| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu totul despre masturbarea la baieti.
Se zvoneste ca orbesti,pierderi de memorie, prostii din astea.

Răspuns Câştigător
| En3Rgi a răspuns:

Nu sunt reale haha...cati ani ai? Nu rad de tine e normal sa te ingrijorezi la varsta ta.Presupun ca esti mic...ca doar cand esti mic crezi tot ce auzi.Din masturbare nu patesti nimic.E doar placere atat(doar sa nu faci ca disperatu, o data la 2 zile e media). Sanatate!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai uitat sa amintesti ceea ce se produce cel mai des si este urmarea cea mai grava, devii balbait. rolling on the floor

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Oana92 a răspuns:

Sunt, dupa cum bine ai zis si tu, niste prostii. Masturbarea nu are efecte negative!

| ywar a răspuns:

Dai in tampenie care devine sistemica, cronica ce mai!

| Seba2013 a răspuns:

Sunt prostii, poti sa te masturbezi cat vrei.
Este demonstrat ca masturbarea creste testosteronul cu 20%, deci iti dai seama.
Cand vrei sa te bati cu cineva, faci 2, 3 masturbari, si iti creste testosteronul.

| 4psiho a răspuns:

happy Este naturală și normală. Cine dintre bărbați spune că nu s-a masturbat niciodată ăla minte. Dacă ar fi adevărat ce spui tu la prostii, mulți bărbați ar fi orbi, nu ar ține minte sau ar avea păr în palmă. happy
Problema nu este că te masturbezi (bine din pdv al Bisericii este și asta o problemă) ci cât te masturbezi.
Prea multă masturbare îți poate crea un sentiment de disconfort care în timp poate să te conducă spre sentimente de ură față de propria persoană, ceea ce este foarte rău.
Trebuie de asemenea să mai înțelegi că fiecare persoană este unică în felul ei și reacționează diferit la diverși stimuli. Unul se poate masturba de 2 ori pe zi timp de ani întregi și să mai și întrețină relații sexuale cu partenera de viață și să nu pățească nimic, iar un altul pentru că se masturbează o dată pe lună să resimtă niște vini groaznice care să-i afecteze viața de cuplu.
Totuși pentru sănătatea ta psihică caută-ți o prietenă și masturbează-te cât mai puțin. happy

| Pain4Souls a răspuns:

Serios ba cine ti-a spus asa ceva stra-bunica-ta? clar ca nu in pnm