| 1onur a întrebat:

Adicția este o problemă Pshihoemoțională? Dacă un om simte căi lipsește cel face fericit cu Adevărat.

Acel gol pe care nu-l poate umple sufletește în interiorul lui ajunge să aibă o atracție către vici și dependențe? Alcool, etnobotanice, droguri, ...Fiindcă Doar acolo își mai poate găsi acel om liniștea? scăpare din realitate? Va fi vreodată un astfel de om capabil să-și mai revină?

Credeți că? un om aflat în asemenea situație aflându-se în asemenea situație ne având părinți lui lângă el familia lui lângă el pe absolut nimeni iar el considerând că mersul la un psiholog și la Biserică nu-l poate ajuta cu nimic în viața lui. Mai are acest om vreo șansă? Mai poate el? Să iasă din viciile sale, din impasul în care se află

Cum am putea proceda pentru acest tânăr să-l ajută-mă? să iasă din drumul ăsta pe care îl duce care nicăieri în viață și ar putea să-și piardă viața sufletul prin locuri neînsemnate murdare sau chiar mai rău poate ajunge să facă rău altor oamenii nevinovat ajungând să-și piardă sănătate mintală și discernământul pe drumuri grav de greșite.

Răspuns Câştigător
| AndaAlexandra a răspuns:

Normal că omul are șanse. Atâta timp cât el își dorește acest lucru, nimic nu e imposibil. Dacă el nu își dorește, nu prea ai cum să îl ajuți. Totul pornește de la el. Tu, ca prieten, tot ce poți face este sa stai de vorba cu el, să înțelegi de ce s-a ajuns acolo și să îi fii aproape în continuare.

| 1onur explică (pentru AndaAlexandra):

Așa ar trebui să procedăm ca oamenii în orice situație și privință cu Adolescenți, minori pe care se află în impasul accesta și să-le înțelegem cauzele pe care iau împinsă către un asemenea drum pe care îi rupe de la viață reală ei ajungând prada la toți dezumanizați și bătaie de joc la toți nenorociți bolnavi mintali pe care profită de ei...

AndaAlexandra.

Mai ales când Adicția asta ajunge să fie una serioasă nu mai au discernământul sănătate mintală să-și mai sesizeze probleme lor de sănătate intrând într-un iad pe care îi nenorocește...

25 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Da, e posibil chiar si in conditiile spuse de tine, trebuie doar sa vrei, e foarte greu dar nu imposibil. Cu cat esti mai singur cu stat esti mai puternic, un om care nu are nimic de pierdut e cel mai feroce.

| 1onur explică (pentru TimberWolf):

Are de pierdut dacă se accentuează Adicția s-a pierdut pe el automat... fiindcă Adicția de droguri este una dificilă ai de lupatat de două ori cu adicția de droguri și cu slăbiciunea față de ea iar dacă nu există un ajutor de nicăieri nu mai rămâi conștient "de ce mai ai", ce nu mai ai de pierdut...

| 1onur explică (pentru TimberWolf):

Condițiile mele erau cele mai decente și cazuri "frumoase" pe lângă ce se întâmplă cu ei...

| TimberWolf a răspuns (pentru 1onur):

Omul are nevoie de sprijin moral la inceput, dupa trebuie impulsionat sa se lase treptat, stai cu gura pe el, daca vrei sa il ajuti.
Dar, repet, doar el are puterea sa schimbe ceva.

| 1onur explică (pentru TimberWolf):

Este adevărat ce spui dar cu toate atrocitățile astea care sănt din ce în ce mai frecvente si des întâlnite este dificil pentru uni din ei ori câte de mult impuls iași da eu totul depinde de el eu i-am spus ca un frate de ani de zile dar... lau uscat din picioare...

Este un coleg de muncă.

| Seba2013 a răspuns:

Ca sa iti simplific.

Categoría, Termenul Adictie in limbajul coborat la pamanteni este ceva pre usor. Limbajul social este construit de anumiti academicieni pana ajunge la voi. Era informatiei este strategica. Pana sa coboare jos este prelucrat sus.

Adictia concentraza IMPULSUL, STRESUL, Durerea, violenta facauta naturii. Inseamna MOARTE in viata. Te stingi in depresie. Toate astea contin conceptul de depententa care este desfragmentat in limbajul oamenilor neacademici ca sa nu para dur ci sa cada in el.

| 1onur explică (pentru Seba2013):

Și care era răspunsul Pentru pământeni? La întrebare?happy

| Mindfulness a răspuns:

Își poate reveni dar trebuie sa scape de oamenii toxici,de anturajul toxic și să fie motivat,sa își dorească să renunțe la vicii,sa lupte,și de ce nu se fie sprijinit. happy
Poate și la un duhovnic,preot cu har sa apeleze nu neapărat la psiholog. Unii psihologi nu rezonează cu oricare client,trebuie găsit unul potrivit.

Are nevoie de un om care sa ii ofere o prietenie adevărată,de afecțiune,de apreciere,de respect etc.

Doare rău să te ignore familia,neamul sa nu ai un umăr pe care sa plângi, sa te descarci, sa fii singur.
Nu știu dar unii psihologi sa știi că au mai multe probleme psihice decât clientii lor. Pe TikTok aproape toți au devenit psihologi după ce s-au confruntat cu probleme psihice, chestia e că probleme astea nu de vindeca mereu, și ei ca noi problemele le ascund sub preș.
Sper că tu ești bine că nu ai probleme happy

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Problema mea sănt tineri, Adolescenți, minori ca el find destui de mulți in secolul în care ne aflăm și sănt foarte sigur ca vor veni vor urma vremuri mult mai Dezumanziate, pe care mulți tineri Adolescenți vor cădea în jocul ăsta pe care nu au puterea de nicăieri sa se ridice să-și ia viața în piet și sa poată lupta cu ia...

Fiindcă nu au pe nimeni lângă ei săi ajute sa scape din drumul ăsta pe care au intrat și au rămas pe el fără nicio scăpare. Mai ales Fiin destui în situația asta blocați pe modul Autodistrugere ne vând pe nimeni lângă ei să-le spună de bine ceva să aibă puterea să iasă din mizeria în care se află oamenii ăștia nevinovați.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

O sa se redreseze ei,acum sunt in dezvoltare, nu au mintea prea coapta.
Cam toți eram așa când eram adolescenți, o sa isi revine multi din ei, mai ales că merg la psiholog și biserica asta ajuta foarte mult, trebuie sa meargă în continuare sa nu renunțe chiar daca nu ii sunt ascultate rugăciunile.
M-am speriat! Credeam că tu ai problema asta.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Pe tikokul ăla nai sa vezi niciodată un psiholog cu discernământul sănătos. El/ea nu va avea timp de postări pe tikok și va avea oamenii de tratați nu de primit inimioare și lakeuri... acolo pe Tikokul ăla este multă nenorocire de acolo muți copii mulți Adolescenții adapta niște secehele (altlfe nu le pot considera) care le văd "sănătose"

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Redreseze?laughing) păi și cum o da redreseze?

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

rolling on the floor))rolling on the floor)) cum sa am eu problema asta baaaaa? Când eu merg la Biserică și mieste frică să mai uit și pe stradă la un copil sa nu ma bată părinți lui ca cine știe ce o crede despre mine

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

După 2-3 ani când se vor mai maturiza puțin. Anturajul e de vina, au un anturaj prost. La unii o sa le vina mintea la loc și vor realiza că au numai prieteni falși care îi trag in jos, alții își vor da seama mai târziu dar își vor da și ei.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Atunci e bine boss mă bucur că ești așa cuminte! Ramai așa nu te schimba. big grin

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi da dar nu țiai pus problema deloc? Că el în 2-3 ani ăia dacă rămâne în același mediu anturaj bolnav, toxic, destrăbălat, poate ajunge un caz la știri? Bine înțeles în cazul cel mai bun ne având vreo victimă din cauza? Sevrajelor dependenței astfel provocândul, devenind un om problematic pentru societatea irascibil, agresiv, abuzator, din cauza substanțelor etnobotanice alcool...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Pai de aia in viață e bine sa ne selectam oamenii cu care vrem sa avem de a face.
Și eu am probleme de astea cu singuratatea dar m-am desprins de prieteni de genul, am avut și eu prieteni de ăștia in urma cu multi ani, daca ii vad pe strada mă prefac că nu îi văd.
Unii și de la prea mult bine pot ajunge sa se drogheze, au de toate și nimic nu îi mai satisface, și aleg calea asta și așa rămân unii dependenți până mor de la supradoze in timp ce alții își revin la clinicile de specialitate.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi? Ce spunea fratele tău? Au tot ce vor dar? Dependența Pshihoemoțională ce face? Nu iartă pe nimeni fie bogat fie sărac. Mai ales dacă au banii sănt predispuși la mai multe probleme fiindcă vor sa umple acel gol sufletesc și? începe să-și cheltui banii habotnic în prostie pe vici alool ieși in locuri ne domestice... toxice....asta nu înseamnă că dacă ai banii nu ești predispus la tot ce te poate lovi în viață fie depresie fie alte boli mintale Doamne Dumnezeule ferește..Normal sunt total de acord cu tine frate este cel mai bine săne selectăm cu oameni care vrem sa avem de aface fie prieteni fie un amic, partenerul de relație.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Cu ajutorul clinicilor*

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Greu foarte greu...

Fiindcă dacă omul ăla nu-și
dorește cu Adevărat nu are pe cineva care să-l ridice din situația aia greu sa se ridice frate omul ăla fiindcă mulți spun ca soluția este cu psiholog cu doctorii clinicii sau mersul la ședințe cu oamenii nu-l poate ajuta cu nimic astea dacă el este deja întru sevraj destul de agravat ar fi o soluție cred eu detoxifierea acolo ar putea avea o șansă un om prin tratamentele acelor doctorii din câte știu sănt foarte scumpe tratamentele alea și trebuie sa stai închis la un spital de al lor special în care plătești să stai acolo și toate tratamentele lor practica ești la închisoare de reabilitarea sănătăți.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Da aia ziceam și eu, în viața trebuie sa fii vigilent cu cine te înconjuri și pe cine primești la tine in casa și ce chestii ii povestești despre tine, despre probleme, unii au intenții malefice, caută doar sa te distrugă.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

E greu daca nu ii pasa nimănui de tine ajungi și la sinucidere nu doar la droguri.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Dar dar nici nai de unde să ști ce zace într-un om cu Adevărat greu și aicia poți sta o viață întreagă cu un om după când nu-i mai arde cheful de tine te trezești că ția facut cel mai mare rău...și mai ales dacă știe despre tine totul îți dai seama nu? Te poate face și mai ușor fiindcă știe ce faci cum gândești ce fel de om ești are habar de tine atunci îi va fi mult mai ușor săte aranjeze fără să-l prinzi doară dacă o da el in bară și nu-i mai merge jmecheria îl torni pe escroc...

Pai au intenți bolnave mintale fiindcă uni așa sănt meniți pe lumea poți tu să-le faci și acatise poți să mergi cu ei și în-fiecare duminică la Biserică cu ei sau săi scoți unde vor ei degeaba dacă într-un om zace răutatea Dușmănia prostie lăcomia invidia nu vei ști niciodată frate nimic despre omul ăla o să se prefacă constant sa obțină ce vrea de la tine da nu va fi într-adevăr cu Adevărat el însuși cu tine pentru ca știe că il vei prinde...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Acolo se ajunge când ai probleme de sănătate grave. Nu mai stai cu discernământul sănătate mintală deloc da deloc normal...