| TMI85 a întrebat:

Vreau si eu o parere despre versurile astea ce le-am asternut pe foaie, sincer!

Strig dupa ajutor!

Sunt singur, trist si-ndurerat,

Nu ma asteapta nimeni sa-mi zambeasca-n prag,

Am inima zdrobita si-un gol enorm in piept,

Azi nu mai sunt cum am fost ieri...

Azi plang, oftez si ma-ntristez...

Cine ma poate ajuta, eliberati-mi inima,

Salvati-mi sufletul, redati-mi zambetul,

De dorul ei simt c-am sa mor, voi parasi acest decor...

Tu ce regrete poti avea, de mult tu nu mai esti a mea,

Esti fericita in preajma alcuiva,

Tu ai pe cineva, eu n-am pe nimenea...

Cum sa te scot din viata mea cat inca tu traiesti in ea,

Cum as putea sa uit de tine cat inima asta proasta tot bate pentru tine...

Tu ai ales drumul cu flori,

Eu am ramas cu cel cu nori,

Tu razi, sclipesti, esti fericita,

Eu plang, oftez, simt ca ma sting in urmatoarea clipa,

Tu ai parte de fericire, eu am parte de amagire,

Tu simti cum dragostea pluteste-n jurul tau,

Eu simt cum inima se sparge-n pieptul meu.

Strig dupa ajutor, m-aude cineva!

Tu jumatatea mea, oricare ar fi ea,

Daca m-auzi strigand, salveaza-mi inima...nu ma lasa asa... T. M

5 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Foarte frumoasebig grin tu le-ai compus?big grin

| misterioasahug a răspuns:

Suflet regasit
f frumoase versurile happy

| antonG a răspuns:

E ok, dar e mai faină cealaltă, la care ți-am dat comment.

Înainte de a comenta orice, te rog nu mai fă redactarea asta groaznică cu spații după fiecare vers. Pune versurile unul sub altul, lași un spațiu doar la strofa nouă. E groaznic să derulez după fiecare vers.

Ai fi putut să organizezi versurile altfel. Din nou rima, ritmul și măsura nu sunt în armonie, armonia fiind puternic tulburată de data asta (față de poezia cealaltă).

Cred că ar trebui să revizuiești puțin și poezia asta, rezolvând problema cu rima, distribuirea versurilor și strofelor și înlocuind unele versuri lipsite de originalitate și sensibilitate artistică (gen "De dorul ei simt c-am sa mor /[...] Esti fericita in preajma alcuiva,/ Tu ai pe cineva, eu n-am pe nimenea /[...] Tu ai parte de fericire, eu am parte de amagire," cu o variantă mai rafinată stilistic a lor. Versurile citate mi se par versuri de muzică ușoară românească optzecistă, ca să nu zic de manea de dragoste. În mod sigur poți mult mai mult (mi-am dat seama de asta citind alte chestii pe care le scrii).

În mare, ideea poeziei e lesne de înțeles. Cred că ar trebui să diferențiezi mai clar monologul interior de adresarea directă către iubită. Ai putea chiar renunța la una dintre ele.

Și încă ceva, parcă vreau un poet mai degrabă revoltat decât trist și resemnat. Ești prea blând. Fii mai aspru, mai critic, mai sceptic, mai tragic, chiar sadic. Stoarce-mi o lacrimă, smulge-mi un zâmbet dispețuitor.

Ar fi minunat să postezi o variantă îmbunătățită a poeziei. Postează și altele, aștept cu sufletul la gură.

| TMI85 explică:

Da,sunt compuse de mine.va plac?

| TMI85 explică:

Spatiul care apare se datoreaza faptului ca eu le am scrise la notitele mele pe facebook, iar cand le dau copiere aici, imi apar cu spatiul asta ciudat si obositor.stiu ca mai trebuiesc slefuite putin dar ce vezi tu aici sunt exact versurile din prima faza,care mi-au venit in cap,fara o prelucrare in prealabil,o sa incerc sa le mai cizelez putin,am sa-ti urmez sfaturile,mersi mult, chiar imi sunt folositoare! iar stilul asta bland nu apare in toate poeziile mele, o sa te convingi!