| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Vreau să știu în ce zile din luna aceasta am fost în perioada fertilă dacă în luna septembrie mi-a venit ciclul pe 18 și a ținut până pe 24 (7 zile), iar în luna octombrie mi-a venit pe 25 și a ținut neobișnuit de mult, până pe 4. A, și când ar trebui să-mi vină ciclul luna aceasta? Menționez ca pe data de 11 am avut un lichid maroniu.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nici dupa atatea explicatii detaliate de la corbulalbrosu esti inca nemultumita, nu stiu ce as' mai putea completa eu sau altul...
Clar este ca, ai ciclul neregulat si ca atare este imposibil de calculat perioda fertila si urmatoarea menstra.
Cat priveste scurgerea maronie, ar trebui investigata de un medic ginecolog, dupa o consultatie binenteles.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual se pare ca este NEREGULAT fiindca un ciclu normal nu are o durata de 37 de zile ca penultimul ciclu cel care a inceput in 18 septembrie si a tinut pana in 24 octombrie. Ciclul menstrual inceput prin menstruatia pornita in 25 octombrie are deja 30 de zile si se pare ca va continua inca cateva zile din moment ce nu ai simptome premenstruale. Ultima MENSTRUATIE si nu CICLU cum gresit folosesti acesta notiune, (repet ca CICLUL inseamna cu totul altceva adica reprezinta o perioada cuprinsa intre primele zile a celor 2 MENSTRUATII consecutive). De asemenea fiindca ultima MENSTRUATIE a tinut 11 zile ceea ce este foarte mult si anormal si la fel de dubioasa si acea sangerare produsa in data de 11 noiembrie, ar trebui sa-ti de-a de gandit in cel mai serios mod si sa te hotarasti sa mergi pentru a fi consultata ginecologic. Datorita faptului ca CICLUL tau menstrual este NEREGULAT apare imposibilitatea de a se putea calcula/preciza data urmatoarei MENSTRUATII si din acest motiv NU se poate stabili PERIOADA FERTILA a ciclului actual. Multa sanatate!

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Acel lichid maroniu, și nu sângerare, l-am mai avut și în lunile precedente, zic eu, când eram la ovulație.

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

În lunile precedente am abut menstruația normală, 16, luna următoare 17, luna următoare 18... Apoi nu știu ce s-a întâmplat și a întârziat o vreme, după care a durat mai mult, însă nu a fost abundent în zilele acelea, a descrescut în abundență, până a luat sfârșit.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ioanaaaaaaaaaaaaaa):

Daca intr-adevar s-a produs ovulatia indata de 11 noiembrie atunci in mod obligatoriu menstruatia trebuie sa se porneasca in data de 25 noiembrie, adica dupa fix 14 zile fiindca atat tine intotdeauna faza luteala a oricarui ciclu menstrual. Faza luteala incepe dupa ovulatie; lungimea acestei faze este cea mai constanta, cu o durata medie de 14 zile la femeia care nu este gravida si se sfarseste cu ziua 1 a urmatoarei menstruatii. Dupa eliminarea ovulului, foliculul restant se transforma in corpul galben; acesta secreta cantitati mari de progesteron, un hormon care ajuta endometrul sa se pregateasca pentru implantarea embrionului (sarcina). Daca implantarea nu survine, corpul galben degenereaza, nivelul de progesteron scade si apare menstruatia, iar apoi ciclul se reia.

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Nu vreau să sune a nesimțire, dar la care dintre întrebări mi-ai răspuns aici? Scuze.