta iti este o persoana foarte importanta tie renunta la ambii prieteni! Nu ramane cu un tip doar pentru ca ai o prietena care daca stai cu altul aceasta nu o sa mai vorbeasca cu tine nu'i corect! Eu in locul tau daca l'as iubi foarte mult pe primul, sau chiar pe celalalt (desi nu cred ca la varsta ta poti iubi cu adevarat) as ramane cu unul dintre ei pentru ca'l iubesc, nu din obligatii! Daca nu-l iubesti pe primul, renunta la el, iar daca il iubesti pe al doilea ramai cu el DAR nu ramani cu el doar pentru ca sa "nu se supere amika mea"!

| Zmeura a răspuns:

Draga mea stiu ca este greu dar te pot ajuta parerea mea este ca acea fata nu iti este prietena, o adevarata prietena ar trebui sa te sustina si sa te puna intr-o asemenea situatie eu cerd ca ar trebui sa nu mai fi prietena cu ea oricum prieteni vin si pleaca. Mai bine te desparti de baitul cu care esti si poti sa legi impreuna cu baitul de a 8-a o relatie.Succes!

| Bacemi a răspuns:

Probabil fata vrea pur si simplu sa te faca sa constientizezi ca poti da cu piciorul la o sansa mare. Tu esti inca mica fata de acel baiat. Inca nu esti suficient de matura si de asta poti gresi foarte usor. Eu spun sa incerci in primul rand sa salvezi relatia ta cu acest baiat. Nu cere totul de la el. Ofera si tu ceva. Fa si tu eforturi sa faci relatia sa mearga. Ce simti pentru baiatul asta e prematur. Practic e ca la masina. Cum scade iubirea pentru partener cauti sa vezi ca iubesti pe altcineva ca sa iti demonstrezi ca ai dreptate si ca el nu te merita si ca nu merge. E un moft de moment. Sunt sigur. Cauta sa fii fericita cu prietenul tau. Provoaca-l, cauta sa faceti lucruri mai nebunesti si fa in asa fel incat sa renasca pasiunea de la inceput.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mai 'lucreaza' la actuala relatie si daca tot nu merge, apoi renunta la amandoi!

Nu stiu, e complicata alegerea!

| irina20 a răspuns:

E ceva normal sa te sfatuiasca sa alegi, dar nu sa-ti impuna.Nu e prietena ta, e mai mult prietena actualului tau iubit.Si de ce sa fii cu el daca nu mai simti nimic? Nu te lua dupa majoritatea oamenilor, tu sti cel mai bine ce e in sufletul tau. Daca vrei sa renunti, renunta. Daca iti e prietena cu adevarat(ceea ce nu cred) va fi alaturi de tine oricum.Bafta!

| ndddiana a răspuns:

Spune-i prietene-i tale ca nu are nici o legatura prietenul tau, cu voi doua.sunteti prietene si nu are fi bine sa intervina intre voi un baiat... cea mai naspa situatie cand intre 2 pr intervine un baiatoh go on
daca relatia dintre u si actualul e deja plictisitoare, spune-i frumos ca nu mai vrei sa fi cu el si sa ramaneti amici.
nuh are rost sa tot amani sau sa tot astepti ca el sa se desp de tine.
daca te intelegi bine cu baiatil de a 8-a at e minunat.sunteti din aceeasi sc si ar fi perfect. dar inainte sa te desp de pr tau, vb cu baiatul de a 8-a si vezi daca s-ar baga intr-o relatie cu tine. daca nu. at vezi ce faci cu actualul.happy
Succes:X

| Andra2503 a răspuns:

Cu nici unu si gta laughing

| Firefly a răspuns:

Ce prietena e aia care nu e alaturi de tine, indiferent de alegerea ta?
Halal prietena! Mai mult amica pe interes. Te sfatuiesc sa renunti la ea mai intai, caci nu iti e prietena adevarata. O prietena ar trebui sa te sprijine si sa nu te ameninte.Cred ca nu vrei sa renunti la baiatul de liceu mai mult din cauza ei.Iti intuneca judecata! Gandeste-te bine la ce simti pentru cei doi, la consecintele alegerii tale.
Eu zic ca ar fi mai bine sa ramai cu baiatul de cls a8a pentru ca are o varsta mai apropiata de varsta ta si sunteti prieteni happyAdica deja aveti o relatie bazata pe incredere.Iti va fi mult mai usor sa vorbesti cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P cel care esti acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege ce crezi u