| anonim_4396 a întrebat:

Vorbim de prima intalnire, ce anume te determina sa continui sa mai va vedeti a doua oara si de ce nu intr-o relatie?

12 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

M-aș vedea si 5, personal nu imi place se lase asa usor, sa flirtam înainte, sa ma faca sa o vreau, sa simt ca m-am luptat macar putin sa fie a mea. Daca se lasa de la prima întâlnire e plictisitor. Daca este o persoană curioasă si excentrica, sa vad cumva ca iese din tipar, atunci eu as merge pentru a doua întâlnire.

| RoCkKiD a răspuns:

In principiu sunt cateva chestii pe care trebuie sa le faca si cateva care nu trebuie.

Chestii care trebuie:
-Sa fie in stare sa poarte o conversatie
-Sa aiba simtul umorului
-Sa fie politioasa atat cu mine cat si cu ceilati (gen chelneri etc)
-Sa fie deschisa

Chestii care nu trebuie:
-Sa nu fie sexista, rasista, homofoba, anti vaccinuri etc
-Sa nu fie religioasa (n-am nimic in sine cu asta dar nu ne-am potrivi asa ca n-are sens sa ne irosim timpul)

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca nu este suficient o întâlnire ca sa formeze o relatie.Trebuie să il/O cunosti si sa vezi treptat daca e pe gustul si lungimea ta de unde si din alte puncte de vedere nu doar fizic.

| Plato a răspuns:

In principiu daca e interesantă. Daca vorbeste doar despre vreme si ca e udă masa... n-are rost pentru mine.
Sa fie chestii in comun si potrivire.

| Emma30555 a răspuns:

Iti starneste curiozitatea, are simtul umorului, trebuie sa fie un om normal, sa nu se laude sa fie relaxat, sa vorbeasca corect, detalii minore care conteaza

| RobertMoon a răspuns:

Pai eu cand m-am vazut cu a mea prima data nu cred ca am vorbit prea multe desi ne placeam mult laughing. In primul rand faptul ca nu m-am plictisit cand vorbeam, gen vorbeam mult si aveam un feeling ca ar trebui sa continuam sa ne vedem, iar asa a mers mai departe pentru inca cativa ani, apoi s-a terminat. Ik sad ending.

| Raven a răspuns:

E simpatic, amuzant, inteligent, am ce vorbi cu el? Avem păreri și principii similare? Ținem cu aceeași echipă de fotbal și-l urâm amândoi pe Justin Bieber? S-a făcut cu-a doua întâlnire! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Raven):

Extremele se atrag, chiar e plictisitor ca un cuplu sa aiba aceleasi pasiuni, aceleasi convingeri,, pentru mine privind de afara as vedea mega plictisitor acest criteriu.

Nu e mai intrigant sa tina cu echipe diferite si sa inceapa 'scandalul' intr-o eventuala intalnire fotbalistica?

| Raven a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mă face să râd, dacă ai fi dinamovist, te-ai cupla cu o stelistă?
În caz că da, nu mă chema la înmormântare laughing
Tu poți alege ce crezi că ți se potrivește, noi suntem împreună de peste 20 de ani și ne-a mers bine împreună. Nu avem aceleași pasiuni doar aceleași principii, un sistem comun de valori.

| Drimmero a răspuns (pentru Raven):

Echipa de fotbal pe care o sustii nu este un criteriu de departajare in viata pentru formarea unui cuplu dar are ea un cuvant de spus in unele certuri, e greu cu microbistii.

Desigur ca sunt o gramada de aspecte de compatibilitate care nu prea cred ca au legatura foarte mare cu aceeasi mentalitate,, pe mine mereu m-a atras extrema mea. 20 ani? Sa va tina! Inseamna ca ai undeva la 40 aproximativ.

| Raven a răspuns (pentru Drimmero):

Mulțumesc. Chiar mai mult.
Să știi că am întâlnit oameni care se urăsc de moarte pentru că țin cu echipe rivale, am colegi care nici nu se salută din cauza asta.
Când vorbesc despre sistem comun de valori, mă refer la părerile noastre legate de fidelitate, integritate, compromisuri și altele asemenea. Nu cred că într-o situație de genul ăsta ți-ai dori pe cineva la extrema opusă. Eu cred în fidelitate, n-aș putea trăi cu cineva care ar vrea o relație deschisă deci faptul că gândim la fel în legătură cu asta a fost o bilă albă pentru amândoi.

| Drimmero a răspuns (pentru Raven):

Cu placere! Sincer nu iti dadeam atat la prima 'vedere'.
Stiu si eu cum e cu echipele si rivalitatea,, traiesc si eu prin ea cum s-ar spune.

Da, la astfel de concepte asupra relatiei si ce ai mai zis sunt de acord cu tine, nu se poate cladi nimic fara fidelitate, incredere si fara iubire, astea-s ingredientele de baza. Felicitari pentru relatia longeviva cu care nu multi oameni se pot lauda! Cat despre mine, cum am mai spus-o sunt atras de extrema mea dar asta nu inseamna ca nu pot fi atras si de persoane asemanatoare mie.