| roxana_9288 a întrebat:

A avut cineva de facut comparatie intre sonet a lui Bacovia si sonet'ul lui Eminescu? daca da, ma ajutati si pe mine? sau macar cu cel a lui Eminescu? multumesc

2 răspunsuri:
| ady_7524 a răspuns:

"Paralelism intre Sonet de Mihai Eminescu si Sonet de George Bacovia "
Sonetul este poezia cu forma fixa, alcatuita din doua catrene si doua tertin, are ritm iambic si masura versului de unspsrezece silabe. Dintre cei mai importanti poeti romani ce au cultivat acesta poezie cu forma fixa se numara Mihai Eminescu si Vasile Voiculescu, George Bacovia. In sonetele eminesciene se imbina nostalgia romantica a iubirii pierdute cu structura clasica a poeziei. Sonetul lui Eminescu "Afara-i toamna" exprima melancolia lasata in urma de o iubire care nu a fost traita si doar visata si ravnita. Atmosfera redata in poezie este una incarcata cu nostalgie in care toamna reprezinta legatura ce se face intre natura si sentiment.

| roxana_9288 explică:

Mersi... l-am facut de mult... si am luat 10. dar multumesc, macar cuiva i'a pasat.