| BuburuzaAnca a întrebat:

Ajutor mare. Bun deci incerc sa invat si eu programare... dar am o mare problema... in mare parte stiu cum sa implementez, dar de exemplu la urmatoare chestie:

Scrieţi o funcţie care satisface urmãtoarea specificaţie:
Date n, L=(l1, l2,...,ln);
Precondiţia: li apartine lui R, i=1, n
Rezultate R=(r1, r2,...,rn);
Postcondiția: R este o permutare a lui L, r1 >r2 >>... rn.

De unde imi dau seama ce vrea sa faca programul? de unde trebuie sa incep? Va rog tare mult cine stie programare sa-mi dea o mana de ajutor. Macar sa-mi explice ce face programul, nu neaparat cum se implementeaza. Nu stiu daca ma fac inteleasa, dar vreau sa stiu cum pot stii ce mi se cere sa fac, dintr.o specificatie? pe internet nu am gasit nimic folositor, doar programe care trrebuie implementate, dar sa fac un algoritm pornind de la specificatii mi se pare cam greu. ms mult o zi placuta

4 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

N-am inteles ce vrea sa fie permutarea aia. E cumva asemanatoare cu asta?
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t813668.html

| BuburuzaAnca explică (pentru monstrulet):

Pai aia e chestia ca nici eu... aia incercam si eu sa inteleg

| monstrulet a răspuns (pentru BuburuzaAnca):

Sigur e bun enuntul? am mai vazut semnul "<" dar "<<" nu stiu ce vrea sa fie.

| unknownn a răspuns:

In ce limbaj de programare?