| StaRmAgiC a întrebat:

Voi credeti in iubire? Defapt ce este iubirea?
Eu nu cred in ea.Eu mi-am pierdut orice speranta ca intr-o zi poate cineva este sa ma iubeasca si eu la fel. Uneori consider iubirea o prostie.
Adica toata lumea se desparte la un moment dat iar iubirea e trecatoare.
Si plus nici macar nu stiu cum sa tii o persoana langa tine.
Se spune ca "ce este al tau e pus deoparte". Aiurea :-J de fapt incerc sa cunosc cati mai multi baieti si cu nici unul nu ma potrivesc.
Iar eu nu cred in iubire.Si daca ar fi sa credem, de ce?

Răspuns Câştigător
| Gabitza_3979 a răspuns:

Iubire e când îi lăsăm pe cei pe care îi iubim să fie ei înşişi, nu încercam să-i schimbăm după cum ne place- nu ar însemna asta ca iubim doar reflectarea imaginii noastre pe care o găsim la ei? Cei mai fericiţi oameni nu au neapărat tot ce este mai bun din orice…e de-ajuns să se înţeleagă.
Cel mai bun prieten este acela alături de care poţi să stai fără a rosti un cuvânt, plecând apoi simţind că ai avut cea mai plăcută conversaţie.
Nu trebuie să ne uităm după aspect- s-ar putea să fim dezamăgiţi.
Nu trebuie să fim materialişti- chiar şi bogăţia dispare.
Să găsim persoana care să ne facă să zâmbim, deoarece numai zâmbetul poate face ca o zi mohorâtă să pară strălucitoare. Fericirea e pentru cei care plâng, suferă, caută şi încearcă. Doar aceşti oameni o pot aprecia.
Iubire este atunci când după ce trece sentimentul, pasiunea si romantismul…constaţi că încă îţi pasă de acea persoană.
Iubirea vine la cei care încă mai speră deşi sunt dezămăgiţi, la cei care mai cred, chiar dacă au fost trădaţi şi la cei care vor să mai iubească deşi au suferit din iubire. Poate că Dumnezeu vrea ca noi să întâlnim câţiva oameni nepotriviţi înainte de a întâlni alesul, aşa ca atunci când îl întâlnim ar trebui să mulţumim pentru acest dar.

14 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Este bine Daca nu crezi este foarte bine Inseamna ca tu nu o sa suferi Numai cand iubesti suferi iar daca suferi atuncia simti ca traiesti Toti muritori de rind iubesc Nu se poate ca tu sa nu iubesti ceva sau pe cineva Banuiesc ca ai avut o lovitura destul de grea dar toate trec Incearca sa treci peste sa privesti cu optimism si viata ti se va schimba in bine Nu dezarma Va veni ziua cand vei iubi cu adevarat Eu doresc din suflet sa iubesti si sa fi iubita sa traiesti cel mai frumos nu vis realitate dragoste posibila Sunt sigur ca vei fi fericita alaturi de omul pe care-l vei iubi Sa fi fericita toata viata Din acest moment viata ta sa se schimbe numai an bine Fi fericita Pa

| nobody_9468 a răspuns:

O vorba de-a mea "Nu cred in iubire, daca as crede ar insemna ca nu m-a iubit niciodata".
La varsta adolescentei nu ai cum sa gasesti persoana potrivita, adica sunt doar relatii trecatoare, cum ai zis si tu.
Daca as crede, sau daca cred... iubirea e sentimentul acela, cand vezi persoana respectiva ai fluturasi in stomac, o senzatie ciudata, dar uneori foarte frumoasa.
"Iubirea e ciudata! Asta in caz de "e" ".

Bafta.

| kiss a răspuns:

Nu stii pana nu experimentezi pe propria piele.
nu ai gasit persoana potrivita...si unde ai auzit ca toata lumea se desparte la un moment dat? sunt cupluri care rezista ani si ani, pe acestea ce le opreste sa se desparta? iubirea depaseste anumite etape pe parcursul trecerii timpului, de la dragostea puerila la sentimentul acela profund ( pe care sa nu te astepti sa-l ai dupa doua saptamani cu cineva)
de ce credem in iubire? dar daca nu credem in asta atunci in ce?
iubirea este ceea ce uneste doi indivizi care aparent, nu au nici o treaba unul cu celalalt. totul se leaga de iubire, inclusiv viata.

| sasha a răspuns:

Iubirea e un blestem care nu ocoleste pe nimeni asa ca ai rabdarewinking

| crysty08 a răspuns:

Da ai dreptate pe de o parte dar pe de alta parte nu iubirea este cel mai frumos sentiment pe care l-am trait vreodata

| Mirela a răspuns:

Iubirea... uneori esti super happy din cauza ei. uneori ai o stare najpa pe care nici nu poti sa ti. o descrii[cum am eu acum straight face ].
odata si odata ai sa fii fericita :X si ai sa iubesti si ai sa fii iubita.

| criss:) a răspuns:

Inca, cred ca pentru fiecare persoana exista o pereche.probabil dezamagirea te face sa gandesti asa. oricum nu exista iubire fara suferinta.cu toate ca sunt total opuse, ele merg mana in mana.sa iubesti nu inseamna doar sa fii fericit, si sa te intelegi bine cu partenerul.trecerea peste ''piedicile'' dintr-o relatie demonstreaza ca e o iubire adevarata. e normal ca la o anumita varsta sa nu mai existe pasiune in cuplu ca la 20-30 de ani. oricum, cred ca ar trebui sa gandesti mai pozitiv.perioada in care esti indragostit este cea mai frumoasa, gasesti frumusetea in orice lucru, esti mereu cu capul in nori, te gandesti la el/ea...deci,nu iti pierde speranta, exista cineva si pentru tine!
take carehappy

crissuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti si sa fii iubit e cel mai frumos lucruhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru.ca iubirea e motorul vietii.inca nu ai gasit iubirea adica binecuvantarea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara nici o indoiala, iubirea este un sentiment mai profund decat orice alt ceva, dragostea ne face sa mergem mai departe.Inceputurile oricarei relatii dintre 2 oameni sunt cele mai frumoase dupa parerea mea. Dupa trecerea timplului sentimentele se intensifica, sau chiar dispar in unele cazuri, cred ca asta se aplica doar relatiilor din adolescenta.Insa partea cu fluturasii in stomac ma tem ca nu am simtit-o decat o data cand eram mai micuta:D.Pe la 15 ani, acum la 18 sa fiu sincera chiar nu am parte de iubirea mult visata, desi am prieten la care tin, nu reusesc sa il iubesc asa cum ar trebui astfel ca ma gandesc serios sa ma despart de el, pentru.ca simt ca imi pierd timpul degiaba. Sper intr-o zi sa mi se schimbe norocul si sa gasesc pe cineva caruia sa-i pot iubi si defectele deopotriva cu calitatile.Sa simt iubirea aia despre care vorbeste toata lumea.:D Si asta sper si pentu voi toti >:D< Uitati o melodie superba : http://www.youtube.com/watch?v=jpDo3UGpphE

| Filipjack a răspuns:

Nici eu nu cred! Mi se pare absurd cand ma gandesca asa:
cand un baiat de indragosteste de o fata...cum de tocmai acea fata (adica cum sa se indragosteasca de cineva anume/cum de nu se indragosteste de toata lumea? cum de nu se indragosteste chiar de un baiat?)
Mie dragostea imi suna a SUPERSTITIE. Si din nou... daca dragostea consta in a iti placea de cineva, cum de inima noastra recunoaste o inima de sex diferit? Adica cum de unui baiat ii place de o fata sau unei fete ii place de un baiat? cum de nu ii place unei fete de o fata si unui baiat de un baiat?(mai rar cazuri ca astea)
In concluzie: nu mi se pare adevarata treaba cu dragostea/e o prostie/si ma mult ma enerveaza cand aud colege de-ale mele spunand "im place de..." eventual "ce dragut e...", desi sunt prea tinere.

| brigitta333 a răspuns:

Iubirea este o chestie care te apropie mult de o persoana si intr-un moment, apare si gelozia dar asta e pentru ca iubesti mult.si dupa aceea, cand te desparti de cine iubesti, incepe si tristetea, dar tot pentru ca iubesti.si da.cred in iubire! este singurul lucru in care poti sa crezi sigur! si in plus, atunci cand si persoana e alaturi de tine, esti ca-n al noualea cer, si esti ca un om implinit!

| Shaw_Andreea_1973 a răspuns:

Ca sa iubesti ar trebui sa lasi un om sa se manifeste 100% liber, sa fie el sau ea indiferent cat de diferit/a. Cand incerci sa influentezi pe cineva, cerandu-i sa fie cum ti-ar place tie, nu mai e dragoste...Esti doar in cautarea propriei tale reflexii si fiind incapabil sa iubesti, (disperat de diferentele pe care le descoperi) faci tot posibilul sa schimbi, in speranta idioata ca intr-o buna zi el sau ea, va ajunge sa-ti semene, sa-ti mimeze caracterul, personalitatea (sa traga la aceeasi caruta) si astfel ''tu'' vei reusi sa ''iubesti'' in el sau in ea, propria ta reflexie. Dragostea nu exista, e doar o himera compusa din sex, hormoni si un strop de narcisism dupa care unii alearga, altii se mint ca o traiesc si doar putini sunt aceia care sub dusul rece al realitatii, realizeaza ca in afara de minciuna, compromis si utopie, dragostea nu mai reprezinta nimic altceva. Toti spunem, inca n-am ''gasit-o'' sau inca nu l-am ''gasit'' cand de fapt in tot timpul asta cautam fragmente din noi insine. Sexul in schimb fiind o actiune mecanica, ii ajuta pe ''indragostiti'' sa mai viseze inca o zi balada unei himere. Majoritatea spun ca doar iubind se pot completa...cat de gresit. Omul in esenta lui este autosuficient, complet 100% si poate trai bine mersi fara goana dupa nimic. Ca sa te completezi ar insemna sa accepti ceva ce-ti e total strain, ceva ce nu iti seamana deloc si la care sa iubesti exact diversitatea si diferentele duse la extrama polului opus. Cati dintre noi am fi capabili ''sa ne completam asa''? Deci si completarea e o minciuna.

| nutugrecu22 a răspuns:

Sa fiu sincer cu voi toti dragostea este in inima noastra dar noi suntem tulburat de intamplarile si certurile care le petrecesti in timpul relatii si nu mai vrei sa regresti ce a fost o data, prinz frica si teama ca iubita/iubitul este ceva schimba si apoi zici in mintea ta ca ai nevoie de gandire nu stii ce sa faci dupa cine sa te mai ei la cine sa ceri parerea sau ce sa faci? multi pierde din cauza finaciara sau parintii au fost impotriva lor sau asa le a fost sa fie soarta,, dar toti avem un nou inceput