| georgy25 a întrebat:

2 izotopi ai iodului se folosesc in diagnosticarea bolilor care afecteaza glanda tiroida. Unul este 131 125
L si celalalt L
53 53.
Cati electroni si protoni si neutroni sunt in fiecare din acesti atomi?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În ambii se găsesc același număr de electroni, căci de aceea ambii stau pe același loc în tabelul lui Mendeleev. Isotopos egal iso topos egal același loc. Numărul protonilor trebuie să fie egal cu cel al electronilor, căci atomul este neutru. Masa atomică 125, 131 este dată de suma maselor atomice al protonilor și neutronilor. Fiecare din ei are masa atomică 1. De aici poți scrie 2 ecuații și poți calcula și singur.