| Sawarekh a întrebat:

Va salut, am aproximativ 50 de refuzuri la activ( ma refer pentru relatie ).

Ideea, nu e sa aflu de ce sunt refuzat, ca stiu de ce: Sunt mai timid, mai cuminte si nu am atitudine de bad boy.

In schimb, am 1.83, si un fizic atlet, din punct de vedere fizic arat okey.

Majoritatea tipelor imi spun ca sunt dragut/sexy, dar nu simt ca e chimie.

Intrebarea este, femeile chiar nu au evoluat? in special pe latura de inteligenta emotionala. toate sunt atrase de barbati duri, ghertoi nimeni nu doreste un tip care este mai elegant, cuminte.

De ce?

10 răspunsuri:
| cheiemarian a răspuns:

Salut, eu sunt acel tip de "ghertoi". La început, eram la fel ca tine, doar că eram scund, undeva la 1.65 m. Am cunoscut o fată și m-am pus cu ea împreună. Făceam orice pentru ea timp de doi ani, apoi m-a înșelat. Am suferit enorm. După aceea, am încercat cu altcineva, cu speranța că va fi mai bine. Nu a fost. Au observat acea slăbiciune și, ce crezi? M-au atacat.

Sfatul meu pentru tine este să nu mai încerci să fii băiatul bun. Vei fi luat de prost. Fii acel băiat pe care toate îl vor, dar nu-l pot avea. Dacă nu vei face această transformare de unul singur, te vor schimba fetele din zilele noastre. Sau poate ai noroc să găsești o fată care te apreciază așa cum ești (puțin probabil, deoarece chiar și fetele din familii ok sunt influențate de anturaj). Iată și câteva sfaturi:

1. Îmbracă-te altfel, pune puțină valoare în haine. Îți recomand stilul old money, casual chic, smart casual, casual sau elegant. (Le poți achiziționa de pe Shein la un preț mai mic.)

2. Frizura și unghiile sunt foarte importante: tundere la două săptămâni și tăierea unghiilor săptămânal, maxim.

3. Poartă parfumuri zilnic. (Poți cumpăra parfumuri de la Lattafa; au o persistență genială la prețuri sub 200 de lei. La început, eram sceptic. Am luat un parfum cu 50 de lei, se numește Opulent Oud, și are o persistență și un siaj genial. Găsești și replici aproape 1:1 la bani puțini.) Aplică minim 5 pufuri în zonele calde și între 3-5 pe haine.

4. Încălțăminte: poți alege de la Nike sau Decathlon, nu contează. Cele mai versatile perechi sunt Air Force 1, dar eu am și adidași de 100 de lei de la Decathlon care vin perfect, și unii de 2500 lei. Nu contează.

Ce vreau să spun este că poți fi un macho man cu orice buget, din cap până-n picioare, cu 200 de lei maxim. Totuși, contează foarte mult ce spui. Și un sfat prietenesc: dacă nu poți fi „ghertoi", încearcă măcar să pari. Femeile doresc bărbați siguri pe ei, de aceea aleg „ghertoii" – pentru că par că au încredere în ei. Dacă nu vei face tu schimbarea, ele te vor schimba în timp.

Să ai o zi frumoasă și mult succes!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Fizic esti ok, daca reusesti sa obtii macar prima intalnire.
Nu timiditatea te opreste.
Conteaza si ce scoti pe gura.
Inainte de a face generalizari, cu implicatia ca TOATE femeile nu au evoluat, gandeste-te daca nu cumva tu esti cel insecure.
Din profilul tau vad ca ai peste 800 de intrebari.
Exista o mare diferenta intre un barbat sigur pe el, care stie ce vrea de la viata, si unul dur. Mare diferenta.

| Arlekin a răspuns:

Uite cateva motive reale:
- femeile au de partea lor intuiția feminină și acel 3% în plus la inteligență la care nu ar renunța dacă li s-ar da ocazia să facă schimb de roluri cu un bărbat
- bărbații nu au un repertoriu prea mare din punct de vedere al arsenalului de gesturi care arată atracția față de o femeie, nu vor comunica de la inceput, verbal, faptul că plac și se simt atrași de cineva
- odata având abilitatea de a "citi" aceste semnale este, așa cum am spus, o calitate foarte la îndemână, în jocul seductiei...

sper ca ti-am fost de folos?

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că stai prost la portofel.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru cheiemarian):

Si ce tip de femei atragi? A, din alea superficiale, care te schimba urgent cu urmatorul model mai bun.
N-ai zis nimic despre relatiile reusite de cand porti masca asta.

| LaviniuA a răspuns:

Incepe sa meditezi, asta o sa iti dea capacitatea de introspectie. O aplici oricand si live la fata locului cand esti cu o fata.
Nu e musai ca un tip timid sa fie refuzat. Pot fi si alte lucruri care apar in psihic atunci cand esti cu fata, de ex needy, teama de refuz, amintiri, incordare etc. Se vad in vorbe fara sa iti dai seama si ele isi pierd interesul. E nevoie sa exersezi introspectia live, in toate activitatile zilnice, ca sa iti dai seama de procesele psihice, ca sunt discrete.

Tot cu meditatia o sa fii si mai relaxat si detasat. Nu o sa iti pese prea mult de rezultat. Ceva de genul, ma duc sa ma plimb in parc ca sa fac niste poze si sa citesc, ca asta ma pasioneaza. Poate ma vad si cu fata asta pe drum.
Socializarea o sa mearga de la sine.

Nu cred ca fetele cauta duri si dulapuri. Poate vor si ele sa se simta bine, sa se distreze ca-s plictisite si stresate.
Arati ca esti relaxat, ca poti sa o faci sa zambeasca, sa rada, ca esti eventual romantic, si ca ai viata ta.
O lasi si pe ea sa isi desfasoare partea ei.

In plus cred ca mai e nevoie de ceva energie in exces. Ca atunci cand te vezi cu un prieten vechi pe care nu l-ai mai vazut de mult si esti plin de viata.

| Sawarekh explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Parea interesant ce spui, pana ce ai spus ca am peste 800 de intrebarilaughing majoritatea intrebarilor sunt de cultura generala, fiindca imi place istoria, etc.

| anonimg a răspuns:

Dacă relațiile de-abia rezistă atunci când familia este formată din oameni credincioși, cu cât mai mult riscul de a nu rezista între cei necredincioși este și mai mare! Mântuitorul ne spune: "Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate celelalte lucruri vi se vor da pe deasupra." Mai concret, noi trebuie să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu, și după aceea vom fi înconjurați de persoane cu un caracter aparte, de încredere, și pentru veșnicie. Relația cu persoanele de sex opus trebuie să fie secundară relației cu Dumnezeu.
Creștini sunt cei mai mulți; dar puțini dintre ei cunosc pe Dumnezeu. Tot așa și în relațiile cu oamenii: cei mai mulți sunt în relații unii cu alții; dar puțini se și iubesc. "Chimia" dintre ei ori este bazată pe lucrurile financiare și materiale, ori pe pasiune.
Dacă nu ne vedem noi prin ochii lui Dumnezeu, atunci nici pe ceilalți nu-i putem aprecia așa cum îi apreciază El. Așa trebuie să fie încrederea ce trebuie să existe în relații.
Ajutorul potrivit al fiecăruia adică partenerul de viață) poate fi în mâinile lui Dumnezeu. Nu-l avem pentru că nu îl căutăm unde trebuie; sau poate că dacă l-am avea nu l-am respecta și nu l-am aprecia minte, trup și spirit așa cum cere Dumnezeu.
Nu căuta dragostea în lume, pentru că lumea nu te va aprecia.
Dacă vrei să știi cum trebuie să fie familia, atunci citește cartea "Căminul adventist" de Ellen White. O găsești gratis în aplicația EGW Writings2; sau în format tipărit în librăria SolaScriptura din localitatea ta.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Sawarekh):

Si nu stii surse sigure din care sa te informezi?
Alta data intrebai ce sa faci cu viata ta.
Cat de atractiv crezi ca e cineva care pune astfel de intrebari?
Nu, nu trebuie sa fii macho man, dar trebuie sa stii ce-i cu tine.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ma bucur ca intrebarile mele te-au ajutat sa constientizezi golul de care spui.
Spre ca nu imi dai mie sfaturi happy