| comy65 a întrebat:

Ai la dispozitie 9 bile identice din care una cantareste mai putin decat celelalte.Cum vei proceda pentru a o recunoaste folosind o balanta fara sa utilizezi mase marcate si efectuand cel mult doua masuri

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Prima cintarire:
Punem 3 bile pe un taler al balantei si alte 3 pe celalalt; pe masa mai ramin 3 bile.
-daca talerele sunt la aceeasi inaltime, avem bila usoara in grupul de pe masa.
-daca unul dintre talere se ridica, acolo avem bila mai usoara.
A doua cintarire:
Avind identificata grupa de trei bile, care-o contine pe cea usoara, punem o bila pe masa iar pe celelalte pe cite un taler.
-daca talerele sunt la egalitate, atunci bila usoara e cea de pe masa
-daca unul se ridica, acolo este bila cautata

| georgesur a răspuns:

Problema asemanatoare(de logica):

In afara unei case sunt trei intrerupatoare, numai unul actioneaza becul din interior.
Puteti ramane in afara casei si sa actionati intrerupatoarele in orice mod doriti;
dupa ce ati terminat, aveti voie sa deschideti usa, sa intrati in casa, si odata ce
ati intrat, trebuie sa spuneti care din intrerupatoare actioneaza becul.

P. S.- Este un singur bec si a fost initial stins;
- Exclus a va uita pe geam, pe gaura cheii, a demonta intrerupatoarele..., etc!