| Anonimul366363 a întrebat:

Vreau sa întrețin relații sexuale cu prietena mea pentru prima data, eu fiind virgin și ea la fel. Cum ar fi mai bine? Cu prezervativ sau fără? Îmi puteți da mai multe informații sa nu fac vreo boacănă?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prietena ta nu a practicat niciodata masturbarea intravaginala nici macar cel putin nevinovata "degetica", pentru ca vaginul ei sa fie chiar si doar putin largit, in mod sigur cu greu vei reusi sa o penetrezi. De obicei sexul de dezvirginare poate fi de la foarte dureroasa la extrem de dureroasa sau chiar imposibil de suportat de fata la prima incercare de penetrare. Din acest motiv este recomandat ca sexul de dezvirginare sa fie facut intotdeauna cu prezervativul montat pe penis din 2 motive si anume : 1. ) pentru a nu risca aparitia unei sarcini nedorit, si 2.) prezervativul usureaza foarte mult penetrarea chiar si daca se foloseste si un lubrifiant suplimentar, si foarte important este aspectul ca intensitatea durerii se reduce foarte mult la 1/3 sau 1/4 fata de durerea aparuta in cazul nefolosirii prezervativului. In mod obligatoriu inainte de penetrarea propriu zisa trebuie sa se efectueze un preludiul lung timp in care este indicat sa fie practicat/intretinut un petting "meserias de 15-30 de minute in vederea relaxarii atat a muschilor vaginului cat si a prietenei tale in ansamblu in vederea indepartarii sentimentului de frica, si teama de durere si a ceea ce se va intampla in timpul dezvirginarii. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...La fiecare act sexual este bine sa folositi prezervativul

| HazelEyes77 a răspuns:

Protejati va e cel mai bine. In rest fii tandru si atent cu ea si lasati va in voia simturilor. Nu fi stresat de ideea de a fi la inaltime si de a avea nu stiu ce performante. La prima experienta nu trebuie sa ai nu stiu ce asteptari nerealiste. Sexul ca si alte chestii in viata trebuie exersat ca sa devina din ce in ce mai bun. Pentru ea e un pic mai dificil deoarece intervine durerea si discomfortul la penetrare si ar fi de dorit un preludiu mai lung si multa tandrete. Si important e sa nu stea incordata si sa se gandeasca numai la durere. Numai bine

| munteanuionvictor a răspuns:

Cu prezervativ e mai bine.

| AdrianaB1 a răspuns:

Ar fi bine sa folositi prezervativul pentru orice eventualitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Messi10anonim07 a răspuns:

Cu, deoarece aluneca mai bine sa spargi himenul, trebuie sa fiti protejati(parerea mea)