| justme_2012 a întrebat:

2 frati au intr.o incapere 3 butoaie. primul este de 10 litr isi este plin vu vin, al doilea butoi are 7 litri si este gol, iar al treilea butoi are 3 litri si este gol.Acestia 2 se cearta si trebuie sa imparta vinul in mod egal.cum procedeaza?

Răspuns Câştigător
| Psychic a răspuns:

X+y=3 butoaie
a=10l vin
b=7l gol
c=3l gol
Deci toarna din vin in butoiul de 7l, raman 3 litri de vin in primul butoi.
Apoi din cei 7 litri ii toarna in cel gol de 3 litri.Raman 4 litri in al doilea.Cei 3 l din ultimul ii toarna in primul unde vom avea 6 litri.Mai toarna o data inca trei litri in cel de trei litri, ramane 1 litru in cel de 7 litri.cei trei litri din ultimul ii toarna inapoi in cel de 10 l unde vom avea acum 9l.Si 1l in cel de 7l. 1l din cel de 7l il turnam in al treilea, cel de 3l.Din nou, din cel de 10l(care are acum 9l) turnam 7l in cel de 7l.In primul vor ramane 2l, in al doilea avem 7 litri si in ultimul 1l. Turnam 2l din cel de 7l in cel de 3l.Deci in al doilea raman 5l.Si la sfarsit turnam cei 3l din ultimul inapoi in cel de zece unde ramasesera 2l si vom avea tot 5l. Ufff.

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Bea fiecare pana nu mai poate si ce ramane, il varsa laughing si invata sa scrii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca... asta incearca sa ne ia peste chisior!