| Gabi_6377 a întrebat:

Voi chiar credeti ca dragostea adevarata nu moare niciodata? Credeti in iubirea care iarta totul?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Nu stiu daca dragostea adevarata exista sau nu. Mi-ar palcea sa cred ca da, ar fi frumos. Dar, cu siguranta nu cred in iubirea care iarta totul. De exemplu, nu as putea sa iert niciodata tradarea (infidelitatea) femeii iubite, as ura-o din toata inima. Atentie, asta nu inseamna ca nu o mai iubesc. Dragostea si ura nu sunt antagonice, le poti simti in acelasi timp fata de aceeasi persoana. Opusul dragostei este apatia.

9 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Da si nu. Exista persoane care din diferite motive s-au despartit(cu sau fara voia lor). S-au reintalnit dupa 45 de ani si au constatat ca tot se mai iubesc. Iubirea nu iarta totul, doar inima. Psihicul nu iarta cu adevarat, pentru ca el nu uita ca ai fost inselat, tradat, mintit, jignit, maltratat.

| lyrics a răspuns:

Nu.
poate mai ramane ceva intr-un colt al sufletului.
dar de murit, moare

| Acvila a răspuns:

Iubirea nu iarta totul.suntem oameni si avem limite.Nu poti spune ca ai ierta orice persoanei iubite, pentru ca nu este asa.Sunt anumite chestii peste care nu treci, lumea le numeste "principii"

| Fifylici a răspuns:

Eu cred, dar mai cred si in iubirea aia sincera, fara amagiri si ipocrizie.

| alexxx_5812 a răspuns:

Eu unu nu cred ca exista dragoste adevarata. Povesti de dragoste am auzit multe si am trait cateva dar dragostea este o poveste de adormit copii. Daca el/ea te inseala unde este dragostea thinking iertarea nu are nici o legatura cu dragostea, poti sa spui ca o persoana care iubeste alta persoana simte dragoste dar daca nu este reciproca nu este dragoste adevarata.Eu simt acel sentiment pentru o persoana dar daca ea nu simte pentru mine nimic ce poti face dezamagiri sunt multe dar dragoste adevarata este IMPOSIBILA.

| MidnightLady a răspuns:

Eu cred ca mai am o urma de ratiune, care sa nu-mi permita sa raspund cu "da" la aceasta intrebare.

| Anakatsu a răspuns:

nu.

| AdelinaC a răspuns:

Dragostea nu moare niciodata pentru ca tine de suflet, iar acesta este nemuritor.
Nu neaparat ca iubirea iarta, dar te face sa nu urasti persoana care iti face rau chiar daca esti suparat pe ea.
Daca tu te referi la,, dragostea" de zi cu zi cu care se tot lauda baietii si fetele, aia nu e dragoste de aia se despart, apare plictiseala, etc.

| Ady00pk a răspuns:

Dragoste adevarata, de scurta durata, etc oricare dintre ele ar fi nu v-a dura pentru totdeauna.Suntem oameni si mereu vrem o schimbare, majoritatea relatilor nu rezista mai mult de 2-3 ani max 4. Dragostea eterna exista doar in povesti si basme.