| anonim_4396 a întrebat:

Visele reprezinta ceva? Adica nu stiu,mi s-a parut ciudat sa visez un baiat la care eu am tinut emorm de mult iar el si-a batut joc de mine foarte urat! Si l-am visat asera insinuand ca ii pare rau si se purta frumos cu mine happy...i-am povestit si mamei si mi-a zis ca uneori visele sunt..."reale" dar eu nu cred! Sincer eu chiar ii cred un tip cu "inima de piatra"dar am observat si pe fb ca da like la postari de genul "ai fost atat de prost incat ai pierdut fata ce te iubea" in fine,pe mine acum nu ma mai intereseaza persoana lui, fiecare primeste ce merita, acum eu sunt fericita cu un "altul"
Dar revin la intrebare! Visele reprezinta ceva? Am vazut odata un dictionar legat de acestea! Il pot vedea si online?
Fundita love struck

Răspuns Câştigător
| PinkTerror a răspuns:

Sunt mai multe teorii in spatele "semnificatiei" unui vis.

MAjoritatea accepta conceptul Freudian a\ca fiind cel corect, macar cel mai apropiat de adevar.

Si nenea Freud asta zicea ca visele sunt frustrarile adunae de-a lungul timpului.

Ce ne spui tu noua este ca ai trecut peste dar inca te uiti pe fb lui, si subconstientul iti spune ca iti doresti sa se intoarca la tine si sa ii para rau.

Poate ca ai nevoie de un closure. sau poate pur si simplu vrei sa il vezi suferind dupa tine... asa cum si tu ai suferit odata. indiferent de care este motivul... tu alegi cum sa procedezi in realitate (spre deosebire de majoritatea viselor, unde esti un spectator sau actor).

Cartile cu semnificatia viselor sunt la fel de bun precum zodiacul sau ghicitul in tarot, dar... asta s-ar putea sa te ajute. ( http://www.visele.ro/ )

Have fun,
PT

| PinkTerror a răspuns (pentru PinkTerror):

Vai cate greseli! Ar trebui sa fiu mai atent cand dau enter. Sorry about that.

| ascovit a răspuns (pentru PinkTerror):

Ti-as da funda daca as putea pentru raspunsul tau...
Cat despre " Cartile cu semnficatia viselor sunt la fel de bune precum zodiacul " e cea mai geniala comparatie auzita in ultima vreme...

| PinkTerror a răspuns (pentru ascovit):

^_^

Thanks I try. big grin imi pare rau ca m-am grabit si am scris cu atatea greseli. sad

| ascovit a răspuns (pentru PinkTerror):

Cu totii gresim, important e sa se inteleaga si sa nu fie cu intentie happy

| Oana92 a răspuns (pentru PinkTerror):

Inconstient! Freud vorbeste de inconstient, nu de subconstient!happy

16 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Bla bla bla, ce semnificatie poate oare sa aiba?
am spus asta, au spus-o si multi alti useri TPU in ultima vreme in repetate randuri.
Visele nu sunt nimic altceva decat o "reflexie" a gandurilor noastre, a ideior noastre, a tot ceea ce am vazut/simtit/auzit si toate cele. Nu e nevoie sa reprezinte EXACT ce simti, toate acestea se mai si suprapun...

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu,nu inseamna nimic.Visele nu pot fi influentate de nimic din ce nu ai simtit cu ajutorul organelor de simt, si intotdeauna visele sunt doar mijloacele creierului de a ne face sa ne simtim bine si sa ne relaxam...

| h3r a răspuns:

Este ceva la care te gândești întâmplător. Nu te lua după un băiat, sunt alte vise mai importante, cu persoane mai importante!

| Oana92 a răspuns:

Da, visele sunt mesaje din inconstient. Dar interpretarea lor se face de catre oameni specializati in asa ceva, dupa lungi sedinte de psihanaliza si nu din dictionarele alea. Cartile pe care tu le-ai gasit sunt niste inventii, bazate nu stiu pe ce, interpretarea viselor reprezinta o stiinta destul de exacta si nu vei gasi pe nimeni care sa iti interpreteze un vis fara sa te cunoasca si sa stie exact contextul visului.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Visele reflecta ceea ce simti si la ce te gandesti, ce mai patesti in special ceea ce te framanta.
Nu uita un lucru viata merge inainte si trebuie sa treci peste!
Iar dictionarul de vise il gasesti aici http://www.visele.ro/.
Te pup, pa pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Visele sunt vise.da eu uneori cred in ele chia aseara am avut un vis si azi chiar s-a intamplat ..la mine multe vise au devenit realitate si la fel si cu impacarea fostuluilaughing
dar daca tie nu-ti pasa eu nu cred ca mai puneai aceasta intrebare, daca esti fericita cu altul uita de vis n-a fost real

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Numai tu stii ce reprezinta visele tale. Dictionarul este o prostie.

Imagineaza-ti un scenariu in felul urmator: Eu joc toata viata un joc horror in care impusc frunze. Ce visez? Pe mine impuscand frunze.
Mai reprezinta frunzele pofta mea de viata?

Era o vreme(inca este) in care visam ca ma sarut cu fiecare fata care mi se parea mai draguta ca aspect fizic. Sa fi fost un indiciu ca trebuie organizat cat de repede un harem?

| NoNameexd a răspuns:

Este adevărat că unele vise-s reale, dar se întâmplă rar așa ceva. Poate că ceea ce ai visat, este ceea ce îți dorești să se întâmple sau să se fi întâmplat cândva.Nu-ți bate capul prea mult, în orice situație, roata se întoarce, iar dacă nu se întoarce ea, o întorcii tu.Multă baftă!

| FlashGun a răspuns:

Este posibil dar nu intodeauna. O prietena a visat-o pe bunica ei care era moarta spunandu-i ca peste 3 zile o va calca o duba alba iar peste 3 zile o duba alba era sa o calce.

| AnushkaAxy a răspuns:

Dupa parerea mea nu cred ca reprezinta ceva, poate sa iti dea mult mai multa ambitie in a face ceea ce ai visat, de a face visul realitate.Sau poate, in cazul tau o fi vorba de dorinta ta de al vedea pe acel baiat schimbat, de fapt subconstientul tau.
Sau poate chiar visele sunt reale.Depinde de vis si de cum interpretezi.
Nimeni nu iti poate da un raspuns concret.E ceva ambiguu.