| 1onur a întrebat:

Adolescenți din plasamentele de creșă, după ce îndeplinesc vârsta de 18 ani și sănt, obligați, nevoiți, forțați să părăsească centrul de plasament unde le asigură o locuință o condiție unde să doarmă, poată avea un acoperiș să-le asigure un somn o grija un loc... pentru ei însăși pentru o perioadă limitată.

Câți din ei vor avea șansa?, vor reuși vor avea "norocul" să ajungă undeva în viață să-și poată câștigă pâinea existența, fără nicio meserie, fără nicio pregătire în viață fără nicio instruire, în nimic.

Dece nu se face o instituție, pentru ei, o pregătire pentru o meserie să învețe atâta timp cât lise acordă voie să locuiască în acel centru de plasament limitat de ei, când vor fi nevoiți să părăsească obligatoriu adăpostul ăla pe care îl mai aveau unde să-și pună în siguranță viața.

Cum pot ei săi arunce în stradă cănd ei nu știu pe ce drum s-o apuce, nau niciun adăpost cum vor supraviețui? Unde se vor duce, Pe unde vor locui, în afară de parcuri, și scara blocului asta fiind " cel mai sigur adăpost" pentru ei...

Nu este nociv pentru ei? săi fie abandonați în stradă fără ca ei nici măcar să-și permită o Chirie când ei nau habar pe ce drum să apuce sănt lăsați în stradă fără o temelie, fără nimic la ei nicio abilitate plini de frici plini de gânduri, insecurități cum se vor descurca, unde vor locui..., dacă asta nu este o încurajare pentru ei să ajungă oamenii ai străzi atunci ce poate fi? Ce pregătire ce îndrumare au avut ei până în acea vârsta să fie lăsați pe drumuri se va alege praful de ei vor ajunge, carne de tun prin construcți sa muncescă la negru în 3 locuri, fiindcă n-a avut o pregătire în niciun domeniu până la vârsta aceai, ori vor ajunge prin anturaje vor avea vici, dependențe cu alcoolul, etnobotanice, droguri, vor ajunge prin canalizări...

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

E păcat de ei.
Unii într-adevăr rămân cu probleme psihice,dar alții se descurca binișor.
Cătălin face live pe TikTok nu are treabă,îi donează copiii,și s-a împrietenit cu o tipă frumușela astrologa laughing e mereu live cu el,tipă aia e inteligenta,dar și aia a avut un trecut aiurea. Frate rar vezi un fain in zilele noastre indiferent că are bani,școală sau e de la orfelinat,foarte puțini mai au caracter. Sa știi că mulți oameni și fete frumoase ce ai tu o părere bună despre ei sa știi că nu sunt așa cum par,foarte multi și foarte multe fete se droghează toată ziua buna ziua! Trăim într-o societate unde nu mai exista empatie,respect,bun simt,și în care îți faci o idee buna despre un om,și ulterior îți dai seama că e un drogat sau psihopat sau pervers! Oricine, in orice moment poate sa ajungă boschetar daca nu e serios și cu capul pe umeri!
Aia de care zici tu au un viitor sumbru,ajung boschetari saracii,dar nu toți sunt și care se descurca.
Sunt și oameni cu multa școală care nu se descurca in viață : nu se pot integra în societate sau la locul de munca sau in familie, nu își pot găsi o iubită sau un iubit, nu își întemeiaza o familie, nu au prieteni, stau singuri saracii mereu happy
Și sunt și oameni cu 6 clase care se descurca mai bine decât unul cu liceul, totul e relativ, nu exista reguli.
Cui ii place munca nu moare de foame indiferent de studii.

22 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Institutii pentru ei sunt. Directia de asistenta sociala pentru azil temporar si acte de facut si apoi la ITM pentru cursuri de calificare si un somaj pe timpul cursurilor. Ulterior gasindu-si de munca. Faza nu consta in asta, ca ele exista. Faza consta in faptul ca ori nu vor sa munceasca, ori nu stiu demersurile astea. Problema originala fiind chiar in centrele de plasament. Acolo ar trebui sa le dea educatia asta. Daca acolo nu sunt invatati nimic bun, ce rezultat sa astepte societatea de la ei? Ce semeni, aia culegi.

| 1onur explică (pentru StoicAnalysis):

Problema gravă este ca nu sănt îndrumați către oportunitățile aste, nau niciun interese cu săi învețe o meserie ceva de, coafor, de frizerie, dulgher, faianțar, sa aibă o meserie la îndemână să se pricepe la ceva Adolescenți ăia cât lise de voie sa stea acolo dar eu nau Nicu interese cu ei săi învețe de bine sa aibă o Viață și mai buna de unde să-și câștige pâinea, sa nu ajungă în străzi când sunt dați afară, cu forța ca nu-i mai pot ține pentru ca au îndeplinit vârsta de 18 ani.

Mulți dinte ei ajung săgeți când părăsesc căminul acela ajunge mână dreaptă a infractorilor, cămătarilor, Proxeneților, criminali cu fapte de furt, drogați dorm prin parcuri se leagă de oamenii pe stradă ajung prin penitenciarele jilava, Cotroceni, Berceni... ori întra în anturaje de dragul, frică să juie judecați, marginalizați de societate și ajung să se drogheze, sa consume băutură își bat alți joc de, viața lor sănătate lor sufletul lor.

oamenii care au vici dependențe în alcool droguri etnobotanice, asta fac 100%la100% te trage si pe tine în jos ca să ajungi ca ei să fi și tu de" al lor" " de gașcă" iar ei fiind naivi, inocenți, ne pregătiți în viață de nimic mulți dintre ei stau prin căminele acelea fără sa frecventeze o scholă, ( ei sănt foarte Conștienți de asta) (cine le oferă acel acel adăpost acea instituție de cămin)și ei când ajung la vârsta de 18 ai sănt forțați, dați în stradă și se alege praful de ei...

| 1onur explică (pentru StoicAnalysis):

Mulți dintre ei ajung să facă copii prin căminele de plasamente, sânt, violate, abuzate, forțate sânt întrețină raporturi... cu "ciumegi" de pe acolo microbi pământului...

| Mindfulness a răspuns:

Salut onur
Uită-te la cazul Cătălin Talent,el a reușit să se descurce de unul singur,a fost aruncat la tomberon de părinții lui,și a fost chinuit in orfelinat,bătut,subjugat,traumatizat! Tine de ambiție,de motivație. Și Mihaela Muscalu a avut aceeași poveste și se descurca,nu se descurca in unele cazuri oameni cu studii superioare cum se descurcă unii care au stat la orfelinate!
Unii o sa ajungă rău,alții se descurca de unii singuri,sunt foarte puternici!
Mai rău e de oamenii care au avut totul,care au fost ținuți în puf, și când au ajuns la greu nu prea s-au mai descurcat, s-au dus la fund de tot! Oamenii care sunt sus ( când sunt bine de tot) și când cad greu de tot își mai revin,in schimb unii care sunt învățați cu greul,cu suferința și care au avut multe lipsuri lupta,sunt foarte ambițioși și perseverenți!
Și bogății care au ales droguri de genul au ajuns rău,și care au avut anturaj nepotrivit.
Sa știi că lumea nu prea se mai droghează cu etnobotanice,doar cei care nu au creier happy
Multi se droghează și se duc și la munca, consuma de astea de calitate nu care îți prăjesc creierul! Cu timpul și alea te fac ne-om dar na! Oricum multi se droghează, foarte multi oameni, și cei care pare civilizați și educați și au studii superioare se droghează, rar mai vezi un om de doamne ajuta in ziua de azi.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Salut Frate happy

îl știu pe Cătălin talent, am văzut cum înjură în tot halul în postările lui,... morți răniți cu aia a lui... și majoritatea urmăritorilor lui sănt copii doar 8, 10, 12 ani. nu l-am considerat niciodată pe omul ăla un exemplul sănătos pentru următori lui de tiktok...

Păi da viața bună și condițiile de care au avut parte și de părinți lor care lau oferi totul pe tavă, fără sa muncescă din greu sa obțină prin munca lor ia făcut sa junge consumatori de etnobotanice, droguri fiindcă nu iau învăța nimic despre viața și doar le-au oferit toate condițiile banii fără muncă depusă... iar asta ia făcut sa se simtă "invincibil" și că ei pot face orice vor ei cu banii... așa ajunge orice copil fără educația din partea părinților lor neresponsabili de ei.

Problema gravă și Adevărată este ca nu se ia nicio măsura în privința lor sănt lăsați în stradă, abandonați din ziua în care au primit 18 ani fără ca ei sa aibă nicio pregătirie în viață și automat ajung pe străzi în fel și fel de anturaje iar alți ajung cazuri la știri furt, omort, violatori, criminali, iar o parte din ei ajungă pe străzi să locuiască tot restul vieții lor fiindcă nimeni nici la ora actuală nu se înființeză absolut nimic nicio pregătiri pentru ei până la vârsta când vor ajunge obligați sa părăsească ultimul lor adăpost care lau mai avut și-l vor avea vreodată...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

A fost acuzat de pornografie infantila și a făcut pipi pe steagul României laughing
Pai Mihaela Muscalu e Rromă și se descurca,e femeie cu capul pe umeri,făcea pe YouTube Mukbang și îngrijea pe dincolo bătrâni,deci o ducea capul.
Nu se ia, nu vezi că nici de Rromi nu se ocupa nimeni, de cei care sunt foarte săraci! Nu se înființează că nimeni nu are nici un interes, toți au interes când sunt în câștig nu când sunt în pierdere sau la limita.
Au o soartă dura. Selecția naturală: unii supraviețuiesc, alții sfârșesc rău! Sa știi că și unii părinți își dau copiii afară la 18 ani și unii au ajuns rău s-au sinucis! Cine e deștept supraviețuiește cine e mai sensibil și mai bolnăvior la psihic ajunge in ultimul hal.
Sa știi că ăștia care au primit totul de-a gata și au rămas fără părinții ăștia ajung cel mai rău că nu pot da piept cu viața nu au fost educați să se lupte de unii singuri să devină independenți! Aia au un psihic mai puternic de la orfelinat, se pot descurca, daca aleg anturaje proaste e doar vina lor. Eu m-am izolat din cauza asta, numai la golani trăgeam mai bine stau liniștit așa decât cu oameni de ăștia de cea mai joasa speță.
E greu și fără studii sa te descurci dar și dacă nu ai școală vieții e și mai rău.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

O_O Păi ăsta încă este în libertate?

"Am uitat".

La noi, se trece cu vederea în cazul pedofililor din mediul online fiindcă fac parte din "societate" și este absolut" normal" ca un dereglat cu boli mintale să-le ceară nuduri la minori...

Eu nu consider normal să-ți dai copilul în stradă la vârsta de 18 ani dacă nu are un loc unde sa muncescă, un loc unde să-și poată permită o Chirie eventual lași ajuta să-și prindă undeva cu chirie doar așa ar putea sa de descurce de unul sigur altfel ajunge un stradă.

Nu cred dacă ajungi să crești prin orfelinate să devi un om mai puternic, mulți din ei sănt maltratați, bătuți, violați, abuzați iar dacă vor recunoaște prin ce chinuri trec ei vor fi dați afară pe loc nu vor avea niciun adăpost. Uităte se vezi câte cauzuri recente s-au descoperit cu orfelinatele în ce condiți de fapt și de drept sănt tratați ei acolo. Mulți din ei sănt de mâncați slabi rău de tot, bolnavi ne îngrijiți nepregătiți pentru viață, iar la 18 ani sănt lăsați în stradă...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi ajungă exploatați, abuzați cum sa nu fie păcat de orice om care ajunge în halul și situația aia de asta îți spun. Nu ai cum sa ieși de acolo om și sănătosă în viață decăt cu traume și sechele serioase, dacă ai "noroc" poate ajungi să nu te pui cu vreunul rău de acolo să-ți facă ceva rău, sănt mulți maniacii, ce suferă se șefie pe acolo se cred la închisoare fac "legile " lor...Păi dacă ești om muncitor în viață poți sa ai și 2 clase te descurci în viață, dar dacă îți place băutura, și dependența de băutura, anturajele, figurile, normal ca ajungi rău în viață nu ajunge nimeni om în viață cu așa apucături. Poți reuși în viață și de unul singur nu-ți trebuie iubită, familie, dacă îl ai pe Dumnezeu cu tine și nu intri în anturaje nu lași singurătate săte împingă în locuri murdare...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Eu nu prea îmi fac atât de ușor o părere buna despre nimeni dacă nu-l cunosc cu Adevărat pe acel om și nici nu vorbesc despre acel om niciodată pe la spatele lui ori câte de rău mi-ar face sau lași cunoaște pe acel om. Da consider mulți oamenii la locul lor serioși și de treabă dar asta doar Dumnezeu știe 100%la100% sigur dacă ei sănt într-adevăr cu Adevărat așa cum îi consider eu.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

E păcat de ei.
Unii într-adevăr rămân cu probleme psihice,dar alții se descurca binișor.
Cătălin face live pe TikTok nu are treabă,îi donează copiii,și s-a împrietenit cu o tipă frumușela astrologa laughing e mereu live cu el,tipă aia e inteligenta,dar și aia a avut un trecut aiurea. Frate rar vezi un fain in zilele noastre indiferent că are bani,școală sau e de la orfelinat,foarte puțini mai au caracter. Sa știi că mulți oameni și fete frumoase ce ai tu o părere bună despre ei sa știi că nu sunt așa cum par,foarte multi și foarte multe fete se droghează toată ziua buna ziua! Trăim într-o societate unde nu mai exista empatie,respect,bun simt,și în care îți faci o idee buna despre un om,și ulterior îți dai seama că e un drogat sau psihopat sau pervers! Oricine, in orice moment poate sa ajungă boschetar daca nu e serios și cu capul pe umeri!
Aia de care zici tu au un viitor sumbru,ajung boschetari saracii,dar nu toți sunt și care se descurca.
Sunt și oameni cu multa școală care nu se descurca in viață : nu se pot integra în societate sau la locul de munca sau in familie, nu își pot găsi o iubită sau un iubit, nu își întemeiaza o familie, nu au prieteni, stau singuri saracii mereu happy
Și sunt și oameni cu 6 clase care se descurca mai bine decât unul cu liceul, totul e relativ, nu exista reguli.
Cui ii place munca nu moare de foame indiferent de studii.

| Mindfulness a răspuns:

Mihaela Muscalu nu a rămas cu sechele și nu are probleme psihice, e mai sănătoasă decât mulți bolnavi de aici happy
Și e Rromă, deci se poate!
Că Rrom e greu să reușești în viață că toți te marginalizează, ea și alții se descurca cat de cat nu mor de foame. Cătălin Talent așa diliu cum îl vezi tu îl duce capul se descurca, nu moare de foame.
Ar trebui să aibă într-adevăr acces la educație dar la noi nu e educație nici în parlament se bat între ei ca in codru laughing

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

La noi cu sistemul de învățământ pe care il avem. îți spun eu 100%la100% că va mai dura încă cel puțin 10 ani ca toate instituțiile școlare să reglementeze, și să ia în vigoare obligatoriu educația sexuală în scholi, fiindcă doar așa vor putea evita multe. probleme ne dorite de sănătate în privința la aproape orice.

Până atunci vor fi mulți ca Cătălin talent săi învețe la orice prostie...și ei ne având nici de acasă educație nici dintr-un sistem de învățământ de unde crezi că-l vor prelua, "învăța"? Tiktok. la capitolul educație suntem "avansați" mult în urmă...

Nu știu cine este Mihaela Muscalau

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Parlamentul o sa fure în continuare, fără nicio grijă, problemă pentru ei. Câți dacă ai ști tu au afaceri cu Proxeneți. Tâlhari... cum crezi că-și deschidă ăia cluburi? De unde crezi că au ei autorizați să-și deschidă cazinouri? Pariuri sportive? Prin legăturile cu ei afaceri care le au cu ei banii mulți și pasivi fără niciun efort...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Nu spuneau că vor închide pariurile sportive? Corect ( doar au zis) da nu sau loată nicio măsură în privința asta în continuare își fac treaba...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

O sa o poți vedea când ai timp pe YouTube.
Tiktok distruge cumplit o generație.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Papagali! De 34 ani își bat joc de noi. Ar merita închisoare pe viață mizerabilii ăștia! Nu s-a luat le-a dat drumul din nou în localitățile cu 15.000 de locuitori.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Știu! Toti sunt corupți.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Mai sănt și uni buni care nu acceptă sa fi părtași, la mită și măgari, da nu-s lăsați să facă nimic sănt limitați de escroci care au legături strânse între ei și nu sar vinde între ei fiindcă vor avea de pierdut banii murdari care îi fac, îi fură din dreptul cetățeanului...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Oarba după eihee hee

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Cine este oarba
O_o?

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Asa spunem unii oarba și lemnele după eiwinking

| Mindfulness a răspuns:

Mersi de funda Domnul onur.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Sa trăiți domnule Maindfulness boss.