| anonim_4396 a întrebat:

A venit o prietena cu fata ei si stau la mine in casa pentru o perioada de timp poate ani.
FATA ESTE CLASA A 4 A nu stie nici un pic de matematica!
Dar nici mamei ei nu ii place sa auda mamtematica!
Eu mă întâlnesc cu fata 20 minute pe zi pe la masa...

Ea poate face matematica 10 minute / zi
pentru ca oboseste si se scârbeșțe repede

Cum să fac ca în cele 10 minute in fiecare zi să îî capăt atenția și să prindă drag de matematică

Am resușit in 10 minute să o invăț ce sunt alea zecimale
am reușit sa o învăt că există numere și cu minus
nu doar cu plus

adica că există ceva sub 0

Am reușit să o învăț ce sunt alea zecimale pentru că nu știa ce sunt zecimalele

NU ȘTIE TABLA ÎMULȚIRII

Dar știe despre ce este vorba pentru că știe ca 7x3=21
si 2x12=24
si 3x3=9

deci noțiunea o rare
dar mai mult de atât REFUZĂ SĂ GÂNDESCĂ

VREA SĂ O IA PE GHICITE

SI NU VREA DELOR SĂ CALCULEZE NIMIC NIMIC

Am rugat-o să îmi spună cât face 4-6 și a început să spună cifre la întâmplare
si chiar nu dorea să gândescă
refuză pe ideea că îi este scârba și lene

vede matematica ca și pe o pedeapsă

răul este că și mama ei face mutre de genul ăsta
dar pe cine am omorât eu ca să fiu supusă la atâta turotură ca să aud matematică în casă

pentru mama ei matematica este tot una cu cea mai mare tortură de pe planetă
și nici nu vrea să audă absolut nimic de matematică
ca și când eu aș fi un tiran un dictator un criminal
daca vorbesc de matematica

mai repede l-ar iubi pe Dincă de cât să auda cifre sau calcule!

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu te mai băga. Lasă-i în plata domnului.

| Lioana a răspuns:

Încearcă sa-i explici importanta matematicii in viata. Intreab-o ce vrea sa se faca cand va fi mare. Si in functie de raspunsul ei ii spui in ce fel o va ajuta matematica. Eventual spune-i ca daca nu stie sa calculeze altii o vor insela la bani.

| zilog a răspuns:

Am uitat să spun că mama mamei mamei ei a fost dansatoare la bara mama mamei ei a fost dansatoare la bara, mama ei a fost crescuta tot in spirtul asta ca daca ii trebuie bani in viata nu trebuie sa invete nici un fel de carte ci doar sa gaseasca un barbat un sponsor si atata tot nimic mai mult.
iar acum dupa 4 generatii in care nici o femeie din famiulia respectiva nu a avut barbat de cât în momentul în care avea nevoei de bani pentru o zi doua hai 3 luni cea mai lunga perioada.
acum vine cea de a cincea generație
cea pe care incerc eu să o trezesc puțin la realitate și să îi povestesc că poate să facă șî alt ceva de cât ceea ce îî spune că străbunica bunica și mama ei că, cel mai ușor mod de a face bani în viață este să își găsescă un fraier un sponsor cu bani.
si pentru asta nu trebuie să învețe nimic.
plus că are exemple adevărate și de la rude celelalte surori ale mamei ei dansează tot la bară și nici una nu are bărbat de cât atunci când are nevoie de bani. dar in genral nu prea stau mai nou cu ei mai mult de 1 oră.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le lasi asa pe amandoua, chiar nu merita sa te bagi.

| Balalau95 a răspuns:

La nivelul asta poti face educatie cu biciul, sau deloc
si NU recomand biciul, o sa te arzi tu, mai rau, chiar mult mai rau
deci NU merita