| karinutzaloveya a întrebat:

Acum intru in clasa a 8a la miron costin in iasi. Sunt cam de nota 8, 50- 9 si asi prefera ceva cu engleza si fara stiinte exacte(chimie, fizica, matematica). Puteti sa-mi dati idei de licee la care asi putea sa ma duc la anul?

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Draga mea, din pacate, in primii 2 ani de liceu, stiintele exacte se studiaza la absolut toate liceele din tara, deci si la Iasi. Dar din cls. a XI-a, la unele licee de profil, cum ar fi de ex. liceele economice, se scapa de fizica, chimie si biologie. Nu stiu sigur la liceul de arte cum este si ce obiecte anume studiaza. Engleza si orice alta limba straina, de asemenea se studiaza in toate liceele. In concluzie, mai asteapta si anul acesta, apoi, dupa ce vei primila sf. clasei a VIII-a brosura cu toate liceele din judetul Iasi, in functie de mediile de intrare pe ultimii 2 ani, vei putea sa te orientezi la ce liceu sa te inscrii. Bafta in noul an scolar!