| sexlove a întrebat:

Vreau sa intreb fetele care au luat pastile anticonceptionale asa fara sa mearga la medic daca au luat de capu lor au ramas gravide? pentru ca as vrea sa iau si eu dar mi-e frica sa nu raman si cu ele

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Cu anticonceptionale nu ramai gravida, doar daca respecti si prospectul. Eu am luat anticonceptionale numai date de medic. Nu sunt bomboane, le iei dupa ureche, nu e vb ca ramai insarcinata, ci iti dai peste cap organismul. Nu stii ce reactii pot avea. Mai bine foloseste prezervativul, e cel mai safe. Daca nu ai 18, poti merge la medic insotita cu o prietena ce e trecuta de varsta asta sau cu o verisoara/bunica ceva, daca nu vrei sa afle parintii.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multe au ramas gravide, multe au facut chisturi ovariene si s-au trezit operate si fara ovare, altele au ramas sterile, altele au facut tumori de uter, numai nenorociri. Nu vad de ce ai vrea sa faci asa ceva, mi se pare o prostie fara margini si lipsita de orice suport reala. Orice femeie se duce regulat la ginecolog, pana si cele din satre si din satele din fundul lumii o fac, pana si analfabetele stiu ca dupa ce iti incepi viata sexuala te duci la ginecolog. Numai o femeie nebuna poate fi activa sexual si sa nu mearga macar o data pe an la ginecolog. Asadar, in cursul unei vizite normale, ce mare branza sa ceri anticonceptionale? Si apoi sa mergi la fiecare 6 luni la acel medic? NU vad unde e problema. Pari alfabetizata, folosesti internetul, cred ca ai fost la scoala, cred ca nu traiesti in orfelinat, sau in canal, nu pari a fi dintr-o şatra nomada, nu inteleg in ruptul capului ce motiv ai avea sa nu mergi la ginecolog.
Cabac, daca ea face cancer din cauza sfatului tau complet lipsit de suport real, tu ai sa-ti asumi raspunderea penala?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Antitemepenet, si consideri ca e mai bine sa-si riste viata? O consultatie ginecologica in policlinica, cu trimitere de la medicul de familie, e gratuita (stiu asta fiindca merg anual). Luxul pe care il etalez eu in asta consta: platesc asigurari de sanatate, ma duc la medicul de familie, stau 3 ore la coada, imi iau trimitere, stau doua ore la coada intr-o alta dupa-amiaza la policlinica si primesc o consultatie gratis, un test Papanicolao contra 20 de lei si, cand aveam nevoie, anticonceptionale la jumatate de pret. Ceea ce ma duce cam la pretul cumpararii unei cutii de contraceptive cu pret intreg din farmacie. Si nici nu-mi risc viata.
Asa ca ai spus numai prostii, nu cred ca in necunostiinta de cauza, ci mai degraba din rautate. Ai mizat, ca desi oferi informatii eronate, lumea te va crede fiindca ma acuzi pe mine de nu stiu ce prostii.
Revin, tu ti-ai asuma raspunderea morala si penala daca aceasta fata/femeie ti-ar urma sfatul, ar decide ca mai bine isi ia o creme si un fard decat sa mearga la ginecolog? Sper ca da, altfel toate cuvintele tale sunt doar rautate gratuita la adresa mea, pentru care, altuia i-ar fi rusine.
Asadar, am demosntrat ca vorbesc in cunostita de cauza. Daca vrei sa verifici, numele medicului meu de familie este Dr. Mateias, numele ginecologului meu este Dr. Anca Pircalabu si merg in Policlinica Grozovici, etajul 1, de la scari in dreapta ultimul cabinet. Tariful pe care ti l-am zis a fost valabil in februarie cand mi-am facut eu controlul anula (nu am factori de rsic suplimentari: nu iau contraceptive, nu sunt infectata HPV, mi-am inceput corect viata sexuala, am un singur partener si respect regulile minime de igiena). Astept sa verifici, sa-ti ceri scuze si apoi sa recunosti ca nu ai avut dreptate si sa iti motivezi interventia.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mia, atunci e simplu: daca le iei de capul tau, poti ramane insarcinata si ti se pot intampla multe lucruri si mai grave. Daca nu vrei sa te duci la ginecolog, NU poti lua anticonceptionale si NU poti avea activitate sexuala.

| RXN a răspuns:

Anticonceptionalele sunt o forma contraceptiva hormonala si, ca orice metoda contraceptiva de altfel, au o marja de eroare de cel mult 1%.Prin urmare,chiar daca le iei corect,'ca la carte',tot exista un risc de a ramane insarcinata,rrisc pe care orice femeie activa sexual trebuie sa si-l asume.
Ca eficienta lor sa fie maxima,trebuie ca pilulele sa fie luate la recomandarea medicului.E o varietate larga pe piata si nu se poate potrivi oricare organismului tau. Daca le iei dupa ureche,iar produsul nu ti se potriveste,poti ramane insarcinata,infertila sau sa te alegi cu diferite afectiuni sau dezechilibre.
Nu trebuie sa-ti fie rusine sa mergi la medic,iti va face doar niste analize de sange si-ti va pune niste intrebari, apoi iti va recomanda pilule, pe care le poti primi chiar gratuit la unele cabinete de planning. Daca ai peste 16 ani poti merge singura la ginecolog sau la un cabinet de planning fara probleme.

| Ellenna a răspuns:

Inainte sa iei anticonceptionale trebuie sa faci un tratament sau niste analize (nu mai stiu exact) Ca sa se afle ce hormon ai dereglat tongue Apoi medicul iti va prescrie pastilele care sunt potrivite pentru organismul tau, care nu vor avea efecte secundare, deci. inainte sa cumperi, vorbeste cu un specialist tongue Asta in cazul in care nu vrei ca peste 2-3 luni sa te chinui sa ajungi la greutatea pe care o ai acum (te poti ingrasa foarte tare daca iei anticonceptionale dupa ureche tongue )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Brigaela mai gandeste si tu ce spui ca deja ma enervezi cu ginecologul tau! Tu nu intelegi ca oamenii mor de foame ca nu mai au bani de mancare si tu spui sa se duca la ginecolog din 6 in 6 luni, plus analize si alte cele! Este un sfat foarte bun si competent, dar in Romania draga @Brigaela ai nevoie de bani daca nu vrei sa te duci la ginecolog si sa te intorci de parca nu te-ai fi dus! Ai nevoie de cel putin 2-3 milioane ca sa te bage in seama! Da sa te duci la giencolog, dar nu mai face tu pe perfecta spunand ca te duci la ginecolog si ca totul e vis si armonie, ca nu toate femeile de rand isi permit "luxul" pe care tu ti-l etalezi! Din pacate in ziua de azi este un "lux" sa fii sanatos, iar daca te imbolnesti si nu ai bani esti condamnat la moarte!
Tot ce zic e sa nu mai vorbesti in necunostiinta de cauza, fiindca unele lucruri sunt imposibil de indeplinit din Romania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Brigaela, eu nu am spus ca sa isi ia fard decat sa mearga la medic, ba chiar am si specificat ca e bine ce recomanzi! Insa, tu iar nu stiu in ce lume traiesti! Nu ma intereseaza detaliile tale personale, cu atat mai putin cand ti-ai inceput tu viata sexuala si alte cele!
Stiu cum e cu policlinicile astea de stat, cum sunt si cu spitalele de altfel! Mai tii minte cazul cu soprana? Care de la o simpla cauterizare era sa nu mai vada lumina zilei? Oare de ce s-a intamplat asta? Cata incredere sa mai ai in spitalele si policlinicile lui peste? Daca unei persoane respectabile ii s-a intamplat asa ceva dar unei femei de rand? Poate tu esti norocoasa, sa zicem, ca ai un doctor bun care nu cere "atentii" care sa se ingrijeasca de sanatatea pacientului! Dar daca ar fi sa facem un procentaj al persoanelor de acest gen din Romania 5% sunt de incredere, sau poate nici 5...2%.restul fiind calai mai mult decat doctori! Stiu eu cum sunt astia! Si eu am avut norocul sa dau peste un pediatru excelent si un om de milioane, insa din pacate face parte din aia 2%! Ca la restul pe care i-am intalnit fac parte din aia 95-98%!
Asa ca tot vorbesti in necunostinta de cauza si scuze nu imi cer ca nu am de ce! Dimpotriva eu as avea pretentii sa astept scuze de la tine pentru ultima discutie pe care am avut-o la care m-ai jignit intr-un hal fara de hal desi eu initial nu iti zisesem nimic!
Si repet ca fraza de sfarsit: daca ai bani traiesti, daca nu.mori cu zile! Asta e Romania, iar tu sa intelegi asta!

| cabac a răspuns:

Nu e neaparat sa mergi la medic.Te folosesti pur si simplu de instructiunile preparatului. Sper sa te ajute sfaturile mele.

| sexlove explică:

Bay eu nu v-am intrebat de doctorii, daca sa merg sa nu merg eu doar am vrut sa stiu daca ramai gravida daca iei anticonceptionale atat ma intereseaza iar in medici in ziua de azi nu mai ai incredere si oricum nu vreau sa merg la doctor sa fac tot felul de analize pana sa mi-a trag... doar atat vreau sa stiu raman cu ele da sau nu.

| sexlove explică:

Aha am inteles Brigaela nu le voi lua de capu meu si imi voi face timp si voi merge la ginecolog sa-mi fac analize sa-mi dea doctorul pastilele care mi se potrivesc mie pup