| alina_6005 a întrebat:

Aflati media artimetica a 10 nr. rationale, stiind ca media aritmetica a primelor doua este 5, media aritmetica a urmatoarele trei este 25, iar media aritmetica a ultimelor cinci este 200
va rog ca dau test si nu stiu nimic va rog funda +vot

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Notam cele 10 numere rationale cu a,b,c,d,e,f,g, h, i si si. Atunci media aritmetica a primelor doua este: (a+b)/2-->(a+b)/2=5-->a+b=10
Pentru urmatoarele trei media aritmetica estesadc+d+e)/3-->(c+d+e)/3=25-->c+d+e=75
Pentru ultimele cinci media aritmetica estesadf+g+h+i+j)/5-->(f+g+h+i+j)/5=200-->f+g+h+i+j=1000
Adunam toate numerele de la a la si si obtinem a+b+c+d+e+f+g+h+i+j=10+75+1000, adica suma tuturor celor 10 numere este 1085. Media aritmetica a celor 10 numere este suma lor/10, deci 108.5.

Media aritmetica a n numere se calculeaza adunand cele n numere si impartind la numarul lor(adica n). De aceea pentru primele 2 numere, am calculat media aritmetica adunandu-le si impartind suma lor la 2, pentru urmatoarele 3, dupa ce au fost adunate s-a impartit suma lor la 3 si la fel si la ultimele 5. Sper ca vei intelege.

2 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Ultimul numar rational a fost notat prin litera din alfabetul limbii romane ce se afla imediat dupa,, i''. Vad ca sistemul TPU o modifica uneori in,, si'', ceea ce ma deranjeaza pentru ca eu nu scriu stricat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notam numerele cu:a; b; c; d; e; f; g; h; i; j a+b supra2=5 a+b=10
c+d+e supra3=25 c+d+e=50
f+g+h+i+j supra5=200 f+g+h+i+j=400
din toate rezulta
=>a+b+c+d+e+f+g+h+i+j supra 10=10+50+400 supra10=460 supra10= 46
media aritmetica a numerelor este 46