| andreea_5090 a întrebat:

Ajutor! vreau si eu raspuns urgent va >rog"precizati in ce consta importanta libertatii si respectarii presei si un exemplu in care libertatea presei nu e respectat"
dau funda promit!

Răspuns Câştigător
| lightblueC a răspuns:

Desi rolul presei este de a transmite stiri corecte, nu totdeauna se intampla asa.Prin manipulare, intelegem actiunea de a influenta prin mijloace specifice opinia publica astfel incat persoanele manipulate sa aiba doar impresia conform propriilor interese. Manipularea se realizeaza prin : trierea infor., acordarea de spatii priveligiate unor inf. in detrimentul altora, caloliere, imagini trucate, promovarea unor minciuni. Libertatea presei implica responsabilitatea ziaristilor : 1.respectarea dreptului la viata privata; 2.raspunderea pentru inform. publicata; absenta indemnurilor la agresiune,ura, discriminare, obscenitati, etc. Presa nu trebuie folosita impotriva cetatenilor, ci trenuie pusa in slujba lor. ( Am scris din caietul meu de Cultura Civica, profa ne-a predat lectia astahee hee ) :*

4 răspunsuri:
| akaa a răspuns:

Câine vs. Pisică :)) Vezi aici cine a câștigat : http://mycrazzypage.blogspot.com

| andreea_5090 explică:

Respectata*
ma scuzati

| eu17 a răspuns:

Un exemplu in care nu exista liberatea presei poate fi "presa din Romania comunista" unde cenzura era prezenta constatnt. presa trebuie' sa fie libera adica sa nu serveasca pe cineva anume..., presa era suprenumita " cainele de paza al democratiei" deci e tare importanta. e una dintre libertatile importante.o zi buna

| ionutzz2590 a răspuns:

Libertatea o are orce om so o ia pe ce cale vrea