| Robert92 a întrebat:

Algebra : ce include aceasta ramura a matematicii?
Nu am nevoie de 30 de link-uri de unde sa invat ceva anume, am nevoie de o lista cu tot ce include aceasta ramura(clasele 9-12)
matricile, grupuri/inele/corpuri... what else?
Multumesc anticipat, o seara placuta, si evident rasplatesc cu funda/vot persoanele care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| qmzdnsajdlk a răspuns:

In clasele IX-X nu e prea diferentiata matematica, se face cam amestecat o introducere in multimi de numere, logica matematica, inductie matematica, trigonometrie, numere complexe, plus siruri si functii dar astea sunt mai mult pe partea de pregatire pentru ce va urma din a XI-a (analiza matematica).
In clasa a XI-a se face o mica introducere in algebra liniara (matrice, determinanti si ca aplicatii : sisteme liniare si niste geometrie).
In clasa a XII-a se face o generalizare a tuturor operatiilor invatate facandu-se o introducere in algebra abstracta prin structuri algebrice (legi de compozitie, monoid, grup, inel, corp).