| bleakk a întrebat:

"A iesi afara" este pleonasm? Argumentati-va parerea.

3 răspunsuri:
| Takatsuki a răspuns:

Nu este un pleonasm. Ai grijă pentru că pe TPU nu sunt numai genii. Mai sunt şi unele persoane care se cred inteligente.

Să revenim la oile noastre, "A ieşi afară" nu este un pleonasm, pentru că, cuvântul *afară*, este un loc în aer liber. Poţi spune că "Am ieşit din birou", "Am ieşit la plimbare", şi trebuie specificat că, nu ai ieşit doar din birou sau la plimbare.

'A ieşi afară' NU este pleonasm.

Scuză-mi cacofonia 'că, cuvântul'.
Sper că ai înţeles ce am vrut să spun.

| suntserios a răspuns (pentru Takatsuki):

Ba sa stii ca e considerat teoretic un pleonasm.

Vb a iesi conform DEX

"IEȘÍ, ies, vb. IV. Intranz. 1. A părăsi un loc, o încăpere, un spațiu închis, limitat, plecând afară; a trece din interior în exterior"

defineste actiunea de a parasi un spatiu inchis si a iesi afara.

Cu toate astea avand in vedere diversele contexte in care poate fi folosit verbul atunci "iesi afara" e un pleonasm acceptat al limbii romane, dar tot un pleonasm ramane