| Andrei_Caty_1989 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati: pe 22 noiembrie am avut menstruatia, in decembrie nu mi-a mai venit si mi-a venit acum, pe 2 ianuarie. Vreau sa raman insarcinata, cum calculez daca am avut aceasta intarziere? Va multumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ramane insarcinata este indicat sa faceti sex de minim 2 ori pe zi cu ejaculare cat mai profunda in vagin in cele circa 10-15 zile care reprezinta mijlocul ciclului menstrual pentru ca probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini sa fie de peste 70-80%. In cazul in care s-a pornit menstruatia, teoretic nu mai poate fi vorba sa existe o eventuala sarcina. Ceea ce trebui sa stii pe viitor este faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui nou ciclu menstrual si faptul ca MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Teoretic trebuie sa asteptati sa treaca cam 10 zile dupa care sa reluati o noua incercare in vederea realizarii posibilitatii de a ramane insarcinata. Se pare ca ciclul tau menstrual este unul neregulat deoarece cel abia terminat a avut o durata de 40 de zile si in aceasta situatie nu se poate stabili perioada fertila optima nici macar orientativ, pentru o procreere catusi de cat garantata.Luna trecuta perioada optima s-a situat cam in perioada cuprinsa intre 11-21 decembrie pe care se pare ca ati ratat-o. Multa sanatate.