| Maria1189 a întrebat:

Ajutati-ma va rogggg! Tocmai am dat examenul de bacalaureat la romana si vreau sa-mi spuneti daca am raspuns corect la acest subpunct : Formulati un enunt in care sa folositi o expresie/locutiune verbala care sa contina cuvantul lume.

Enuntul meu a fost urmatorul : A trai in lumea lui, e ca si cum ar fi rupt de realitatea care ne inconjoara.

Va rog sa-mi spuneti daca e formulat corect enuntul, Urgent, pls nu mai am rabdare pana luni cand voi afla rezultatele.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu e locuţiune verbală!
Mama lui i-a dat drumul în lume! ( cu sensul de a-i da libertate).
El a fugit în lume ( a plecat departe)
Corina a ajuns de râsul lumii (într-o situaţie penibilă).
Exemplele pot continua.
Nu dispera dacă ai greşit aici, e ok dacă ai respectat cerinţele eseului, acela contează cel mai mult, valorează 30 de puncte!
Baftă multă!

| Maria1189 explică (pentru ÉrotiqueConseils):

Multumesc pentru raspuns!

9 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Trebuia sa scrii ceva de genul: "a-si lua lumea-n cap".Dar ma rog, acum ai scris altceva, deci nu mai conteaza.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

E bine.

| Sergiu1996 a răspuns:

Nu corespunde, ai ajuns in clasa a 12 si nu te poti mobiliza. Imi pare rau de destinul tau, good luck...

| Sergiu1996 a răspuns:

Societatea se duce de rapa, pune mana pe carte... O societate rudimentara...

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Dupa parerea mea ce ai scris tu nu este o locutiune. Eu as fi scris: Tot ce a facut Ionel este de ochii lumii. In acest caz "ochii lumii" este o expresie/locutiune.

| Muppet a răspuns (pentru MihaiEdy1993):

Locutiune verbala. "ochii lumii" este locutiune, dar nu verbala. Trebuie sa contina in mod necesar un verb! Maria, eu zic ca enuntul tau e bun!

| Crissu3005 a răspuns:

Este destul de ok enuntul facut de tine.

| Ema113 a răspuns:

Nu prea e corect, mai corecte erau locutiunile-a ajuns de rasul lumii sau si-a luat lumea-n cap.Sune locutiuni verbale, deci trebuie sa contina un verb! happy