| luiszagiorgi a întrebat:

Vreau sa devin mamica cat mai repede, dati-mi niste sfaturi va rog.eu incerc din februarie dar nimic sad. astept un raspuns de la voi.

7 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Sa stai cu picioarele ridicate pe perete macar vreo 15 minute dupa contactul sexual...si sa nu te speli imediat...stiu ca suna rau... dar functioneaza!
ai vb cu un doctor ginecolog?
duceti-va amandoi si spuneti ca incercati fara rezultat!
o sa va supuna pe amandoi la niste analize...si vede unde "nu merge"
70%-se spune ca sunt sansele ca femeia sa fie cea cu probleme
iar 30 % el!
eu am avut probleme asemanatoare...si cu rabdare si tratament s-au rezolvat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa calculezi perioada de ovulatie.sunt teste la farmacie.cand stii exact care sunt zilele fertile trebuie sa ai contact sexual. dar o zi da, o zi nu.cu o saptamana inainte de oculatie nu este indicat sa aveti contact sexual, ma refer la ejaculat.cu cat ejaculeaza mai des(zilnic de exemplu)calitatea si mobilitatea spermatozoizilor scade.de aceea este recomandata contactul la 2 zile in peroada fertila, spermatozoizii vor fi mai mobili si numarul lor o sa fie mai mare. dar inainte de toate trebuie sa mergi la un ginecolog si sa-i explici ca ai incercat si nu prea ai sanse, poti avea probleme tu sau sotul tau.incearca sa-ti mentii greutatea corporala si sa nu fii supra ponderala, pentru ca si acesta poate fi un impediment.

| danutza a răspuns:

Poate e o problema...de ce nu dai o fuga la medicul ginecolog thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai sfaturi accepti? un numar de telefon, nu? as putea sa te ajut, satisfactie garantata. laughing

| gabriela_7862 a răspuns:

Draga mea, in primul rand o vizita la medicul ginecolog pentru a inlatura o problema medicala (eu am fost ok la control si mi s-au propus: 1.dozari hormonale= teste de sange in anumite zile ale cm pentru a vedea daca nu ai plusuri sau minusuri la anumiti hormoni care iti pot afecta fertilitatea; daca analizele iasa ok, atunci urmeaza 2. spermograma sotului. daca si asta iasa ok, atunci urmeaza 3. histerosalpincografia= investigatia trompelor, care se face cu internare de o zi) si in rest doar munca, multa munca mai ales in zilele fertile (in principiu intre ziua a 9-a si a 19-a a cm, dar la fiecare femeie e diferit, asa ca mai bine folosesti testele de ovulatie care se gasesc si la famacie) si incearca sa nu te ridici imediat dupa si nici nu te spala (irigatiile sunt strict interzise!) multa bafta si sa auzim de bine! sa te ajute Dumnezeu!

| MissCamelia a răspuns:

Consulta un medic, e cel mai bine, mai ales ca incerci de jumate de an

| november4gina a răspuns:

Eu ma chinui de 5 ani, fara cauze anatomice eu/el cunoscute. mi se spune mereu sa nu ma grabesc...