| Anastasia97 a întrebat:

200 g de apa luata la temperatura de 10 grade C se incalzeste pina la temperatura de fierbere. Ce masa de petrol lampat a fost arsa? pierderile de caldura se neglijeaza.(q pet.lampat=46*10^6 J/kg

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Dupa parerea mea, iti lipseste o data din enunt, si anume caldura specifica a apei. Verifica inca o data enuntul. Ti-am trimis un mesaj cu cateva sugestii care te-ar putea ajuta. Bafta!

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu de ce nu vrei să gândești problema?
Dacă ard niște combustibil rezultă niște căldură, în limbaj mai științific o cantitate oarecare de energie termică.
La ce folosesc căldura asta?
La încălzit apă.
Problema este prost pusă / formulată!
Există o a doua căldură de trecere de la lichid la vapori, și este caracterizată de cea ce se numește căldură latentă de vaporizare.
Căldura latentă de vaporizare înmulțită cu masa de lichid dă căldura necesară să treacă în stare de vapori.
Nu îmi este clar din text dacă adun cele 2 călduri sau nu.
Deci problema nu este corect formulată.
Apoi problema nu precizează nimic despre vasul în care încălzesc până la fierbere apa.
Dacă pui apa direct peste foc, stingi focul, nu fierbi apă.

| MMihai a răspuns:

Dacă ești născută în 1987, de ce pui întrebări de fizică de gimnaziu și nu cauți cu Google, presupunând că au uitat, din timpul când erai la școală?

NOname
| NOname a răspuns:

Îmi pare rău, dar pe TPU temele sunt strict interzise, la fel ca și efectuarea lor.
Citeşte, te rog, regulamentul http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente și pe viitor încearcă să nu-l mai încalci!

| MMihai a răspuns (pentru NOname):

Tu mi-ai raportat, niște răspunsuri la o întrebare cu o problemă de fizică cu o balanță?
Neghina_Nastea_1987
Ajuta oamenii din 23 Ian 2012
Ultima logare: 25 Ian 2012
Data nasterii: 28 Nov 1987,
Tu chiar crezi că o femeie născută în 1987, mai este elevă de gimnaziu în 2012?

| NOname a răspuns (pentru MMihai):

Tu chiar crezi că toți își trec pe profil vârsta reală sau că un cont nu poate fi folosit de mai multe persoane? Și chiar crezi că țin minte tot ce raportez?

Când văd un răspuns în care este rezolvată o temă, da, îl raportez. Dar fiind nevoie de minim 2 raportări, am nevoie și de ajutoare.

Dacă te regăsești în descrierea de mai sus, Mihai, atunci da, este foarte posibil să-ți fi raportat răspunsul...și aș face-o din nou.
(Nimic personal. Doar aplic regulamentul și încerc să-i impierdic pe copii să devină niște leneși și incompetenți. Ar trebui să învețe să gândească singuri, fără să le dăm mură în gură.)

Înțeleg că intenția ta este una bună și doar vrei să ajuți, dar poate ar fi mai bine dacă ai încerca să ajuți în alt mod, evitând să faci teme.

| MMihai a răspuns (pentru NOname):

Tu ești în România,
sau în altă țară?

Datorită domului președinte Traian Băsescu
și datorită PDL-ului,
a U.D.M.R.-ului,
și a partidului traseiștilor,
UNPR /
Partidul Uniunea Națională pentru Progresul României,
au fost făcute scăderi masive la veniturile cadrelor didactice,
precum și ale altor categorii de bugetari,
și în plus nu au mai fost crescute nici pensiile,
dar a fost făcută o impozitare a pensiilor,
pentru sănătate
-- se referă la sănătatea bugetului --.

Aceste măsuri erau necesare, tocmai spre a exista niște bani de furat, cu :
patinoare unde nu patinează nimeni,
bazine de înot nefuncționale,
parcuri în păduri,
șamd.

Prima datorie a unui cadru didactic este să învețe elevii să gândească.

Un cadru didactic prost plătit
sau plătit în bătaie de joc,
se va face,
că face ceva,
dar nu se va mai obosi,
să îi învețe pe elevi, să gândească.

Ei neștiind să gândească,
că nu sunt învățați să gândească,
pun întrebări,
care în condiții de normalitate,
nu ar trebui să fie puse.

Un site ca acesta,
nu poate suplimenta
salariile de bătaie de joc,
ale cadrelor didactice,
total nestimulative,
(ca să îi facă pe elevi să gândească,),
dar își poate modifica statutul de funcționare, permițând să se dea niște indicații,
de rezolvare a unor teme,
indicații,
unde îl ajuți pe elev să gândească.

Dacă nu ajutăm elevii să gândească, că nu ni se permite așa ceva, putem lua asta, ca ceva, care așa este.

Cei care nu au mintea necesară, să răspundă constructiv la diverse întrebări,
evident că vor avea
ca ocupație fundamentală,
să raporteze diverse răspunsuri.

Inițial am avut o părere mult mai bună, despre tine,
dar se pare,
că m-am înșelat fundamental,
în cea ce te privește.

Îți doresc
„Spor la raportat,
toate răspunsurile ",

nu doar cele legate de posibile teme,
ci absolut toate răspunsurile,
tocmai spre a fi tu o persoană
foarte fericită,
fată „ fără nume".

| NOname a răspuns (pentru MMihai):

Poți să-mi citești părerea vis-a-vis de acest subiect în comentariile de aici http://www.TPU.ro/blog/?p=2379 și să-ți spui părerea tot acolo.
În afară de convingerile mele personale, există și un Regulament, care spune foarte clar că temele pe TPU sunt strict INTERZISE. Nu văd de unde aceste pretenții și nu înțeleg de ce tocmai mie.

Citește regulamentul și postările de la articolul respectiv. În mod sigur te vor ajuta să înțelegi multe lucruri.
O seară bună.

| tinaHd a răspuns:

thinking foarte greu:*