| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu sa citesc niste pareri din partea voastra referitor la o chestie. Eu si cu prietenul meu ne punem o intrebare. daca sunt insarcinata ce voi face? iar el imi spune : "avort" ca si cum ar fi ceva normal. si nu i'ar pasa deloc. Eu nu as vrea sa fac avort. adica nu sunt de acord cu chestia asta pentru ca ar insemna sa iau o viata unui copilas care nu e vinovat cu nimic. Tatal meu nu e de acord cu asta ( daca ar fi ceva nu ar stii oricum ) cred ca m'ar omora daca s'ar intampla asta. Mama mea mi-a spus ca daca va fi vreodata ceva sa ii spun pentru ca o sa ma ajute, sa nu tac din gura. Mama e mai intelegatoare decat tata. Maine o sa-mi fac un test de sarcina. daca va fi sa fie nu stiu ce o sa se intample. In plus eu am 17 ani si nu am cu ce sa cresc un copil. adica va dati seama si voi situatia. Asa ca vreau si eu o parere de la cineva despre chestia asta. Funditahappy

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Mai in gluma, mai in serios, am avut si eu discutia asta cu prietenul meu.Nu a fost, din fericire, o discutie cu un fond real, dar e in regula ca a fost.Concluzia a fost aceeasi, daca raman, fac intrerupere de sarcina.La 17 ani, cum ai spus si tu, nu ai cu ce creste un copil, nu ai sprijinul necesar, iar sa-l dai spre adoptie... o sa aiba o soarta mai cruda ca moartea intr-un orfelinat din Romania, traind cu gandul ca a fost parasit, ca sa nu mai vorbim de viata pe care o va avea inainte.In plus, avand un copil, viata ta va lua o intorsatura crunta-e posibil sa nu-ti poti termina studiile si vei avea o viata limitata de nevoile materiale ale copilului tau.Vei avea responsabilitati majore pe care mai mult ca sigur inca nu esti pregatita sa le indeplinesti.
In plus, nu poti numi un copil o gramada de celule, ceea ce e de fapt in uterul tau atunci cand faci inrerupere de sarcina.
Sa speram totusi ca nu va trebui sa treci prin nimic de genul asta.

10 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Ii e simplu lui sa-ti zica sa faci avort.Si daca n-ai face parca vad.`` e copilul tau``sau ``nu-l recunosc, nu-i al meu`` asa ca sa scape de responsabilitate
Nu o dai din prima pe avort...mai ales ca nu ai 12 ani.Esti suficient de dezvoltata, se poate pastra un copil. Dar implica multa responsabilitate, si iti poate da viata total peste cap.
Ce as face eu in situatia ta si la varsta ta? As tine copilul, indiferent cu sau fara ajutorul lui, atata timp cat o am pe mama care ma sustine si ma ajuta e suficient.
Asta e...se duce naibii distractie, timp liber si tot... dar nu as avea inima sa omor un copilas, dimpotriva l-as iubi enorm si impreuna cu mama l-as creste.

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Parerea mea il are in vizor pe prietenul tau. deci, cum ai spus tu, ai impresia ca lui ii e asa usor sa vorbeasca si mai ales te indeamna sa iei viata cuiva in cazul in care se intampla sa ramai insarcinata. din astea eu consider ca prietenul tau nu este deloc responsabil, nu doreste sa isi asune raspunderea pentru greselile si mai ales pentru actiunile sale plus ca nu se gandeste nici la tine, la faptul ca in urma unui avort tu ai putea ramane nenorocita pe viata. si atunci puneti urmatoarea intrebare "Va fi langa mine si in clipele grele sau se va spala pe cap zicand sa omor un suflet care deja face parte din mine". sincer, priveste langa cine esti.straight face

| unnimeni a răspuns:

Cred ca ai putea sa rezolvi problema in doua feluri.
1) Avortul mi se pare prea crud si lipsit de demnitate, nu cred ca ar trebui sa intre in discutie.
Daca nu vrei sa il cresti poti sa il dai la o institutie specializata, astfel ca tu sa poti mentine legatura cu el, nu il abandonezi fara sa mai vrei sa stii nimic de el, dar nici nu il omori prin avort.
2) A doua posibilitate care mi se pare cea mai potrivita e sa il pastrezi si iti spun de ce. Ai dreptate ai doar 17 ani dar in cazul unui avort, cum ai putea trai aoi cu gandul ca ti-ai omorat propriul copil, sau daca il dai la orfelinat, cum ai putea trai cu gandul ca cine stie cine si cum iti creste copilul tau.
Esti la scoala trebuie sa o termini, dar nu uita ca o ai pe mama aproape care cred si sunt sigur ca te va ajuta sa il cresti.
Este important ca si prietenul tau sa fie alaturi de tine, dar din cate se pare, nu prea e...
Tatal tau normal ca nu e de acord, la fel ca si mama ta, dar dupa ce vor trece de acest soc vor fi alaturi de tine pentru ca esti fica lor si doar pe ei ii ai.
Sper sa iti faci griji degeaba, dar daca nu, sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine.
Succes!

| ionut7782 a răspuns:

Nu te prosti. avand in vedere situatia ta ca nu poti creste un copil si prietenul tau care da semne ca fuge de greu parerea mea este sa faci avort.gandestete ca daca il tii prietenul te va parasi si ai sa dai de greu tare de tot.nu vei putea face nimic din cauza copilului.in plus totul va fi ca si cum ai mainile legate.deci stiu din experienta.sora mea a avut o relatie si a ramas cu copilul si acum e cu mainile legate o ajutam noi frati. succes in decizia ce o vei lua.ai 17 ani esti foarte tanara pentru un copil.nu stii in ce te bagi.treaba ta

| roxpau a răspuns:

Inainte de a lua o decizie te sfatuiesc sa pui totul in balanta sa te gandesti foarte bine http://www.avort.ro/,, Viaţa începe în momentul concepţiei. ''

| pick1990 a răspuns:

Parerea mea, desi nu sunt de acord cu avortul este sa il faci. 17 ani este prea putin pentru a avea un copil.Este o responsabilitate prea mare, si in afara de asta tu la anul ai bacul.Trebuie sa termini un liceu, poate chiar si o facultate, inainte sa faci un copil.Prietenului tau nu ii pasa de avort, deoarece nu il face el. Avortul nu iese intotdeauna, cateodata apar complicatii.
Dar este cea mai buna varianta in cazul de fata.
Cel mai bine ar fi dupa asta sa numai faci sex neprotejat, stiu ca prezervativul diminueaza placerea, dar macar ia anticonceptionale, sau sa o scoata atunci cand ii termina.Sau macar daca termina in tine sa iei o pastila de a2a zi. E mai sigur, si numai o sa fii dupa aia ingrijorata din cauza asta.

| miky_4769 a răspuns:

Daca baiatu' ti-a zis avort, eu zic sa il lasi. Nu cunoaste traumele la care o femeie este supusa atat mental cat si fizic in urma si in timpul avortului. Asta inseamna ca nu ii pasa. Cat despre a pastra sau nu copilul, alegerea e a ta. Gandeste-te bine inainte, discuta cu mama ta si alegteti cea mai buna solutie. Mult noroc si sanatate!

| Șâret a răspuns:

Eu una nu sunt de acord cu avortul.Este fix ca si cum ai omori un copil nascut.In fond, E AL TAU.Sa nu te superi, dar din comentariul tau, iubitul tau mi s-a parut iresponsabil, intrucat daca vede o dificultate fuge.Eu as zice sa fii mai atenta si sa nu-l avortezi.Peste un timp sigur iti va parea rau, stiu din experienta mamei mele care a facut 3 avorturi iar acum se caieste amarnic. O zi buna!

| St3fan_1263 a răspuns:

Eee...ai grija ce dracu faci cu un copil de la 17 ani mai ales ca prietenu tau nu vrea deloc o sa fii un copil cu alt copil gandeste-te bine daca s-a intamplat asta e ce sa facem si fa avort pentru ca esti mica si Sonya lasa copilu pe la 26-27 ani sa facii copii acum distreazate spargete fumeaza *****e da protejat nu asa fa orice traiesteti viata ca doar una avem si dupa ai timp si de copil daca faci un copil trebuie sa stai cu el trebuie sa ai grija de el trebuie sa ai ce sa-i dai de mancare ca nu creste cu paie si e greu lasate nu fa prostiii! fundita?

Sper ca te'am ajutat :*

| Daniel_3065 a răspuns:

Alegerea este numai si numai a ta. daca el ar fi alaturi de tine ar fi cu totul alta situatie dar nu este asa. In fond nici varsta nu e prea buna pentru un bebe. Deci eu zic ca inca nu merita efortul deoarece sa o luam treptat; iti trebuie un serviciu stabil, trebuie sa fi pregatita sufleteste pentru aceasta situatie si mai ales partenerul trebuie sa te sprijine total. daca s-ar inampla asa ceva la mine, eu asa as proceda. oricum mai ai destul timp pentru asta, ai toata viata inainte.Decizia finala iti apartine... pup