| andreeaccccc a întrebat:

VA ROG UN RASPUNS! La 5 zile de la terminarea menstuatiei (dupa metoda calendarului eram in perioada fertila) am facut sex cu iubitul meu numai ca la un moment dat a alunecat prezervativul (mai erau cam 5 cm pana cadea de tot) si in momentul acela ne-am oprit. Deci nu a ejaculat. Ma gandesc la posibilitatea de a ramane insarcinata de la lichidul preejaculator, insa am citit pe net ca daca nu a ejaculat cu cateva zile inainte nu sunt sanse. El nu mai ejaculase de aproape o saptamana. Au trecut 23 de zile de atunci si am facut un test de sarcina care a iesit NEGATIV. Mentruatia trebuie sa imi vina acum 5 zile. Ca simptome am sanii durerosi si greturi, insa la fel ca inainte de menstruatie. Cam asta e povestea, sper ca nu am omis nimic laughing intrebare e: sunt sanse sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La 5 zile de la terminarea menstruatiei, poti fi chiar la inceperea perioadei fertile, sau la granita dintre cele 2 perioade doar in cazul in care ciclul menstrual este unul mediu ca lungime de circa 24-25 de zile, insa din analiza se poate concluziona ca ciclul tau menstrual este REGULAT si de cel putin 28 de zile. In acest moment al ciclului menstrual probabilitatea de sarcina se poate estima ca fiind de maxim 25-30% insa numai in cazul in care sperma este ejaculata intentionat in vagin. Din descrierea ta rezulta ca partenerul nu a ejaculat si de asemenea prezervativul nu a alunecat complet de pe penis, astfel ca intro asemenea situatie probabilitatea de se putea forma o sarcina, se reduce aproape spre 0 (zero), sau ceva de ordinul a maxim 3-5%. Din moment ce au aparut/sunt prezente simptomele premenstruale, se poate considera ca intarzierea menstruatiei se datoreaza unor mici dereglari hormonale. Pe baza acestor considerente se poate afirma ca teoretic nu poti fi insarcinata. Si ca povestea sa fie completa pentru viitor trebuie sa stii ca orice calcule privind formarea unei sarcini se fac in baza datei exacte a PRIMEI ZILE de menstruatie si nu din momentul terminarii acesteia care nu are absolut nicio relevanta fiindca o menstruatie poate sa tina de la 2-3 zile pana la 7-8 zile sau chiar mai mult, de data urmatoarei menstruatii, de tipul ciclului menstrual, adica daca este regulat sau neregulat si de data exacta a intretinerii raportului sexual. Doar stiind aceste date precise se pot formula RASPUNSURI concrete, obiective, in caz contrar doar niste simple PRESUPUNERI subiective. Multa sanatate.

| andreeaccccc explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult pentru raspunsul complex! Si eu suspectez ca o dereglare hormonala se afla in spatele acestei intarzieri, deoarece am mai avut antecedente de dereglari iar mentruatie imi este neregulata... Insa am ales sa cer si altora parea despre situatia mea happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru andreeaccccc):

In cazul in care ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, NU poti folosi calendarul menstrual sau cel de fertilitate deoarece acestea vor fi intotdeauna ERONATE/GRESITE. Acest aspect are o cauza/un motiv obiectiv, fiindca lipseste, nu exista un reper FIX/CONSTANT reprezentat de data exacta a urmatoarei menstruatii. In consecinta in cazul tau devine INAPLICABIL metoda calendarului. Deoarece data menstruatiei nu este una SIGURA care sa se produca mereu dupa un acelasi numar constant de zile, ciclu dupa ciclu, termenul de INTARZIERE A MENSTRUATIEI nu poate fi folosit fiindca este un termen INCORECT intr-un astfel de caz. Nimeni nu poate prevede/preconiza/calcula data urmatoarei menstruatii daca ciclul menstrual este NEREGULAT. Data precisa a urmatoarei menstruatii se poate anticipa/prevede/calcula DOAR in cazul unui ciclu menstrual REGULAT, fiindca doar in acest caz se poate determina data ovulatiei si pe baza acesteia stabili si perioada fertila. Deci in cazul tau pornirea menstruatiei se poate produce astazi, maine sau peste o saptamana sau poate chiar 2 saptamani, sau .....cine stie cand. Aceasta ALUNGIRE a ciclului are cauze strict hormonale si nu se datoreaza unei sarcini ipotetice. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, sansele de a fi gravida sunt minime.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji.
Asa e cand baiatul ia prezervaticul cu o marime mai mare decat ceea ce ''detine'' el. rolling on the floor