| anonim_4396 a întrebat:

Admiterea si confirmarea locului la facultate este in iulie. Aplicarea pentru camin si repartitia caminelor este in august. Exista sanse sa fiu admis la facultate, dar sa nu prind loc la camin? A mai trecut cineva prin asta?
Mentionez ca intru la taxa primul an pentru ca am renuntat la o facultate si acum ma inscriu la alta.
Funda.

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Stai mă liniștit acum sunt mai multe locuri de cât candidați!
Când am intrat eu la facultate erau 18 candiați pe loc!
Si am intrat la taxa dar s-a retras o persoana si eu cum eram primul sub linie a dat Dumnezeu de am intrat la buget.

| Frank51 a răspuns:

Locurile la cămin sunt foarte limitate, nu intră toată lumea deci e clar că sunt șanse să nu intri.

| catalin09023 a răspuns:

Salut, exista o prioritate in distribuirea locurilor la camin.
1. Studenti straini, bursieri ai statului roman
2. Studenti orfani de ambii parinti și cei proveniți din case de copii sau din plasament familial;
3. copiii personalului din învățământul superior admiși pe locurile finanțate de la bugetul de stat, au prioritate și beneficiază de gratuitate în internate și cămine studențești. În
acest scop, Ministerul Educației Naționale alocă pentru studenți sumele necesare, iar instituțiile de învățământ superior asigură cazarea gratuită în cămine studențești;
4. studenți cu rezultate deosebite obţinute în activitatea de cercetare, sportivă, culturală sau organizațională;
Studenții cu rezultate excepționale în anul universitar precedent vor avea posibilitatea ca, prin hotărârea Biroului Consiliului de Administrație al U.T.C.-N., să beneficieze de cazare în camere de două persoane, în limita locurilor ramase disponibile, după rezolvarea cazurilor de familii studențești și de angajați tineri ai
universității.
5. studenți căsătoriți;
6. studenți români la cursuri de zi finanțate de la buget, repartizaţi în funcţie de criteriul performanţei profesionale, stabilit/monitorizat la nivelul facultăţilor;
7. studenți orfani de un părinte, al căror venit pe membru de familie este inferior venitului minim pe economie;
8. studenţii cu probleme medicale (boli prevăzute de H.G. 558/1998, anexa II, art.8, lit. C), care au realizat în anul universitar anterior minim 40 (patruzeci) de credite;
9. studenții proveniți din familii cu posibilităţi materiale scăzute, (familii cu venit pe membru de familie inferior venitului minim pe economie);
10. studenți români la cursuri de zi, cu taxă.

In functie de numarul de elevi, de situatia la care se incadreaza- o sa prinzi sau nu loc la camin.
Nu iti prea face mari sperante, cei de la taxa sunt ultimii de care se tine cont!

Succes!