| Criss_1962 a întrebat:

Am 11 ani si din cauza fratelui meu care este mai mare decat bine m-am maturizat mai repede decat ceilalti copii de varsta mea, iar prietenii mei inca fac gesturi de 2 ani. Am incercat sa-i schimb, le-am aratat ce fel se comporta o persoana normala de varsta lor, dar se pare ca munca mea a fost zadarnica. Sunt genul care pune la suflet, dar nu vreau sa arat asta. Oare sa ma mai chinui cu ei? Oare intre noi este o prietenie adevarata, sau este orice c***t? Nu stiu. oare sa-mi caut alti prieteni? Dar ...imi vine greu pentru ca pe ei ii cunosc de prea mult timp ca sa-i uit asa. Stiu ca daca ma voi certa cu ei, imi va vi dor de clipele frumoase, dar nici asa nu mai pot. Trebuie sa-i schimb cumva, dar cum? Spuneti-mi va rog metodele cele mai eficiente. Sunt sigura ca ma vor ajuta. MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| Crpmd a răspuns:

Se poate as nu fie colectivul potrivit, dar eu zic ca nu trebuie as incerci sa ii schimi pe ei. daca tu simti cu adevarat ca nu ai nimic in comun cu ei. iesi usor, usor din gasca,fara sa faci simtit asta.Dar ma gandesc ca sunteti prieteni de mult, si nu are rost. incearca sa fii tu altfel... si oricum, nu e bine la varsta ta sa fii foarte matura, dar nici foarte copilaroasa. trebuie sa fii undeva intre. :* o sa fie bine, ai sa veziwinking Si. am o curiozitate... de ce crezi ca fratele tau te-a maturizat?big grin

5 răspunsuri:
| doroteea a răspuns:

Nu stiu daca ar trebui sa-i schimbi. Ar trebui sa iti faci si alti prieteni, unii care sa te inteleaga si cu care sa vorbesti deschis despre multe lucruri. E greu ca tu sa fii singura care realizeaza ce se petrece in jur si unii care sa nu te inteleaga. Afatul meu e sa vorbesti cu prietenii tai in continuare, dar sa nu pui la suflet ce fac ei, intre timp tu sa te impretietenestisi cu alti copii, poate chiar mai mari si mai maturi. Poti vorbi si cu fratele tau, cu parintii, poate te ajutahappy. Daca ai nevoie sa mai discutam, imi poti trimite mesaj privattongue.

| behappy a răspuns:

Incearca sa te schimbi pe tine.nu pe ei.nu vei reusi niciodata sa ii schimbi pe altii.pentru ca asa vrei tuwinking. esti cam egoista nu ti se pare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valabil si pentru copii si pentru oameni mari:minte(judecata) in capul omului nu poti baga cu deasila.Pritenii adevarate,exixta ffff rar,pentru cine stie ce inseamna; sa schimbi pe cineva,e complicat si riscant,nu stii cum va reactiona,ii poti transforma in dusmani si nu e bine. Daca vezi ca nu reusesti, renunta, e cel mai sigur pentru tine.Numai bine.

| dasda a răspuns:

De ce nu incerci sa te schimbi tu? si nu ei?

| Criss_1962 explică:

Pai, noi de acum crestem, trebuie sa ne maturizam... nu trebuie sa mai facem gesturi de 2 ani.