| abcdc a întrebat:

Vreau sa ma schimb. vreau sa am mai muti prieteni. vreau sa ies mai des in oras. dar nu pot din cauza timiditatii sa-mi fac prieteni foarte multi dintr-un cerc de prieteni mai larg.sunt genul de persoana care pune orice la suflet si ea mai mica glumita. orice rautate cat e ea de mica ma deranjeaza.cum sa ma schimb? cum sa fiu mai indrazneata si sa nu-mi mai pese de ce zic prietenii din jur sau lumea? sa nu-mi pese de parerile celor din jur? cine a trecut printr-o astfel de tulburare de comportament sper sa -mi povesteasca daca s-a schimbat si cum a resusit acest lucru.multumesc.fundahappy

Răspuns Câştigător
| NoName_3427 a răspuns:

Nu trebuie sa nu-ti pese de parerile celor din jur atata timp cat 'cei din jur' sunt prieteni si persoane ce tin la tine. poate asta e problema ta.incearca sa asculti si parerile celorlalti si gandeste-te ca nu poate fii totul asa cum vrei tu.important e sa iti faci un grup, cat de mic, de prieteni. apoi totul va veni de la sine.vei deveni mai sociabila, mai indrazneata si cu siguranta mai fericita.happy

2 răspunsuri:
| melyyy a răspuns:

Eu am trecut si ink trec prin aceasta situatie. din pacate nu am reusit sa o depasesc in totalitate sad eu una le-am cerut sfatul parintilor si al prietenilor si ei m-au incurajat. mama mi-a zis ca in timp ma voi schimba...incearca sa iesi si u mai des cu prietenii, sau prietenii prietenilor daca intelegi ce vreau sa spun, va fi greu la inceput dar te vei obisnui iar partea cu ce zice lumea incearca sa nu mai ascukti toate barfele, construieste-ti un scut, pentru ca stii doar ca nu-i poti multumii pe toti, mereu se va gasi cate unu sa spune nu stiu ce despre tine oh go on
sper ca te-am ajutat :*

| Denii_9937 a răspuns:

Exact exact asta simt si eustraight face
e foarte trist.sad