| Anylas a întrebat:

Vă salut! Încep prin a spune ca știu ca aici nu e cabinet medical sau spital, dar până să ajung acolo am zis să cer o părere, ca poate nu e cazul și greșeala e la mine. Mi as dori să nu judecați
De vreo 2 ani jumătate, am sesizat o problema în ceea ce privește actul sexual cu femeile, mai exact, erecția și ejacularea
Am observat ca înaintea actului sexual, mă simt foarte excitat și totul e în regulă, în momentul când actul sexual se întâmplă, am erecție 0 la scurt timp, 2-4 minute maxim.
( mai pe românește, nu se mai scoală, efectiv se topește în ea )
Problema e ca eu mă masturbez foarte des acasă, în fiecare zi cam de 2-3 ori pe zi.
Pe lângă asta am și o viață sexuală activă, dar mi se întâmplă foarte des ceea ce am spus mai sus, efectiv moare și nu ajung la erecție și e foarte deranjat.
Să fie asta o cauză, ca mă masturbez eu acasă? Am tot zis ca încerc să nu mai fac asta, dar n am reușit.
Aștept păreri, mulțumesc și vă rog nu judecați!
Vârsta, 23 ani, 1, 85 înălțime și 95 kg. Constituție mușchi și țesut adipos. Nu consum medicamente, nu mă aflu sub un tratament, nu sufăr de boli.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la psihic nu ai erectie oboseala stres nu este din cauza masturbarii, sau poate te inhiba ea fata cu care faci sex ca banuiesc ca nu faci sex numai cu o singura fata le mai schimbi nu? Acolo este problema fetele cu care faci sx te fac sa pierzi din erectie deoarece ele au asteptari pe care tu nu le poti satisface ele vor sa domine. Cauta ti una cu care sa ai conexiune 100% si sa vezi ca se rezolva de la sine erectia, acum trebuie sa fi atent si la ce maninci, țelina este un puternic afrodiziac si ajută la erectie deci poti minca țelină cruda salată de țelina.Si in general legumele si fructele ajută mult. Carnea dauneaza alcolul si țigara astea te vor face praf.

| Anylas explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu se întâmplă tot timpul, cu unele fete am erecție bună și ejaculez, cu unele nu, s-a întâmplat cu o fată de exemplu în prima seară să fie totul ok, erecție bună și am ejaculat, următoarea seară nu mai aveam erecție după nici 2 minute, după din nou, următoarea seară iar a fost totul ok.
Deci nu știu. mi am comandat și ceva pastile testosteron. Voi încerca să renunț definitiv la masturbare

| doctorandus a răspuns (pentru Anylas):

Hmm... nu exista niciun aliment care sa fie afrodisiac. Usturoiul crud (pisat) sporeste capacitatea de erectie, dar, atentie, nu e afrodisiac pentru ca nu mareste pofta de a face sex.

| doctorandus a răspuns (pentru Anylas):

Https://www.bbc.com/future/article/20190211-do-aphrodisiacs-really-work

Scrie ca cei care au sistemul circulator bun, nu vor sesiza diferenta datorita alimentelor care sporesc capacitatea de erectie. Doar cei care nu au erectii din cauza circulatiei sanguine deficitare vor sesiza diferenta.

| doctorandus a răspuns (pentru Anylas):

Situatia este cam asa:

Daca tu crezi ca rosia este afrodisiac, atunci rosia este afrodisiac.

Daca tu crezi ca un castravete este afrodisiac, atunci un castravete este afrodisiac.

Este vorba de efectul placebo nu si nu de calitatile reale ale alimentelor respective.

| Violleta2022 a răspuns:

Se stie deja ca masturbarea excesiva duce la probleme cu erectia si imposibilitatea sa ai sex cu o femeie.

| mihai69 a răspuns:

Ar fi util să întrebi un medic urolog.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce lipsa de erectie. Existenta PIED este un mit. Nu exista cercetari medicale de tinuta care sa confirme existenta PIED.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A 2022 study in the International Journal of Impotence Research found that "pornography use was unrelated to either erectile functioning or erectile dysfunction (ED)."

A 2015 study in the Journal of Sexual Medicine concluded that "We found little evidence of the association between pornography use and male sexual health disturbances. Contrary to raising public concerns, pornography does not seem to be a significant risk factor for younger men’s desire, erectile, or orgasmic difficulties."

A cross-sectional study published in the Journal of Sexual Medicine found "no evidence of causal links between any pornography variables and ED."

A 2014 study found that "VSS [porn]use within the range of hours tested is unlikely to negatively impact sexual functioning, given that responses actually were stronger in those who viewed more VSS."

Finally, a 2019 research review found that "there is little or no evidence on a causal relationship between erectile dysfunction and frequency of pornography use."

Also note that many experts dispute the notion of porn addiction and sex addiction in general. In fact, PIED and "porn addiction" are not recognized in the Diagnostic Statistical Manual for Psychiatric Disorders (DSM-V), nor by the International Society for Sexual Medicine (ISSM) – although it can fall under the general category of compulsive behaviors.

A 2014 study, published in Socioaffective Neuroscience & Psychology, addressed the claims that porn is addictive by using an electroencephalogram (EEG) to examine the brains of self-declared "porn addicts" while viewing porn. They found that brain patterns were normal, and did not exhibit patterns associated with addictions.

The International Society for Sexual Medicine says, "The notion that masturbation causes erectile dysfunction (ED) is a myth."

Sursa: Reddit.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Ideea de PIED este fie superstitie, fie simptom de boala psihica. Adica a crede in PIED este simptom de tulburari mentale.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil ori e vorba de stres, ori de cât de des de masturbezi, ori ambele.
Daca fazele nu sunt dese totuși, țin să cred că de la stres o fi.

| Madaxo97 a răspuns:

Încearcă totuși să mai rărești din masturbari, de 3 ori pe zi mi se pare enorm, îți afectează psihicul în primul rând, te-ai obișnuit prea mult cu masturbarea și nu mai poți întreține un act sexual normal. Dacă și după renunțarea la masturbare tot ai această problemă, mai bine mergi la un medic urolog să te lămurească.

| Irina234561 a răspuns:

Eu îți recomand să încerci să nu te mă masturbezi așa de des, începi cu 1 dată pe zi și după continui să rărești asta la 1 dată pe săptămână, asta este normal să o faci. Nu am experiențe sexuale anterioare, dar cred ca asta ar merge