| ioachimutz a întrebat:

Am 13 ani si ma descurc bine la calculatoare cu fisiere si altele. As vrea sa ma fac contabil si nu stiu la ce liceu sa ma duc. Am vazut pe internet ca pot sa merg la *liceul economic*. Nu stiu daca trebuie sa merg si la facultate. Daca trebuie care este aceasta? Si daca am zis ceva gresit va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac. Sunt clasa a 6-a si am terminat-o cu media 9, 42. Trec in a 7-a acum.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Felicitari ca inveti, tu invata ce e popular acum, unde e nevoie de munca, AI deja face contabilitate,
Administrator de rețea
Analist sisteme informatice
. Dezvoltator web
Designer de jocuri video
Analist de securitate a informațiilor
Administrator baze de date
. manager IT
Analist de business intelligence
Dezvoltator Java
Dezvoltator de aplicații mobile
Inginer software
Inginer operațiuni de dezvoltare
Data cientist
Inginer de date

| ioachimutz explică (pentru RAY):

Nu prea cred ca soferii stiu de AI. Si daca asa, ce sa ma fac pana la urma?

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa ajungi contabil profesionsist/ economist poti face un liceu economic, profil contabilitate si dupa terminarea liceului sa faci o facultate.

| NLS a răspuns:

Daca vrei sa devii contabil, e nevoie de facultate.
Cu liceu economic nu treci de stadiul de vanzator.

Daca faci cursul CECCAR si sustii examenul aferent de acces la stagiu, poti deveni expert contabil (doar acestia au drept de semnatura, intocmesc si semneaza situatii financiare).

Mai exista informatica economica, dar acela e un domeniu unde trebuie sa fii cu adevarat printre primii din an/grupa ca sa iti gasesti de munca.

| gabicoo a răspuns:

Liceul economic și Facultate.

| LisaJulie a răspuns:

Poți alege Științe Economice sau Matematica-Informatica unde vei face Matematica și dar Economie mai puțin! Apoi trebuie sa mergi la ASE! Stai liniștit ca dacă de acum ai medii generale atât de bune vei intra dar trebuie sa te ții in continuare

| ioachimutz explică (pentru LisaJulie):

ASE este facultate?

| LisaJulie a răspuns (pentru ioachimutz):

Academie de studii economice