| anonim_4396 a întrebat:

Vreau raspunsuri MATURE. Va rog frumos sa citit cu ATENTIE ce am scris. Nu cred ca mai sunt virgina deoarece m-am lovit cand eram mica in zona aia si mi-a curs sange. Nu am fost la doctor, eram prea mica si speriata, nu stiam ce inseamna acea lovitura, credeam ca e ca lovitura de genunchi. Nici mamei nu i-am zis, o lovitura oarecare. Atunci am simtit o durere, asa imi amintesc. Pe la 16 ani au inceput sa ma framante aceste intrebari. Nu aveam mai mult de 7 ani. eu nu am fost niciodata cu un baiat, dar se putea intampla. Nu am vrut. Am reactionat ca o virgina, m-am panicat, m-am speriat cand era sa se intample. Si-a dat seama ca nu am mai fost cu nimeni din reactia mea, DAR nu sunt virgina. Psihic sunt, dar fizic nu sunt. intelegeti ideea. eu nu vreau sa merg la un ginecolog... ce sa fac sa il intreb daca mai sunt virgina?laughing imi este si rusine sa merg. Am intrEbat un ginecolog pe un site si cica sunt ca lumea confunda ruperea himenului cu pierderea virginitati... mi- a explicat el acolo din ce i-am povestit.

Dar daca nu sangerezi inseamna ca nu esti pentru cei care nu cunosc aceste lucruri!

Acel baiat il iubesc de un an jumate si am avut multe ocazii sa fiu cu el dar nu m-am simtit pregatita. Nu stiu peste cati ani o sa ma mai indragostesc, iar eu nu am timp...nu sunt batrana, dar am o varsta destul de inaintata (19 ani si 6 luni). El nu e prietenul meu, dar eu sunt dificila si cine stie peste cati ani voi mai iubi. Mi-as dori, dar nu stiu cum sa-i explic chestia de mai sus.

El e un fustangiu, mereu spune ca toate sunt curve, dar eu nu.

Ma gandeam sa mai astept si sa-i zic ca am fost cuplata si am fost cu prietenul meu ca apoi sa fiu cu el fara ca el sa stie ca a fost primul. Nu as fi zis ca nu am mai fost cu un baiat, dar si-a dat seama din reactiile mele. A fost singurul baiat care a fost cel mai aproape de mine si m-am panicat tare ca a vrut sa imi ridice bluza (eu nu l-am lasat), dar atunci am simtit o panica ce nu o cunoscusem niciodata... vreo 20 de minute de abia mai vorbeam cu el si nici nu-l lasam sa ma atinga, DELOC! Aveam vreo 18 ani si 5 luni atunci.

Nu stiu ce sa fac, cum sa ies...nu vreau sa ii explic pentru ca pare o poveste de copii si asa ma astept sa faceti misto si voi astia de pe TPU...stiu cum reactionati unii!

Daca pana la urma nu o sa fiu cu el si o sa fiu cu alta oricum nu o sa-i spun ca nu am mai fost cu nimeni.de panicat nu ma mai panichez, cred eu, atunci a fost si gata!

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E cumplita incertitudinea in care te zbati!
De atatia ani sa invartesti acelasi gand in minte,sa te chinui sa gasesti singura o solutie,puterea ta de rezistenta este teribila!
Porti in tine o greutate de care nu esti vinovata si atat de mult timp, de fapt, ti-ai interzis deschiderea si dezvoltarea psihica si fiziologica a unei femei normale!
Sfatul meu este sa faci o vizita medicului ginecolog in timpul cel mai scurt si sa-i spui ca doresti sa estimeze starea himenului tau.Ii poti explica faptul ca in copilarie ai avut respectivul accident si ai vrea sa stii adevarul.Ca medic vede cazuri care de care mai stranii,nu l-ar mira,dimpotriva,este perfect capabil sa aprecieze corect starea ta!
Esti virgina si asta o poate intelege atat medicul,cat si prietenul tau,exact cum s-a si intamplat.
Un barbat care a avut parte de experiente sexuale suficiente,intelege imediat ca are de-a face cu o virgina,din reactiile ei,din modul in care se comporta,din ceea ce simte el personal in acele momente,sangerarea nu este un indiciu intotdeauna si el o stie! Mai bine ca tine, crede-ma!
Nu ma mira deloc reactia pe care ai avut-o cand prietenul tau s-a apropiat de tine, undeva in strafundul mintii tale refuzi orice apropiere ca nu cumva sa fii acuzata de o greseala pe care nu ai facut-o.Si,din cauza asta,sa nu ma intelegi gresit,te-as sfatui sa apelezi la un psiholog.
Vei intelege ca lucrurile nu stau asa cum gresit crezi tu,atat amar de vreme!
Posibil sa ai o educatie foarte buna,se vede si din modul tau de exprimare,dar faptul ca ai ajuns in impas acum nu se datoreaza numai rigorilor morale cu care ai fost crescuta,ci si fricii pe care o porti in tine de asa multa vreme.
Un psiholog te-ar putea ajuta foarte mult,crede-ma si nu intelege gresit. Teama ta de aceasta "prima oara",de "ce-o sa spuna" el sau altcineva,groaza ta legata de lipsa sangerarii(care nici macar nu stim daca e reala sau nu), toate lucrurile astea te impiedica sa-ti traiesti viata simplu si linistit cum o face orice tanara de varsta ta.
Am observat ca esti o persoana inteligenta si realista.Fa-ti favoarea si inceteaza acest rau pe care ti-l faci singura. Poti!
Numai bine iti doresc, din suflet!

| DNSK a răspuns:

N-am citit tot.da, asa e.ruperea himenului cu pierderea virginitatii se cam confunda! da, el e simbolul virginitatii, dar cand exista penetrarea propriu-zisa at s-a dus cu virginitatea! abia atunci! el se poate rupe si cand alergi, dar daca n-ai facut-o esti considerata virgina! si cu sangele.nu la toate fetele li se rupe himenul din prima! e elastic si se poate rupe din al 4lea act sexualthinking so.nu-i niciun stres! cand o s-o faci(daca n-ai facut-o pana acum, ti-am zis ca n-am citit tot) sa stai linistita k el o sa simta k u esti virgina!hee hee good luck!

| DNSK a răspuns:

U sigur ai 19 ani?

| DeeaMarry a răspuns:

Daca e un fustangiu si considera ca toate fetele sunt curve, atunci chiar crezi ca merita?
Vei stii care e persoana potrivita pentru acest pas cand vei putea avea incredere deplina in acea persoana, deci ii vei putea spune fara probleme ceea ce ti s-a intamplat in copilarie. Daca te iubeste si are incredere in tine, te va crede.
Eu cred ca tu pur si simplu nu ai intalnit baiatul potrivit, baiatul acela in bratele caruia poti sa te refugiezi atunci cand ceva te chinuie si care va fi mereu alaturi de tine, indiferent de ce e vorba. E minunat sa simti ca cineva te iubeste si ar face orice ca tu sa fii fericita. E si mai minunat sa stii ca el a fost primul.
Pentru linistea ta, te sfatuiesc sa faci un control ginecologic. Cine stie, poate ca nici nu ai de ce sa iti faci atatea griji. Daca inca esti confuza si ai temeri, nu exclude nici vizita la un psiholog. Acesta te poate ajuta sa te simti mai bine!

| DiamondShine a răspuns:

Trebuie sa iei in serios aceasta problema.Nu stiu cum ai rezistat sa stai atat timp in stresul si cu gandul acesta.Du-te la un ginecolog sa te linisteasca, sa-ti spuna sigur daca acea lovitura a avut urmari.Este posibil ca doar sa se fi fisurat sau desprins putin,dar nu rupt in totalitate,si in cazul acesta ti s-ar rupe de tot cu primul baiat cu care te-ai culca, observand de asemenea si sange. Daca ti s-a rupt definitv, ai grija ce ii spui ca daca ii zici ca ai fost cu altu inaintea lui(ceea ce tu nu ai facut)o sa scazi in ochii lui.Tu daca nu ai facut nimic cu nimeni, primul baiat din viata ta va observa acest lucru
Mai e o alta chestie.e posibil sa ti se fi refacut in 10-15ani,daca a fost doar desprinsa putin acea membrana
Sfatul meu e sa mergi la un ginecolog sa stii un lucru,nu poti traii toata viata asa, nestiind daca atunci cand te vei culca sau peste ani cand te-ai culcat cu cel iubit ai fost sau nu virgina(poate asta o sa te macine candva), nu te -ai gandit?

| yekto a răspuns:

Vizita la un ginecolg care iti poate risipi indoieli asa vechi e obligatorie (pentru mine ar fi).
cam amestecate ideile in mesajul tau dar sper ca am inteles ceea ce ai vrut sa spui.
indiferent de ce iti va spune ginecologul, cel cu care vei hotara sa faci acest pas, sa fie primul, ar trebui sa stie ca e primul. nu de teama ca iaginea ta ar scade in ochii lui dar pentru ca as vrea sa stie ce inseamna el pentru tine.
personal nu as face dragoste cu actualul, care zici ca e un fustangiu. sau as amana asta pana as fi 1000 % sigur. i-as spune ca nu vreau sa fiu un alt nume in carnetel si ca a face dragoste pentru tine insemna altceva decat inseamna pentru el.
sa fim seriosi. 19 ani jumatate... nu este deloc o varsta inaintata. acum deprinde si la cine te raportezi. si apoi varsta nu este cea mai importanta ci (asa cum ai remarcat si eu) starea ta mentala. sa te grabesti sa o faci acum ca ai o vasta inaintata si peste cateva luni sa te indragostesti nebuneste de un el care te iubeste la fel... ar fi un regret enorm din partea ta ca ai facut-o cu un altul in astfel de circumstante.

putere interioara iti doresc