| _pink a întrebat:

Vreau o parere, un sfat, o solutie intr-o situatie asemanatoare, de la baieti/barbati si fete/femei daca ati trecut prin ceva asemanator. Am intalnit un barbat cu 8 ani mai mare ca mine (el 38 eu 30). Super ok, intelegator la multe chestii, in regula cum s-ar spune. Cand ajungem la sex nu ajungem la un compromis. Parerea lui, prezervativ pentru nimic in lume sa isi faca analizele de sange in zilele ce urmeaza nici atat. Parerea mea, eu nu fac sex fara prezervativ, fara analize de sange si fara sa ajungem la un compromis privind contraceptia. Eu nu consider ca este doar vina mea, in conditile in care eu nu pot folosi anticonceptionale din cauze medicale si pe langa problema contraceptiei se pune si problema bolilor cu transmitere sexuala. Concluzia a fost ca fiecare si-a sustinut punctul de vedere si a mers in drumul lui. Nu am mai trecut printr-o astfel de experienta si un sfat sau o explicatie despre de ce barbatii sunt atat de iresponsabili cand vine vorba de sex, sarcina si boli cu transmitere sexuala, parerea mea, mi ar prinde bine orice. Cei ce au de gand sa glumeasca, sa ma ia peste picior sau alte chestii ii rog sa nu imi raspunda. Am pus intrebarea pe TPU pentru ca vreau cat mai multe raspunsuri. As vrea sa stiu, eu nu gandesc bine? Gresesc undeva?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nu ai facut nicio greseala; pur si simplu nu aveati aceleasi conceptii despre problemele puse in discutie si nici nu era vorba despre ceea ce numim, de obicei, o relatie serioasa.Caci de-ar fi fost asa, ati fi gasit, cu siguranta o cale de compromis.Se intampla adeseori ca barbatul sa nu fie pregatit pentru a-si asuma o responsabilitate.

6 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Bravo, bravo, o femeie care stie ce vrea. ma intreb totusi de ce nu a vrut sa fceti analizele de sange? daca stie ca nu are nimic nu ar trebui sa se teama de nimic sau probabil vrea dor o aventura si nu i se pare necesara atata tura-vura pentru o partida de sex.
este cam ciudata situatia ta deoarece in general barbatii vor protectie din cauza unei sarcini nedorite, nu vor sa se trezeasca ca-i vine una cu burta la gura.
eu cred ca ai facut foarte bine sa nu accepti sex fara protectie tinand cont ca nu va cunoasteti. este mai usor sa previi decat sa combati.

| Malvina24 a răspuns:

Poate ca ai fost putin cam dura cu el cand ia-i zis de analize(poate s-a simtit prost)ca tu nu aveai incredere in el! insa tin sa te felicit ca esti responsabila! de 3 ori femeie! bv! nu-i inteleg nici eu atitudinea(cunosc un caz in care un cuplu fac sex-baiatul ar vrea sa foloseasca prezervativ insa fata nu vrea ca nu-i place! si nu ia nimic! se bazeaza pe ''nu ma termin in tine''! Ce bine ca eu si iubitu suntem de acord(noi nu ne stresam cu altele, noi folosim prezervative-love plus si durex) vei intalni si alti barbati mai buni! stai linistita!

| Barajag a răspuns:

Pai inteleg din aceasta povestire a ta ca prietenul asta al tau cred eu, ca mai mult vrea sa se culce cu tine decat sa aiba o relatie serioasa, chiar daca pe alte planuri va intelegeti bine, consider ca daca te iubeste ar face orice pentru tine si pentru siguranta relatiei voastre. Oricum nu te increde prea mult in el chiar daca are 38 de ani si crezi ca este matur, insa nu poti sti ce are in minte.Sa ma scuzi daca am zis ceva gresit.Bafta!

| SlobodLaGura a răspuns:

Vai! Mami ce ai pazit pana la 30 de ani. nu vrea el prezervativ pentru penis. i-ati tu pentru vagin - ia vezi merge! Succes!

| clawdya_8655 a răspuns:

Eu am auzit ca daca e diferenta mare de varsta nu prea merge relatia. e la decizia ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect! Cred ca esti mult mai matura ca el, intelepciunea nu sta in ani, chiar daca el are 38 asta nu inseamna ca e si matur, si dupa cum se vede chiar nu este.Aere de macho, atata tot, au barbatii un talent ingrozitor la ameti femeile si cand e vorba sa.-i iei la puricat habar nu au incotro sa o ia.Sunt destepti, frumosi, talentati, experimentati, educati. Dar la primul perdaf, ca dupa aceea daca stai sa. i cotrobai prin cutiutele creierului nu sunt in stare sa-si asume nici cea mai mica responsabilitate.Ai grija de tine si cauta unul mai bun, viata e scurta si nu merita sa stai cu o persoana orgolioasa si imatura.