| Alexandru250201 a întrebat:

Va rog sa ma faceti sa inteleg de ce sunt asa.
M-am despartit de fosta de 9 luni dar inca nu pot sa-mi iasa din cap, sa nu mai imi pese de ea deloc, da inca ii mai urmaresc repostarile de pe tt, locatia pe snap, cu speranta ca n-ar fi cu altcineva, stiu ca nu e tocmai ok ce fac, da nu prea pot rezista anxietatii pe chestia asta si culmea ca a inceput sa ii port si pica. Inainte sa-mi spuneti ca mi-am facut o obsesie pentru ea stiu ca asa e, din pacate, da nu inteleg de ce sunt asa, de ce nu pot scapa de ea, pentru ca nu e nici cea mai misto pers si nici cea mai frumoasa din lume

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand vei accepta realitatea ca ea nu mai exista in viata ta si ca totul s-a terminat intre voi, va dispare si obsesia asta pentru ea si urmaritul peste tot.

Trebuie sa intelegi ca "trecutul" este ceva ce este impsoibil sa schimbi, iar o relatie care nu a functionat in trecut, nu va functiona niciodata.

Ca sa mergi mai departe in viata, va trebuii sa intelegi acest lucur si sa sa blochezi toate site-urile si conturile care le ai cu ea si pe care te obsedezi singur sa le urmaresti, eliminand asa cum este normal si sanatos, obsesia asta inutila.

Dupa ce inchizi totul, te axezi sa-ti traiesti PREZENTUL cat mai frumos posibil, sa-ti afci o noua iubita si sa va faceti planuri de viitor.

| Crackman a răspuns:

Daca vrei sa uiti de ea o stergi de peste tot ca si cum nu a existat

| Cinic a răspuns:

Ai nevoie sa iti creiezi noi amintiri. Esti atasat emotional de fosta ta iubita. Tot revezi in creierul tau cum va tineati de maini, prima intalnire, primul sarut, prima data cand ati facut dragoste, o vezi in cap cum arata dimineata ciufulita si fara machiaj, iti tot aduci aminte cand iti spunea cat de mult inseamna ea pentru tine si cat de mult te iubeste. Si ca orice barbat decent, ti-s-a format nevoia de a proteja si de a avea grija de ea. Si eu am trecut prin asta si mi-a luat cateva luni pana sa o uit complet. Trebuie sa realizezi ca s-a terminat si in timp ce tu te gandesti la ia, ea geme si se arcuieste in alta pwlyca.

| Alexandru250201 explică (pentru Cinic):

Ai perfecta dreptate, dar cu ce as putea incepe sa fiu barbat ca sa zic asa?

| Cinic a răspuns (pentru Alexandru250201):

Sa ai grija doar de tine! Sa iti spun un secret. Majoritatea femeilor sunt incapabile de dragoste. Ele numesc dragoste, doar acei barbati frumosi, dar aia nu este dragoste, este doar atractie sexuala sau lust. Se termina lustul, si isi baga ceva in ea de relatie, ca vor pe altul, vor ceva nou care sa le stimuleze emotiile si hormonii. Loialitatea ta si afectiunea ta si spiritul tau de sacrificiu nu au nici o valoare, its all about looks and money. Daca vrei sa iti revii, incearca sa formezi male bound, adica sa iesi cu prietenii sau sa iti faci noi prieteni daca nu ai. Baga sport si gaseste-ti un hobby care sa iti stimuleze dopamina. Si mai ales nu mai pune femeile pe un piedestal. Si ele fac ckaca, si lor le miroase gura dimineata si ele au defecte la fel ca si noi. Si nici sa nu devii misogin sau sa le urasti. Este doar biologie fratele meu, nu este vina lor. De aia vezi si pe aici zeci de single mums, sau femei abuzate care intreaba daca sa mai dea o sansa la ratat. Ca ele gandesc cu hormonii si cu lustul. Il vad pe ala ca este frumos si automat se " indragostesc" chiar daca aia sunt niste penali. Dar asta le spune biologia : inalt+ fata simetrica+ frame= bun de imperchere. Sunt si femei calumea, dar trebuie sa fii norocos sa gasesti una de genul asta.

| Alexandru250201 explică (pentru Cinic):

Interesant sfat, alte sfaturi mai ai, m-ar ajuta

| Anonimboy111 a răspuns:

Obsesie. pune te in locu ei, cum ar fi sa fi urmarit si ce ii mai faci tu

| dusmanul86 a răspuns:

Pasul 1 sterge orice are legatura cu ea, nr de telefon, conversatii watapp, cont Facebook, etc.
2 dati timp pentru a te vindeca. poate dura o luna, 2 3 un an, 5 ani. Depinde de om. Eu dupa divort am stat singur 2 ani.
3 Punete pe primul loc si investetse in tine si in ce iti place tie sa faci.