| margaretta05 a întrebat:

Vă salut TPU, am nevoie de ajutorul și părerile voastre! Am o mică problemă în a-mi înțelege ciclul menstrual. Ultimul meu contact sexual a fost 2 luni în urmă, având menstruația de 2 ori, normală ca de obicei. Totuși luna trecută mi-a venit cu câteva zile mai devreme, iar acum îmi întârzie deja de 2 zile. Am crampe de 3-4 zile, puțină durere în zona vaginului, s-au mărit sânii etc. Eu mă gândesc că nu sunt șanse pentru o sarcină (așa cum am menționat că mi-a venit ciclul de 2 ori după, și a fost contact protejat) sau ma gandesc ca ar putea fi vreo dereglare hormonala ceva. Sunt foarte confuză am nevoie de parerea voastra! Mentionez ca sunt și răcită cu temperatură, daca ar avea vreo legătură cu ceva

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Da,ar putea avea legatură și cu răceala și febra faptul că întârzie puțin menstruația,ar putea fi și o dereglare hormonală,de asemenea, sarcină în niciun caz nu este,poți sta linistită din acest punct de vedere. Dacă ai acele crampe și dureri de sâni, sunt simptome prementruale, deci îți vine ciclu sigur zilele astea, mâine, poimâine probabil, va veni și menstruația cu siguranță.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este clar, ai ciclul de tip NEREGULAT dupa toata descrierea facuta deja aici, ca atare ciclul NU va veni niciodata la zile fixe si nici ovulatia nu se va produce regulat.

Foloseste INTOTDEAUNA la sex PREZERVATIVUL, daca nu doresti sa ramai gravida!

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ai asemenea probleme, consulta un medic ginecolog/sexolog.