| anonim_4396 a întrebat:

A studiat careva forma pamantului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și în Biblie spune că este sub formă de cerc susținut pe nimic. Este aproape sferic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ce scrie in Biblie. Mai scrie si ca este fix, adica nu se misca, si este acoperit de un firmament, iar soarele, luna si stelele sunt luminatori de zi si de noapte.Mai specifica ca se termina. Ma refer daca ai studiat forma pamantului, la anumite teste, observatii, cercetari.

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că înțeleg exact la ce te referi... Forma pământului este studiată de mii de ani încoace.

De la grecii antici care știau că pământul are formă sferică până în ziua de azi când forma pământului este cunoscută cu precizie ca fiind un elipsoid de rotație.

În ce fel mai vrei să fie studiată? Există vreun dubiu in secolul 21 asupra formei pământului?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Multe civilizatii au ilustrat in istorie ca pamantul e plat si fix. Cauta pe internet si o sa gasesti. La inceput ideea era banala, totul a inceput dupa o discutie despre luna in care o persoana afirma ca se pot observa stele in timpul unei eclipse si nu numai, prin luna, ceea ce este imposibil daca luna este un corp solid. In alta ordine de idei, am incercat sa masor curbura pamantului si pentru aceasta a fost nevoie de un test de curbura la nivelul marii. Exista si o pagina de internet care iti calculeaza automat curbura in funcie de lungime si inaltimea punctului de plecare. Asta ca sa nu fie nevoie sa faci calculele pe foaie, clasic. La o distanta de 30 km, fizic nu este posibil sa observi un obiect (vas) care sa ziceam are inaltimea de 5 metri, deoare e el se pierde sub curbura. Iti sfatuiesc sa faci acest test cand ai ocazie si dupa sa incerci sa tragi colncluzii. Sigur ceva nu se leaga. La fel, am discutat chiar ieri cu doi piloti de avion, in cabina avionului si nu m-au lamurit cu absolut nimic. Dar despre asta, in alt raspuns. Peaceee.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

:-))) exact cum suspectam. Ești unul dintre adepții teoriei că Pământul este plat.

Cel mai amuzant mi se pare faptul că, folosind niște cunoștințe și mijloace ridicol de limitate și de eronate, încerci să contrazici un fapt 100.00% demonstrat, observat, confirmat și para-confirmat timp de două milenii prin toate mijloacele științifice inventate vreodată, de la riglă și compas până la stații orbitale.

Problema este că amuzamentul îmi trece repede, și mi se instalează rapid groaza că asemenea oameni trăiesc printre noi, umblă liberi pe stradă și au drept de vot.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Ai tras prea devreme concluzii. Nu e cazul de jigniri, oricum eu nu ma supar. Am 30 de ani, am studiat matemateca-fizica si am urmat si facultatea de economie. Intre timp m-am ocupat si de programare, iar am lucrat 3 ani si in arhitectura. Doar faptul ca ceea ce am invatat la scoala nu bate cu realitatea si concluzia in urma studiului propriu imi dovedeste ca nu se leaga anumite chestii nu ma fac nici incult nici fara drept se vot.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Bazele geografiei din gimnaziala si liceu le am, ca si tine. In rest daca ai stat 2 ani sa studiezi si sa cercetezi, sa iti faci anunite teste, sa discuti cu agentiile spatiale NASA, ESA, sa urmaresti hubble si ISS, sa vorbesti cu minim 3 piloti de avion, sa contactezi companiile care pretind ca pun giroscopuri in avioane, sa observi si sa iti calculezi pe foaie pozitiile luminatorilor, sa incerci sa iei legatura cu Bernard Picaard, nepotul primului om care a depasit 12 km in altitudine, sa citesti in biblie si sa vezi ca tot ce scrie despre forma pamantului bate cu realitatea, sa vizionezi acel montaj cum cei 6 astronauti l-au luat la bataie pe un jurnalist doar pentru ca a pus niste intrebari despre mersul pe luna, inclusiv marele Neil Armstrong, ai citit despre tratatul Antarctica, ai facut un time lapse la soare ori luna, si multe altele, atunci parerile tale se schimba. Daca nu ai facut aceste lucruri si iti pare banal cand o persoana deschide acest subiect si tu il crezi prost, nu am ce comenta, nu merita discutia.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, discuția nu merită în niciun fel. Mai ales după ce mi-ai înșirat această listă de realizări și activități care nu au absolut nici o legătură cu realitatea.

Mi-a plăcut mai ales cum ai strecurat și biblia acolo. Este o lucrare recunoscută pentru validitatea opiniilor sale științifice.

Ultima oară când ai discutat tu cu NASA, ESA, ISS și companiile aeronautice, a fost în ziua în care Bigfoot, Monstrul din Loch Ness, un inorog și trei spiriduși au băut niște apă vie din Sfântul Graal, bălăngănindu-și picioarele peste marginea lumii (care este un disc plat).

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Dupa cum am observat, ai adus in discutii ironii si mistocareala. Nu am de convins pe nimeni de nimic, era cert pentru mine si e suficient.Cand acele agentii iti raspund direct pe paginile oficiale de socializare, consider un mod de comunicare. Te las pe tine sa te gandesti la Big Foot si la povestea spatiului infinit. Cu pace.